Так, у новому законі “Про працю” всього 98 статей і досить об’ємні прикінцеві положення, які вносять зміни або відміняють кілька десятків законів, в тому числі й чинний КЗпП.

Новий трудовий кодекс

У КЗпП збереглося:

  • Безстрокові трудові договори.
  • Заборона будь-якого примусової праці.
  • За призваними на строкову службу залишається місце роботи і посаду.
  • Не більше 40 годин робочого часу протягом 7-денного періоду. Однак для осіб, які зайняті важкими і шкідливими роботами, а також неповнолітніх встановлено 36-годинний робочий тиждень.
  • Мінімальна зарплата є гарантованою і не може бути зменшена.
  • Оплата праці за роботу в нічний час повинна бути вища мінімальної на 20%.
  • Перші 5 днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець, інші – Фонд тимчасової непрацездатності.
  • Щорічна оплачувана відпустка становить не менше 24 календарних днів, а для неповнолітніх – 31 календарний день.
  • Оплачувану відпустку по вагітності та пологах не менше 126 днів, неоплачувана відпустка по догляду за дитиною – до 3 років.
  • Заборонено звільнення вагітних за винятком випадків ліквідації підприємства або смерті фізичної особи-роботодавця.

Новий трудовий кодекс

Зміни в КЗпП:

  • Докладний письмовий трудовий договір стає обов’язковим. На даний момент зазначено, що такий договір укладається, “як правило”.
  • договір працівник може внести індивідуальні пропозиції щодо штрафів і компенсацій за порушення роботодавцем умов договору.
  • Скасовано необхідність отримання згоди працівника на його переведення на тимчасову або постійну роботу на тому підприємстві, де він працює, або на інше підприємство.
  • Випробувальний термін – не більше 3 місяців: 1 місяць – для робітників, до 3 місяців – для фахівців, до 6 місяців – для керівників.
  • Забороняється будь-яка дискримінація у сфері трудових відносин (раса, колір шкіри, стать, сексуальна орієнтація тощо) Забороняється будь-яке упереджене ставлення в сфері праці і мобінг (цькування), неоднакова оплата праці за аналогічну роботу.
  • Електронні трудові книжки.
  • Відпустку за свій рахунок – з 15 до 30 календарних днів.
  • Графік роботи: в межах 40-годинного робочого тижня можливе встановлення гнучкого графіка і віддаленої роботи.
  • Більше різновидів трудових договорів. Сенс їх у тому, що працівникові йде страховий стаж, який необхідний для виходу на пенсію.

Нові види трудових договорів

Терміновий – може бути укладений на строк не більше 5 років. Його укладають з працівниками таких професій, як: викладач, артист, журналіст, спортсмен, а також з керівниками. Це дає право звільнити, наприклад, старого артиста або “вигорілого” журналіста.

Короткостроковий – на термін до 2 місяців.

Сезонний – для виконання сільськогосподарських робіт, у сфері туризму, послуг.

З нефіксованим робочим часом. Цих договорів не може бути більше 10% від загальної кількості.

Учнівський – для студентів вузів і коледжів.

З домашнім працівником – найняти няню, куховарку, домробітницю і т. д.

Оплата праці та звільнення

Встановлена доплата за роботу у важких, шкідливих і небезпечних умовах праці (не менше 4% від зарплати).

Скасована натуральна оплата праці за рішенням роботодавця, лише грошима.

Вводяться різні терміни попередження про майбутнє звільнення: для відпрацьованого менше 6 місяців – за 15 днів, рік і більше – за 30 днів, 5 років і більше – 60 днів, понад 10 років – 90 днів.

Працівника можна звільнити негайно, без його згоди, але сплативши йому подвійну зарплату, наприклад, не за два місяці, а за чотири місяці вперед.

Працівника можна звільнити без його згоди, якщо він хворіє не лише 120 днів поспіль, але і понад 150 протягом року. А також якщо він 10 днів не був на роботі з невідомих причин.

Працівник може вимагати звільнення за строковим трудовим договором з пред’явленням доказів, якщо роботодавець не виконує умови договору.

Виключені такі статті як звільнення за прогул, поява в нетверезому стані або під впливом наркотиків, крадіжки. Це розцінюється як порушення трудового договору.

Профспілки

Так, Міжнародної конфедерації профспілок (ITUC) вважають, що якщо він стане законом, то позбавить працівників правового захисту і занадто розширить повноваження роботодавців.

Головними наслідками прийняття Кзпп, на думку профспілок, стануть:

Експерти

Експерти відзначають як плюси, так і мінуси даного законопроекту.

“Я не бачу в новому законопроекті додаткових норм, які дозволяють звільнити працюючого співробітника. Але є неприємні моменти для тих, хто багато хворіє. Це норма про звільнення без згоди працівника, якщо він перебував на лікарняному 150 і більше днів у році. Зараз можна звільнити людину, хворіє 4 місяці, але поспіль. Тобто можна прохворіти 119 днів, вийти на день на роботу і знову піти на лікарняний. Виключені статті про звільнення за прогул, пияцтво, злодійство, невиконання своїх обов’язків, як я розумію, будуть вважатися порушенням трудового договору, і на цій підставі працівник може бути звільнений”, – сказав президент Всеукраїнської асоціації кадровиків Вікторія Липчанський.

Спірним вважає експерт нововведення про те, що працівника треба попереджати про звільнення в залежності від терміну роботи.

“Нечітко прописано… Виходить, що роботодавець за своєю ініціативою має право розірвати трудовий договір без пояснення підстав, але виплативши працівникові підвищену компенсацію. Якесь всеосяжне право звільнити будь-якого, незрозуміло з якої причини. Але роботу можна знайти за день, а можна і не знайти за рік. Знову ж таки – чому працівник може попередити за два тижні, що він хоче звільнитися, а роботодавець позбавлений такого права? Зараз така практика теж діє, називається “за згодою сторін”, але без виплати компенсації”, – пояснила Липчанський.

На думку експерта, можливість переведення працівника на інше місце роботи без його згоди є занадто жорсткою. А от письмовий трудовий договір – це плюс, так як в ньому розписані права і обов’язки сторін.

Також, за її словами, до позитивних моментів можна віднести врегулювання фактично існуючої практики віддаленої роботи, гнучкого графіка робочого часу. Це дозволить повноцінно працювати жінкам в “декреті”, особам з інвалідністю, фрілансерам та іншим.

“Сказати, що проект поганий, не можна, але треба депутатам над ним попрацювати, тому можливе розгляд документа за спрощеною процедурою – не найкраща ідея”, – резюмувала Липчанський.

Набагато більш жорстку позицію зайняв член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Ніде в світі ніхто не дозволяє таких вольностей щодо найманих працівників, які хоче влаштувати український істеблішмент. Візьмемо договір з нефіксованим часом роботи. Якщо роботи немає – працівнику нічого не платять. Але якщо її, навпаки, занадто багато і треба встигнути в строк, то працівникові доведеться гарувати 24 години на добу, інакше якщо він не встигне, то йому не заплатять або заплатять менше! Такі приклади можна навести ще. Та й сам трудовий договір не стандартизований, в ньому роботодавець напише, що захоче. І якщо працівник не згоден – його просто не візьмуть, знайдуть більш зговірливого”, – обурений Пендзин.

Він стверджує, що новий законопроєкт порушує діючий принцип трипартизму.