Важливо Волинь Новини

«ПАРЄ від 24 лютого стала потужною платформою для захисту інтересів України та встановлення справедливості» – Ірина Констанкевич

Підтримка міжнародної спільноти безумовно важлива складова перемоги України.
Це і політична, і соціальна допомога тимчасово переміщеним особам, і суттєва фінансово-матеріальна підтримка нашої економіки і санкційна політика щодо рф і головне – формування одностайної позиції про Спеціальний міжнародний трибунал як єдину форму покарання злочинців відповідно до міжнародного права.


Роботу дипломатичного фронту у досягненні цієї мети переоцінити важко. 23 січня у Страсбурзі (Франція) розпочалась зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи. Народна депутатка України від 23 виборчого округу Ірина Констанкевич є членом української делегації у ПАРЄ. Про роботу на найближчий парламентський рік ПАРЄ, українське питання та інше – далі у розмові.

Січнева сесія ПАРЄ. Розкажіть про прийняті рішення Радою Європи за період повномасштабного вторгнення та теми, на яких буде акцентувати увагу українська делегація цьогоріч?

Рада Європи однозначно засуджує агресію росії і однозначно підтримує Україну, ПАРЄ – єдина міжнародна організація нині, яка виключила росію зі своїх членів, на що не спромоглись інші міжнародні організації, в тому числі ООН. З головних підсумків, я б означила те, що Україна є в об’єктиві. Питанням війни, захисту прав людей буде присвячено чимало заходів, зокрема Саміт Ради Європи у травні 2023 року. Також ухвалено важливий для України та всієї Європи документ за назвою «Подальша ескалація агресії Російської Федерації проти України» у якій засуджено агресію рф та визнання її як злочину, як порушення міжнародного права та серйозної загрози миру у всьому світі.
Цим документом ПАРЄ заявила про свою тверду підтримку сувернітету, незалежності та територіальної цілісності України. Українська делегація боролася за цю резолюцію всю минулу сесію, працюючи у кулуарах та секретаріаті профільного Комітету, у результаті – він став офіційною Резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи.
На січневій сесії одні з головних тем – правові аспекти та права людини в агресії російської федерації проти України, резолюція Саміту Ради Європи в Рейк’явіку: Об’єднання навколо цінностей перед надзвичайними викликами; Сексуальне насильство, пов’язане із конфліктом; Вплив збройних конфліктів на довкілля.
Крім того, під час обговорення однієї з резолюцій буде окреслено теми зустрічі лідерів країн-членів Ради Європи у травні.
Матиму честь виступати перед парламентарями Ради Європи щодо питання порушення прав дітей, порушених внаслідок збройної агресії росії.

Україна на порядку денному у ПАРЄ. Яке місце посідає українське питання у Раді Європи?

Підтримка України на міжнародному рівні не припиняється. Робота засідання розпочалася українською мовою, зі слів «Слава Україні!» від доброго друга нашої держави, найдосвідченішого члена Асамблеї Еммануеліса Зінгеріса з Литви. Січнева сесія розпочалась із важливих кадрових рішень. Президентом Парламентської асамблеї Ради Європи другий рік поспіль обрали Тіні Кокса, свою роботу у цій каденції він розпочав із заяви про те, що Україна лишатиметься головним пріоритетом Парламентської асамблеї Ради Європи, а також оголосив хвилину мовчання щодо усіх українців, що загинули через протиправну агресію.Також три члени української делегації отримали посади Голів комітетів та Віце-Президента ПАРЄ. Я працюватиму в комітеті культури, науки, освіти і медіа. У пріоритеті теми університетської освіти, безпека дітей і відновлення культурної спадщини. Особисто для мене – це нагода використати знання і досвід, здобуті на Волині. Адже принцип роботи над конкретними проблемами та завданнями і їх загальним правовим вирішенням сформувався у результаті праці, спілкування з людьми на окрузі.

Робота делегації у ПАРЄ на 2023 рік. Основні акценти та напрямок роботи?

Рада Європи підтримує Україну, а ПАРЄ стає ще більш потужним майданчиком для захисту наших інтересів, встановлення справедливості, динамічних відповідей на порушення міжнародного права. Найближчі рішення, яких ми очікуємо від Ради Європи – підтримку створення Спеціального Трибуналу для покарання всіх винних у злочині агресії проти України, створити комплексний міжнародний механізм компенсації, включаючи міжнародний реєстр збитків, і також створити механізм постійної перевірки заходів для забезпечення та захисту системи відповідальності за серйозні порушення міжнародного права росією, і фінансово підтримувати відбудову України. Окрім цього, у травні 2023 року очікуємо проведення саміту глав держав та урядів Ради Європи, аби поставити питання відповідальності росії і підтримки України.

За останніми даними війна в Україні забрала життя 500 дітей. Понад 900 постраждали. Війна вплинула на життя кожної української дитини. Як ви вважаєте, як збройна агресія рф вплинула на дітей, що мешкають у відносно мирних регіонах, зокрема на Волині?

Нещодавно потрапила на очі цитата, яка вразила до глибини душі: «Вбиті діти – це ампутоване майбутнє». Це геноцид. Геноцид у теперішньому і майбутньому часі. Наших дітей ніхто не готував до війни і як сприймати теперішні події. Дитина має право на дитинство. Щасливе. Безтурботне. Без сирен. Без ракет і бомб. І це дитинство росія забирає і нищить. Вона забирає дім, батьків, друзів, домашніх тварин. Боляче читати і дізнаватися про кожну втрату, наш регіон збіднів на багатьох Героїв. Героїв, яких чекали вдома батьки, кохані, діти. Діти, які подорослішали занадто рано, і які занадто рано дізналися, як це – втрачати найрідніших. Інший аспект – постійна загроза наступу із сусідньої до Волині білорусі. Ніякої паніки у наших людей немає, але безпека дітей – перш за все, тому певний відсоток волинян виїхали за кордон, а це зміна свого звичного ритму життя для дітей. 2022 вніс корективи в освіту, дозвілля, відпочинок молодого (і не тільки) покоління. Пригадується уривок із документального фільму, присвяченого вбитому російськими окупантами на Харківщині Володимиру Вакуленку. Український поет і громадський діяч Володимир Вакуленко виховував 14-річного сина з діагнозом аутизм. «Коли звучить повітряна тривога, а ми на вулиці, я кажу синові лягати долілиць, навіть якщо там калюжа. Як пояснити дитині, чому раніше я забороняв борсатися у калюжі, а зараз змушую це робити?» – так говорив Володимир Вакуленко.

Діти війни України майбутнього. Які вони, на вашу думку?

Сильними. Незламними. Гордими бути українцями. Гордими за свою історію, культуру, народ. росія вже вплинула на їхнє майбутнє, важко думати про те якими виростуть діти зі спогадами про вбитих на очах рідних? Якими виростуть діти зі страхом чути і бачити літаки в небі? Якими виростуть діти, які в один момент втратили все, що так любили, які опинилися за кордоном не в цілях туризму, а для того, щоб врятувати своє життя, щоб не ховатися від тривог. Але наші діти – це нове покоління, цінності і характер якого сформувала війна. Вони вже мають великий потенціал до життя і життєстійкості, що дозволить їм вирости сильними особистостями всупереч отриманим травмам. Вони будуватимуть майбутнє, у якому кожен турбується про кожного, у якому цінують справжню дружбу, у якому щиро кохають, у якому є місце милосердю, у якому усвідомлюють неповторність кожного моменту життя. Ось ці якості будуть мати наші діти.

Ірина Загорська