Аналітика Новини

З вересня в Україні здорожчає газ: назвали ціну

Бізнесу з вересня за газ прийдеться платити 20 гривень за куб. Починає зростати ціна газу й для населення. Правда, поки тільки по місячним тарифам, річні залишаються незмінними. Але тим, хто використовує місячний тариф, доведеться платити близько 20 гривень за куб.

Про це йдеться у матеріалі Страны.

Ми вже писали про рекордні ціни на газ в Європі, які впритул наблизилися до 600 доларів за тисячу кубів, і ще більше зросли, після того, як «Газпром» припинив продажі після рішення німецького суду щодо «Північного потоку-2» (нагадаємо: згідно з ним, газопровід повинен підпадати під вимоги Третього енергопакету, тобто, бути доступним для інших трейдерів).

Ще на початку серпня на Українській енергетичній біржі з’явилися цінники для комерційних покупців на вересень – вище 18 гривень за куб, що з доставкою досягає 20 гривень за куб.

Читати також: «Нафтогаз» ввів новий тариф на опалювальний сезон: ціна та умови

У вересні ця планка закріпиться. Але головне – починається ріст цінників для населення. Правда, поки тільки по місячним тарифам, річні залишаються незмінними. Але тим, хто використовує місячний тариф, доведеться платити непідйомні суми – близько 20 гривень за куб.

Утім, як каже аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук, зараз йдуть спроби пролобіювати підвищення тарифів і для населення, і за річним тарифом – до 12 гривень за куб.

Тим часом, навіть при нинішніх цінниках намітилася загроза зриву опалювального сезону.

«Нафтогаз» вже попередив, що опалення в цьому році можуть включити із запізненням – підприємства теплокомуненерго не поспішають підписувати договори й закуповувати газ. На 27 серпня контракти підписало тільки 45% тепловиків.

Ті ж пояснюють: «Нафтогаз» запропонував їм кабальні умови – величезні штрафи, які можуть безпосередньо списувати з рахунком комунальників, плюс обмежені обсяги недорогого газу, і то передоплатою.

«Решту ж доведеться закуповувати за ринковою ціною – по 20 гривень за куб. Так що вже в листопаді опалювальний сезон у багатьох містах може закінчитися», – говорить глава Старокостянтинівського КП «Тепловик» (Хмельницька область) Олександр Душенко.

Розбиралися, скільки українці платитимуть за газ з вересня, і які перспективи щодо опалювального сезону.

За місячним тарифом – вже 20, річний тягнуть до 12

Днями газівники почали оголошувати тарифи для населення на вересень. Для людей є дві новини – погана і жахлива.

Перша – газ буде порівняно дорогим. Розрахунки на те, що цінники для населення знизять, відкривши доступ постачальникам до газу українського видобутку за 4 гривні за куб, не виправдалися.

За річним тарифом цінники у вересні, як і в серпні, будуть варіюватися від 7,8 грн до 13,5 грн за куб без урахування доставки. Підсумкова ціна, залежно від регіону, – від 8,8 – 9,8 грн до 14,5 – 15,5 грн за куб, що істотно дорожче, ніж напередодні минулого опалювального сезону.

Найнижчі ціни за річним тарифом запропонували компанії «Агросинтез Трейд» (7,8 гривні за куб), «Евод Трейд КП Луцькводоканал» (7,88 грн), «Черкасигаззбут», «Уманьгаззбут» (7,89 грн), «Нафтогаз» (7,96 грн), Регіональна газопостачальна компанія (облгази) – 7,99 грн за куб.

Газ по 8-9 гривень за куб пропонують компанії «Львівенергозбут», «Київгазенерджі», Yasno, «Тернопільоблгаз» і ін. Цінник до 10 гривень – у «Лубнигазу», «Асканії Енерджі», «Маргази», «Полтава газзбуту» й інших.

Найвищий тариф – 13,5 гривні за куб – у Чернівецькій, Житомирській, Херсонській обласних енергопостачальних компаній.

Нижче – докладна інформація за річними газових тарифів від «Газправди».

Погана новина для українців полягає в тому, що місячні тарифи на газ з вересня злітають з гальм.

«Київгазенерджі» заявила цінник 19,8 гривні за куб вже з першого вересня. У серпні ця компанія продавала людям газ на 4 гривні дешевше – по 15,76 грн.

