Останній тиждень проходить під знаком гарячкового пошуку новин з Китаю. Там, як відомо, сталася епідемія нового коронавіруса, який “довго запрягав” і в підсумку рвонув по країні і з країни з такою швидкістю, що владі довелося закривати на карантин міста-мільйонників.
Тепер з Китаю приходять офіційні цифри з приводу захворілих і померлих від нової хвороби, а також велика кількість досить страшних фото і відео. Сам вірус, незважаючи на безпрецедентні заходи безпеки, зумів “вибратися” з країни і дістався до кількох інших держав. А ми в свою чергу оцінюємо, наскільки все серйозно.
Однак для початку відповідь на досить часте запитання.
Що таке взагалі коронавірус?
Коронавіруси – це сімейство, що включає на січень 2020 року 39 видів вірусів, об’єднаних у 2 підродини, які вражають людину, кішок, птахів, собак, велику рогату худобу, свиней, зайців.
Вперше вірус був виділений 1965 року у пацієнта з гострим ринітом.
Коронавірус здатний провокувати поразку:
– дихальної системи;
– шлунково-кишкового тракту;
– нервової системи.
Один з видів коронавіруса став збудником атипової пневмонії.
Це вже було
Власне, з атиповою пневмонією найбільш часто порівнюють нинішню епідемію. Перший випадок захворювання коронавірусом SARS було зареєстровано в листопаді 2002 року в китайській провінції Гуандун, останній – у червні 2003 року.
Тоді вірус поширився на сусідні Гонконг і В’єтнам, а потім і на інші країни і континенти.
Всього за час епідемії було відзначено 8437 випадків захворювання, з котрих 813 випадків закінчилися летальним результатом.
Новий коронавірус
Як вже відомо, вперше вірус зафіксували у китайському місті Ухань. Всесвітня організація охорони здоров’я визначила цей вірус як 2019-nCoV.
Американські вчені показали, як виглядає новий коронавірус.
Симптоми
Вони схожі з симптомами пневмонії або важкого гострого респіраторного синдрому:
– втрата свідомості (в результаті прогресуючого руйнування легеневих тканин);
– сухий кашель;
– гарячка та підвищення температури (38°С або вище);
– затруднення дихання;
– болі в області грудей;
– головний біль;
– міалгія;
– загальне нездужання.
Інкубаційний період триває протягом 6-12 днів. У разі інфікування від людини до людини – не більше 5 днів.
Як захиститися?
У ВООЗ вже випустили рекомендації. І ось що там рекомендують:
– мити руки з милом або протирати руки засобами на алкогольній основі;
– прикривати рот і ніс при кашлі або чханні носовою хусткою або зігнутим ліктем;
– уникати тісного контакту з будь-якою людиною з симптомами застуди або грипу;
– термічно обробляти м’ясо і яйця перед вживанням в їжу;
– уникати незахищених контактів з дикими тваринами і худобою.
Звідки він взагалі взявся?
У Китаї вважають, що джерелом зараження став рибний ринок в Ухані, де незаконно продавали диких тварин.
Передбачається, що носієм вірусу було тварина, потім він перейшов до людини. Серед головних “підозрюваних” – змії. Принаймні так вважають китайські вчені з чотирьох міст, звідки почала поширюватися інфекція.
Самими близькими за генетичним кодом до вірусу виявилися два види змій: южнокитайский многополосый крайт і китайська кобра.
Є інша гіпотеза. Її суть: новий коронавірус 2019-nCoV з’явився в результаті генетичного поєднання коронавіруса кажанів і коронавіруса невідомого походження.
Поширення
За станом на ранок 30 січня, в Китаї жертвами вірусу стали 213 осіб.
Тринадцять міст були закриті. Серед них: Ухань, Эчжоу, Хуанганг, Чібі, Цяньцзян, Чжицзян, Цзинмэнь і Сяньтао. Охоплення блокування – близько 25 млн осіб.
І все ж вірус вийшов за межі Китаю.
За даними порталу gisanddata.maps (станом на ранок 31 січня), 14 випадків захворювання підтверджено в Таїланді, 12 – в Гонконзі, 11 – в Японії, 10 – в Сінгапурі, 9 – в Австралії і на Тайвані, 8 – в Малайзії, 7 – в Макао, 6 – в Південній Кореї і США, 5 – у Франції, 4 – в Німеччині і ОАЕ, 3 – в Канаді, 2 – Італія і В’єтнам, по одному – в Камбоджі, Непалі, Фінляндії на Шрі-Ланці, на Філіппінах і в Індії зафіксовано по одному випадку зараження коронавірусів. Відзначається, що загальне число заражених становить 9776 осіб.
В Гонконгу та Шанхаї через коронавіруса призупинили роботу парків розваг “Діснейленд”. А в Росії закривають пункти пропуску на кордоні з Китаєм в Хабаровському краї і Єврейської автономної області, які не будуть працювати до 7 лютого.