Аналітика Новини

Європа входить до холодів із рекордно низькими запасами газу: чи вистачить на зиму

Європа увійшла в сезон відбору газу з найнижчими запасами палива в історії. Втім, попри це, накопиченого газу їй цілком може вистачити для успішного проходження опалювального періоду.

Напередодні старту опалювального сезону, за даними GiE, європейські підземні сховища газу (ПСГ) заповнені лише на 77,13%. Це – найнижчий показник в історії. До того ж Європа вже почала використовувати накопичені запаси: відбір газу перевищує закачування вже 5 днів поспіль – з 13 по 17 жовтня.

І хоча цей показник не є критичним, через знижений рівень запасів знижується й ключовий показник роботи сховищ. Йдеться про максимальну добову продуктивність та можливості гнучкого реагування на сильні холоди, повідомляє Інтерфакс.

Водночас спустошеність європейських ПСГ є головним стимулом зростання цін. Іншим фактором, що істотно впливає на них, є зростання вартості газу в Азії. Так, ціна на паливо на хабі TTF в Нідерландах із поставкою в понеділок становить 1081 долар/тисяча кубометрів.

Як було раніше

Раніше Європа починала відбирати газ зі своїх сховищ близько 20 жовтня. Хоча іноді цей процес стартував набагато пізніше: наприклад, у 2013 році відбір газу почався 3 листопада.

У 2020-му році відкачка газу з європейських ПСГ почалася приблизно тоді ж, коли і в 2021-му, а саме, 12 жовтня. Однак навіть попри практично ідентичні погодні умови, торішня ситуація кардинально відрізнялася від нинішньої.

Річ у тім, що тоді в європейських сховищах була заготована рекордна кількість газу. Отже, початок його відбору вже в середині жовтня не ніс жодних потенційних загроз або ускладнень.

Що кажуть у Росії

З Росії надходять сигнали щодо її готовності розпочати додаткові поставки газу до Європи. Однак, як і завжди, без додаткових умов тут не обходиться.

Так, Інтерфакс повідомляє, що після 1 листопада, коли країна орієнтовно повинна буде завершити створення власних запасів, у “Газпрому” може з’явитися додатковий ресурс для поставки в Європу. Однак підкреслюється, що через настання ранніх холодів “споживання на російському ринку зростає такими великими темпами, що може поглинути всі додаткові ресурси”.

Польща вимагає перевірити “Газпром”

Заяви Москви про збільшення транзиту газу через Україну – маніпулятивні, оскільки “Газпром” не використовує всі оплачені транзитні потужності української газотранспортної системи (ГТС). Так, за прописаного в контракті зобов’язання прокачувати через Україну 109 млн куб. м газу на добу, Росія транспортує лише 85,9 млн кубометрів.

Водночас оплата йде за обсяги, прописані в контракті. Тож, Росія фактично несе збитки. І все заради енергетичного шантажу.

Така поведінка “Газпрому” потребує особливої уваги європейської влади. Про це заявив міністр клімату та навколишнього середовища Польщі Міхал Куртика. Також він повідомив, що Польща має намір запропонувати ЄС перевірити “Газпром” на “можливе зловживання монопольною позицією”.

 

Leave a Comment