35-річна Тетяна Винокурова — громадянка Росії, яка 17 років тому переїхала на Волинь. Жінка має посвідку на постійне проживання в Україні, але у січні 2023 року у неї закінчився термін дії закордонного паспорта Росії. Тепер за прострочений документ платить штрафи.
Читайте також: Низький уклін: четверо воїнів з Рівненщини загинули на фронті
Суспільному Тетяна Винокурова розповіла: з 5 років виховувалася у дитячому будинку. 17 років тому в Росії познайомилася з ковельчанином, вийшла заміж. Нині живе і працює в Ковелі, виховує трьох дітей, з чоловіком розлучена.
Перша спроба Тетяни Винокурової змінити громадянство
У 2013 році Тетяна Винокурова виготовила закордонний паспорт Російської Федерації та отримала посвідку на постійне місце проживання на території України. Тоді ж, з її слів, намагалася позбутися російського громадянства.
“Я зверталася в консульство Росії у Львові, щоб змінити громадянство. Юрист мені назвав чималу суму грошей, яку я маю заплатити, щоб вони зібрали всі документи. Для мене тоді це була непідйомна сума. Якби я знала, що почнеться війна, то звісно я б пробувала кожен рік”, — каже Тетяна Винокурова.
За прострочений документ — штраф
У січні 2023 року у жінки закінчився термін дії закордонного паспорта Російської Федерації. З її слів, напередодні восени намагалася виїхати до Польщі, аби у російському консульстві оновити документ.
“Але до Польщі мене не впустили. Наразі на території України закордонний паспорт неможливо зробити, бо тут закриті всі консульства Росії. Але і виїхати теж не можу, бо термін дії паспорта закінчився”, — говорить Тетяна Винокурова.
![Росіянка хоче змінити громадянство на українське](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/900x1.78/f409b754bbb9cacd.jpg)
Зі слів Тетяни Винокурової, у грудні 2023 року за прострочений закордонний паспорт Російської Федерації вона сплатила штраф понад 3 тисячі гривень. Через пів року, якщо питання не вирішить, суму штрафу подвоять.
“Не вибирала я там, де народитися, але дуже соромно, що з такої країни, яка на нас напала. Я проживаю в Україні, тут працюю і не збираюся звідси виїжджати. Я згідна взагалі відмовитися від цього громадянства, якщо є така можливість і отримати громадянство України”, — зізнається Тетяна Винокурова.
Які законні підстави для перебування іноземців в Україні
Для законного перебування на території України іноземці повинні мати чинний документ, що посвідчує особу та посвідку на проживання, розповідає начальник відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області Микола Поліщук. З його слів, у разі втрати або закінчення терміну дії документа наступає адміністративна відповідальність.
“Це стосується проживання іноземців та осіб без громадянства за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився. Мінімальний штраф — 3 400 гривень”, — каже начальник відділу організації запобігання нелегальній міграції Управління Державної міграційної служби Волині Микола Поліщук.
![Росіянка хоче змінити громадянство на українське](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/900x1.78/e8ee079a825e786e.jpg)
Зі слів Миколи Поліщука, торік за порушення міграційного законодавства на Волині оштрафували понад 170 іноземців.
“Якщо говорити про громадян Російської Федерації, дипломатичні установи країни-агресора не працюють на території України. Однак ці установи працюють за межами України. Зокрема, в Республіці Польща, Угорщині та Молдові”, — говорить Микола Поліщук.
Куди Тетяна Винокурова звернулася за допомогою
15 квітня 2024 року Тетяна Винокурова написала листа до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, у якому просить допомогти вирішити її питання.
Представниця Уповноваженого у Волинській області Юлія Спас телефоном Суспільному підтвердила, що лист до офісу омбудсмена надійшов. Зараз, з її слів, триває перевірка документів, а далі — розгляд самої справи, який займе орієнтовно 2-3 тижні.
Читайте також наші новини у Facebook