Новини

Яка вакцина захищає від Дельти, навіщо і кому потрібне третє щеплення: лікар з Ізраїлю дав пояснення

Третя доза вакцини від коронавірусу, яку почали застосовувати в Ізраїлі та деяких інших країнах, допоможе істотно скоротити кількість важких хворих. І хоча щеплені продовжують заражатися COVID-19 через мутації вірусу, але в переважній більшості випадків вакцина рятує від найгіршого сценарію розвитку хвороби.

Про це в ексклюзивному бліцінтерв’ю розповів лікар-анестезіолог, відповідальний за клінічні дослідження препаратів від COVID-19 і постковідних уражень в одній з ізраїльських компаній Борис Бриль, – пише OBOZREVATEL.

За його словами, не всі вакцини однаково ефективні проти нових штамів, але є дві, які справляються з цим завданням краще. І загалом, побічні ефекти від щеплення сильно перебільшені.

Вакцинація рятує від тяжкого перебігу хвороби та від смерті.

Третя доза вакцини: коли і навіщо вона потрібна

В Ізраїлі спостерігається зростання кількості підтверджених випадків коронавірусу, тобто позитивних ПЛР-тестів (4033. – Ред.). Але, на щастя, зростання кількості хворих, тобто тих, у кого є симптоми, залишається дуже низьким. Кількість важких випадків є досить малою, що означає, що вакцина працює. На жаль, не настільки ефективно, як хотілося б, але працює.

За словами лікаря, у них досі нічого не закрито на карантин, хоча в країні багато людей похилого віку і велика щільність населення. Не можна сказати, що всі суворо дотримуються санітарних правил. Маски, звичайно, носять, але не так, як у тій же Японії. І незважаючи на це, зростання захворюваності невелике.

Згідно з науковою роботою, опублікованою в журналі Nature, потреби в бустерній вакцинації, в третій дозі вакцини немає – вона не знижує ризику розвитку захворюваності. Водночас зараз ведуться більш розлогі дослідження, що спрямовані на вивчення не так загалом передачі вірусу, як зниження тяжкості захворювання, його симптоматичного перебігу.

На сьогодні в Ізраїлі третьою дозою щеплено близько 15% дорослого населення. Думаю, за 2 тижні ми отримаємо дуже хороші результати. Очікуваний ефект – зниження кількості підтверджених заражень, позитивних ПЛР-тестів і ще більше зниження важких хворих.

Лікар-нестезіолог Борис Бриль.

Якою вакциною робити третє щеплення?

Третє щеплення можна робити іншою вакциною, ніж та, якою були зроблені два попередні. Є наукові дослідження, які показують, що це допустимо.

Чому бустерна вакцинація проводиться не менш ніж через 5 місяців після основної? Тому що перші 5 місяців у більшої частини щеплених захист на максимальному рівні.

Але є і ложка дьогтю. З появою нових мутацій ці терміни скорочуються. Ми бачимо випадки зараження після вакцинації. Тому я сподіваюся, що будуть випускатися нові вакцини, більш ефективні проти нових штамів.

Чому коронавірусом заражаються щеплені?

Люди, які отримали щеплення від коронавірусу, можуть хворіти на COVID-19, тому що з’явилися нові штами і тому що вакцини не захищають на 100%. Але не забувайте, що вони хворіють набагато легше, ніж нещеплені. Наприклад, якщо взяти населення віком до 40 років, то ми майже не побачимо щеплених хворих, тим більше важко хворих.

Якщо у невакцинованої людини у віці 80 років шанс померти від коронавірусу становить 80%, то у вакцинованої він становить близько 5%. Погодьтеся, це суттєво.

Яка вакцина найефективніша проти Дельта-штаму

На сьогодні Moderna показала найкращі результати. Але з обережною упевненістю я можу припускати, що вакцини типу SinoVac, засновані на вбитому вірусі, можуть виявитися ще більш ефективними. Тому що у випадку з Moderna і Pfizer ми маємо антитіла тільки проти білка або частини білка, а тут ми маємо повний набір всіх складових коронавірусу. Але повторюся, дослідження покажуть, наскільки мої припущення вірні.

Одна з вакцин може бути найбільш ефективною проти нових штамів.

Побічні ефекти від вакцин дуже перебільшені

Школою Гарварда було зроблено велике дослідження на тему побічних ефектів від вакцини Pfizer – вивчено 1,7 мільйона вакцинованих. Воно було опубліковане в The New England Journal of Medicine. Дослідження показало, що побічні ефекти мінімальні порівняно з ризиками ускладнення коронавірусу в нещеплених людей. Зокрема:

  • Кількість випадків міокардиту – 7 на 100 тисяч осіб. Більшість із них припадає на молодих людей у віці від 20 до 30 років.
  • Оперізуючий лишай виник у 16 випадках на 100 тисяч вакцинованих.
  • Збільшення лімфатичних вузлів – 78 випадків на 100 тисяч осіб.
  • Апендицит – 25 випадків на 100 тисяч осіб. Вакциною він був викликаний у 5 випадках.
  • Тромбози – побічних ефектів не зафіксовано.

Якщо порівняти, наприклад, статистику з міокардиту серед людей, що захворіли, то вона становить 11 випадків на 100 тисяч населення, тобто на 30% більше, ніж у вакцинованих. Притому тяжкість перебігу захворювання в рази більша.

Leave a Comment