На Волині в селі Світязь діє цікава установа – Світязька метеорологічна станція, якій виповнюється вже сімдесят п’ять років. Вона має довгу і досить цікаву історію. Далі на lutsk.name.
Коли її заснували, то називали гідрометстанція, саме таку назву мала установа, де спостерігали за погодою. Цікаве та незвичне заняття для волинського села.
Як усе почалося
Так, діяльність метеостанції почалася ще за часів, коли ця територія належала Польщі. Як пише газета Новий погляд+, першим працівником цієї станції став, як не дивно, священник села. Вірогідно, це сталося тому, що священники завжди були на селі більш освіченими, ніж решта жителів. Тож кому ще, як не священнику, проводити таку діяльність? Мало ймовірно, що в селі було багато освічених людей.
У 1939 році на територію Світязя прийшла більшовицька влада, священник Світязької церкви помер, тож більше не було кому проводити досліди на станції. Тимчасово вона припинила свою діяльність.
Коли на Волині панувала німецька окупація, з приміщення метеостанції зникло обладнання, усі документи та прилади. Однак у сорок п’ятому році Світязь звільнили від окупації німців, вдалося знову відновити роботу метеостанції.
Так, за сімдесят п’ять років діяльності багато чого змінилося: закупляли нове обладнання для станції, нові прилади, змінювалися методи роботи, для станції збудували нову будівлю.
Як розповіла очільниця метеостанції Світязя Руслана Вільнер, погоду на станції не прогнозують. Це стало головним міфом про станцію. Її основне завдання – збирати дані про погоду, а саме про явища природи, і надсилати цю інформацію у Волинський та Український гідрометцентри.
Цікаво те, що робота на метеостанції Світязя стала ледве не родинною справою. Руслана Вільнер, яка турбується роботою станції, є онукою Івана Цюп’ящука, який був на такій же посаді у п’ятдесят третьому році. Коли він працював на станції, у шістдесят першому році збудували приміщення спеціально для діяльності метеостанції. Тоді ж придбали нове обладнання, вивчили нові методі спостережень за явищами природи.
Завдяки плідній діяльності у шістдесят сьомому році Світязька метеостанція отримала звання «Станції відмінної якості».
Так, у 2010 році родину Цюп’ящуків, яка працювала на користь метеостанції, занесли в почесну книгу «Історія гідрометслужби України». На той час кількість років, які сумарно відпрацювали усі члени родини на станції, складала сто десять років, зараз ця цифра досягла уже позначки сто тридцять чотири.