Трохи дешевші тарифи у «Черкасигаззбуту» й «Уманьгаззбуту» – 16,76 і 16,78 гривні за куб. У Yasno місячний тариф такий же, як і річний, – 8,94 грн за куб.

Газ по 19,8 без доставки – це близько 20,2 гривні на кухні (по Києву тариф на доставку один з найнижчих в Україні – близько 40 копійок за куб). Тобто, психологічний рівень в 20 гривень вже фактично подолано.

У Черкасах газ з доставкою буде коштувати близько 17,4 грн, в Умані – близько 19 гривень за куб. Що фактично робить його непідйомним для приватного сектора, що опалюються газом. Так, на обігрів невеликого будинку взимку йде мінімум 400 кубів. Тобто, у тій же Умані платити доведеться близько 7,6 тисячі грн на місяць.

Багато компаній місячні тарифи взагалі скасували, залишивши тільки річні.

«В цілому споживачів, які купують газ по місячним тарифам, не так багато. Але те, що цінники з цих пакетів будуть рости, не викликає сумніву. Навіть якщо газопостачальна компанія має газ на зберіганні по 8-10 гривень, вона скористається ситуацією і спробує продати його по 18 гривень за куб», – говорить експерт енергоринку Олег Попенко.

Що стосується річного тарифу, то поки він стабільний. Але й там є нюанси.

«Ціни за річним тарифом для населення зафіксовані до 30 квітня 2022 року. Правила доставки природного газу не дозволяють її підвищувати. Але цінник виросте, якщо «Нафтогаз» розірве контракти з постачальниками, це буде форс-мажор», – пояснив нам представник регіональної газової компанії.

НАК договору з газівниками поки розривати начебто не збирається. Хоча глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко вже заявляв, що вони для компанії не вигідні.

Юрій Корольчук каже, що зараз йдуть спроби пролобіювати підвищення річного тарифу для населення до 12 гривень за куб. Нібито протягнути таку ідею намагаються трейдери, які мають на зберіганні великі обсяги газу і не проти вигідно його перепродати.

Чи спрацює задумка трейдерів – поки сказати складно. З одного боку, у Зеленського бояться підвищення тарифів і нових тарифних майданів. Вітренко поставили мету – тримати тариф.

Але реальної влади в НАКу Юрій Юрійович поки не має. МВФ же вже давно наполягає на ринкових цінах для населення, а вони явно вищі 8-9 гривень за куб.

Тому теоретично підвищення цін для населення за річним тарифом можливо. Для цього, як кажуть газівники, НАК може розірвати чинні контракти з постачання газу, скажімо, під приводом того, що компанії пускають дешевий газ для населення «наліво» або ж в прив’язці до рекордного зростання цін на європейських біржах.

Окреме питання – щодо тарифів на розподіл. Вони можуть вирости, якщо Росія після запуску «Північного потоку-2» перестане качати газ через Україну, хоч і буде платити за транзит (а така ймовірність є). Справа в тому, що зараз газ в магістральних трубах (хоч і «чужий») дозволяє підтримувати необхідний тиск. Якщо ж його не стане, доведеться закуповувати додаткові технічні обсяги, так і в цілому експлуатація розподільних мереж подорожчає.

Не кажучи вже про те, що дорожчає і купується в Європі газ. Він і зараз, звичайно, оформляється як «імпорт з ЄС», але, насправді, фізично він до нас із Заходу чи не хитається – Україна його бере з транзитної труби.

Якщо труба спорожніє, але доведеться купувати вже реально газ в ЄС, який буде дорожчим, по-перше, через витрати на доставку. А по-друге, через дефіцит (адже додаткові ліміти для України «Газпром» навряд чи за іншими маршрутами виділятиме).

Удар по бізнесу та енергетиці

Що стосується комерційних покупців, то для них зростання цін взагалі без варіантів. Цінник на вересень різко зростає. Згідно з даними Української енергетичної біржі, на 27 серпня середньозважена ціна ресурсу вересня складає 18049 гривень за тисячу кубів, але пропонуються й більш дорогі партії – на останніх торгах зафіксовано цінники близько 18,4 грн за куб, і це на умовах передоплати. Тобто, з урахуванням доставки газ для бізнесу буде по 20 гривень за куб або навіть дорожчим.

Для порівняння: середньозважена ціна на газ в серпні, згдно з даними Української енергетичної біржі, становила близько 15,7 гривні за куб.

Тобто, здорожчання за місяць – понад 2 гривні.

