Новини

Стало відомо, наскільки в Україні подорожчає інтернет і телебачення в 2020 році

Британські дослідники з Cable.co.uk вирахували недавно, що в Україні майже найдешевший інтернет в світі — в середньому він коштує $ 6,64 на місяць. Дешевше тільки в Сирії — $ 6,6, повідомляє «ЛІГА.net». Але за минулий рік послуга доступу в мережу в нашій країні, якщо вірити даним тих же дослідників, трохи подорожчала. За підсумками 2018 року ми були на першому місці в світі по дешевизні інтернету з показником — $ 5.

Україна сильно відрізняється за ціною на доступ від європейських країн. У тій же Польщі наприклад, за глобальну павутину доведеться заплатити $ 15,78. А в Німеччині — $ 28,7.

Редакція Liga.Tech з’ясувала, чому ми так сильно відрізняємося за ціною і все ще задовольняємося найдешевшим інтернетом в світі і чи буде він дорожчати.

Спочатку дізнаємося, що думають про оцінку Cable.co.uk представники українських провайдерів.

Порівняємо показники

«Я думаю, що $ 6,6 — завищена оцінка, якщо вважати naked broadband, він зараз ближче до $ 4-5», — зазначає CEO Датагруп Михайло Шелемба. Під naked broadband він має на увазі послугу інтернет доступу, відокремлену від додаткових сервісів, які йдуть в загальному пакеті. Наприклад, відео або ТБ.

З ним погоджується і дає більш низьку оцінку і засновник BigDataUa Сергій Бойко.

«Я не знаю, звідки у них дані, але як на мене, то у нас зараз 125-135 грн — середня ціна швидкісного інтернету», — підкреслює він. Це $ 5,2-5,6.

«Реально чистий інтернет у нас десь від $ 4,7 до $ 5,7 c абонента c ПДВ включно», — дає схожу оцінку власник групи компаній Ланет Віктор Мазур.

Торгівля пакетами

Але середній чек, який платить в результаті абонент, як правило, трохи більше цих цифр. «За нашою групі компаній середній ARPU (середній чек) за 4 квартал склав 185 гривень з ПДВ», — розповідає Віктор Мазур. Це 7.7 $. Надбавка набігає за додаткову послугу телебачення. Адже багато провайдерів за краще продавати пакети сервісів (бандли). У мережі Ланет близько 70% абонентів крім інтернету замовляють ще й ТБ.

Власник Павутина Телеком Олександр Арутюнян дає схожі розрахунки. «За даними наших досліджень, середня вартість послуги становить 160 грн ($ 6,6). Це разом з ТВ. А без нього — 120 грн ($ 5) «, — підкреслює бізнесмен.

За його словами, якщо вважати чисто інтернет, то Україна вже як чотири роки поспіль незмінний світовий лідер по дешевизні бродбенду.

«Частка бандлів, куди, крім інтернету і ТБ, ще входить і мобільний зв’язок, буде збільшуватися», — додає засновник OMO Systems Вадим Сидоренко. Тому, за його словами, вирахувати реальну середню вартість інтернету скоро буде ще складніше.

Зростання ціни 

Сергій Бойко каже, що вартість послуги доступу до інтернету в минулому році росла на 15-25 грн і продовжить рости. У 2020 році сервіс, за його оцінкою, повинен подорожчати ще на 5-7%. «Я думаю, навіть вище буде рости, в минулому році всі побачили що можна заробляти і будуть продовжувати», — вважає Павло Даніман, CMO в Київстар.

Не всі так впевнені. «Далі зростання буде більш повільне з точки зору ціни, ніж раніше», — вважає СЕО Датагруп.

«Не чекаємо значних підвищень по інтернету (в межах 5%). Але якщо курс гривні піде вгору, то тоді це може бути і 10% «, — додає Віктор Мазур.

Телебачення точно подорожчає

А ось супутні послуги телебачення, на його думку, повинні подорожчати помітніше. «Провайдери як мінімум захочуть компенсувати підняття роялті медіа-груп, тобто ТВ-пакети піднімуться в ціні десь на 24-30 гривень» — такий прогноз дає Мазур. Арутюнян тут додає вартість мінімального ТВ-пакету дотягнеться в цьому році до 80-90 грн. Причину він згадує ту ж саму: апетити мовників ростуть.

Нагадаємо, що контент провайдерам продають в тому числі і українські медіа-групи — StarLightMedia, Інтер, 1 + 1 Медіа і група ТРК Україна. В кінці січня 2020 року ці фірми збираються закодувати супутниковий сигнал своїх каналів, щоб виключити до них безкоштовний доступ з домашніх супутникових тарілок. Медійники хочуть заробляти на контенті більше.

Олександр Арутюнян тут додає, що на збільшення середнього чека в доларах, звичайно, вплинуло зміцнення гривні.

«Зниження курсу послабить зростання в 2020 році. Але якщо гривня знову буде підніматися, то і зростання цін буде колишнім. Це близько 30% за весь рік, зазвичай з підйомом в пару етапів «, — уточнює він. За його словами, ціна на найпопулярніший пакет зі швидкістю 100 Мбіт / сек в Києві вже досягла 200 грн у багатьох великих і середніх гравців.

Leave a Comment