Новини

Хай село селом і лишається: чому очільники навколишніх ОТГ категорично проти приєднання до Луцька

Рішення про можливе об’єднання з Луцьком викликало шок і обурення серед семи ОТГ, які розташовані навколо міста. Пропозицію щодо об’єднання з Луцьком внесли під час засідання регіональної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та субрегіонального рівнів Волинської області ще 29 жовтня. Дискусії точаться й досі.

Читайте також: “За заслуги у “боротьбі” з браконьєрством” – волонери обурюються нагородженням Івана Шеремети

Відповідно до змін, Луцьку ОТГ планують збільшити. Зокрема, ідеєю великого Луцька є приєднати до себе Жидичинську ОТГ Ківерцівського району, Липинську ОТГ (без Дернівської сільської ради), Підгайцівську ОТГ (з Хорлупівською сільською радою), Княгининівську ОТГ, Боратинську ОТГ, Гіркополонківську ОТГ, Заборольську ОТГ Луцького району.

Голови громад ніби змовились – проти усі без винятку.

«Ми є самодостатньою громадою, у нас навіть є вилучення коштів. У Луцьку є вилучення, у нас в Підгайцях – теж, і в Боратині теж є вилучення. Якщо Луцьк забере нашу громаду, то вилучень буде більше. А ми вважаємо, що кошти потрібно лишати на Волині», – каже голова Підгайцівської ОТГ Юрій Семенюк.

«Ми всіма можливими законними методами відстоюватимемо свою самостійність. Будемо проводити збори і вирішуватимемо це питання», – додав Валерій Боярський, голова Заборольської ОТГ.

«Нам не так легко було створити громаду, щоб так швидко її віддати місту. Ми не здамося. Я вважаю, що нам треба дати можливість показати себе. Закон по добровільне об’єднання ще ніхто не відміняв», – коментує Очільниця Гіркополонківської ОТГ Ніна Симонович.

Аналогічні думки й у інших.

«Об’єднання сільських громад з міськими – це найбільш складна процедура в реформі. Я від початку, коли тільки розпочалася реформа децентралізації, казав, що цю проблему буде найважче розв’язувати, тому що менталітет сільських і міських жителів різниться, є дуже багато пересторог.

На першому етапі міста не дуже хотіли об’єднуватися з селами. Коли ми згадаємо 2015 рік, то до виборів жодне місто обласного значення фактично не робило жодних рухів, щоб стимулювати сільські території до об’єднання, тому що міські голови боялися, що в разі приєднання сільських територій їх можуть не обрати, бо ж електорат міста приблизно знали, а якщо приєднаються сільські громади, то невідомо, як люди проголосують. Це по-перше.

А по-друге, вони дещо побоювалися проблем, які можуть виникнути із приєднанням села. Адже окрім міських проблем, які треба розв’язувати, додаються і проблеми сільські, починаючи від ремонту доріг і закінчуючи впорядкуванням інфраструктури. Тож цей перший етап було втрачено.

Сільські голови теж не хотіли до міст, бо так само прагнули бути обраними, а коли село об’єднується з містом, то такої посади вже немає. Відповідно, в селах були обрані голови, і вони провели політику таким чином, що з містом об’єднуватися не зовсім доречно, бо будуть земельні проблеми, на земельних ділянках почнуть будувати житлові масиви. Ще одна пересторога – якщо сільська рада приєднається до міста, то інтереси села не буде враховано, бо воно матиме мало депутатів. Фактично, на основі цих пересторог навколо Луцька було створено всі сільські ОТГ», – пояснив експерт з питань децентралізації з Асоціації міст України  Валентин Малиновський.

Проте, це тільки перестороги.

Що б скептики реформи місцевого самоврядування не говорили, але результати децентралізації свідчать – реформа рухається в правильному напрямку.

Наявність достатніх ресурсів у місцевих бюджетах є індикатором того, що територіальна громада має можливість надавати більш якісні та більш різноманітні послуги своїм жителям. А також реалізовувати соціальні та інфраструктурні проекти, створювати умови для розвитку підприємництва та залучення інвестицій. Зокрема, розробляти програми місцевого розвитку і фінансувати інші заходи для всебічного покращення умов проживання жителів громади.

Реформа децентралізації сприяє якісному покращенню життєвого середовища для мешканців громад, створенню реальних умов для всебічного розвитку територій та людських ресурсів, формування засад дієвого місцевого самоврядування.

Читайте наші новини у мережі Facebook

Leave a Comment