«Якщо порівнювати з біржовими котируваннями липня, зростання на 22%», – додав Попенко.

«Економіка України просто не витримає таких цін на газ. Промисловість і енергетика «ляжуть». Вугілля на ТЕС не вистачає, замінити його газом при таких цінах теж нереально. Уже в минулому році «Центренерго» згенерувала збитки, а при газі по 20 гривень за куб буде просто колапс», – говорить Попенко.

За даними нардепа, голови Незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, зараз на складах менше 800 тисяч вугілля, тоді як потрібно як мінімум 1,5 млн. В Україні вже зайшли перші партії вугілля з США, але воно дуже дороге – близько 3,4 тисячі за тонну (при тому, що у держшахт вугілля викуповують по 800-1600 гривень).

До слова, НАК вже домовляється з Міненерго про те, що займеться постачаннями вугілля для «Центренерго» (натомість хоче отримати електроенергію, яку буде продавати на ринку). Тобто, схоже, на продаж газу на потреби ТЕС в «Нафтогазі» не сильно розраховують, зазначає Попенко.

І це ще не зрозуміло, що буде з цінами на газ далі. Цінники в Україні визначаються за імпортним паритетом – в залежності від того, які котирування на європейській біржі TTF.

«Тобто, йде прив’язка до спотових (наявних) цін, а вони завжди спекулятивні і дуже чуйно реагують на будь-які форс-мажори. В теорії котирування можуть стрибнути і до 700 доларів за тисячу кубів, і вище. Верхньої планки немає», – каже керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев.

Це означає, що ринкові ціни на газ в Україні цілком можуть дійти до позначки у 25 гривень за куб що, по суті, – вирок для багатьох підприємств.

Що буде з опаленням

На перший погляд, тарифи на опалення для населення захистили – НАК запропонував комунальникам трирічні контракти з газом по 7,42 грн за куб (без доставки). Також вже пішов тиск на місцеву владу з Офісу президента. Там ясно дали зрозуміти, що тарифи потрібно тримати будь-якою ціною. При цьому вже намітилася тенденція, коли тарифи для населення намагаються зберегти, підвищують цінники на опалення для комерційних структур і бюджетних організацій.

Але не факт, що навіть такий хід дозволить утримати тарифи для людей.

«Ліміти на дешевий газ, який погодив для комунальників НАК, розраховані по середньому споживанню за останні три роки і занижені. Якщо ж недорогий газ закінчиться, ТКЕ будуть змушені купувати газ на біржах по ринкових цінах», – пояснив Попенко.

Олександр Душенко вважає, що газу за ринковими цінами доведеться закуповувати як мінімум 15% від усіх обсягів. Тобто, середня вартість газу в тарифі буде вже не 7,42, а в кращому випадку, 12-13 гривень за куб.

Що навряд чи дозволить утримати тарифи для населення – вони збільшаться, у кращому випадку, на третину.

Але опалення в Україні може просто не бути – ні за якими цінами.

«Нафтогаз Трейдинг» вже заявив, що є ризики затримки початок опалювального сезону. Причина – «низька активність» виробників тепла, які не поспішають укладати з НАКом контракти на закупівлю газу.

Станом на 26 серпня трирічні контракти підписали 493 компанії, що складає близько 45% від їх загальної кількості.

У лідерах по договірній роботі – Волинська, Хмельницька і Черкаська області. Але є регіони, де всього третина тепловиків домовилися про закупівлі газу. Це, наприклад, Закарпатська, Полтавська, Харківська, Одеська області, відзвітували в НАКу. Там також закликали пересічних українців брати ситуацію на контроль – «перевіряти наявність у вашого виробника тепла договору на поставку газу. Підписання такого є необхідною умовою для своєчасного входження підприємства в опалювальний сезон».

Тобто, людям мало того, що доведеться оплачувати космічні платіжки, потрібно ще й проконтролювати закупівлі газу тепловиками.

Останні, до слова, мають свій список аргументів, чому не поспішають підписувати договори з НАКом. Їх умови Душенко називає «кабальними» – газ потрібно закуповувати за передоплатою, яка є далеко не у всіх КП, «Нафтогаз» зможе отримати прямий доступ до банківських рахунків підприємств і списувати з них суми за газ і штрафи і т.д.

За таких умов опалювальний сезон, навіть якщо й почнеться у жовтні, в листопаді вже може закінчитися, попереджають комунальники.

Leave a Comment