Як стало відомо, по всій Польщі бракує медсестер, водіїв і зварювальників, а диджиталізація та пандемія створили більше вакансій для представників е-комерції й IT-шників.
Згідно з даними BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności), у третьому кварталі 2020 року в Польщі працювало 16,6 мільйона осіб. В той самий час на 1000 працюючих випадало 818 осіб без роботи. Про це повідомляє shoppingpl.com.
Ще у січні 2019 року консалтингова компанія PwC прогнозувала, що протягом шести років брак кадрів на польському ринку буде становити 1,5 мільйона осіб.
Причинами цьому є старіння населення країни та високий рівень еміграції з Польщі.
Яка ситуація з низькокваліфікованими робітниками в Польщі
У цій країні не вистачає як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників. Відповідно до звіту ZUS, у 2018 році у Польщі працювало 5,4 мільйона осіб без чи з низькою кваліфікацією. Протягом трьох років підприємці планували залучити сюди ще 415 тисяч працівників, а звільнити 35 тисяч.
Зарплата некваліфікованих робітників коливалася в межах від 3129 злотих брутто (для продавців) до 4143 злотих брутто (для промислових робітників та ремісників).
Брак робітників тут заповнили українські трудові мігранти, проте частина підприємців й зараз скаржиться на нестачу робочих рук.
Працівників яких професій не вистачає в Польщі
Відповідно до даних дослідження компанії Personnel Service під назвою “Барометр професій”, кожне польське воєводство має дефіцит робітників у таких сферах:
- зварювальники (польська професійна освіта випускає невелику кількість зварювальників, тому їх не вистачає);
- водії вантажівок і тягачів (важкі умови праці вплинули на їх дефіцит);
- оператори земельних робіт (ситуація така ж, як з водіями);
- медсестри та акушерки (у Польщі вони мають невисоку зарплату, порівняно із заходом Європи, тому багато поляків з цією професією емігрує).
Personnel Service подав і середній розмір польських зарплат представників цих професій:
- медсестри та акушерки отримують 4500 злотих брутто;
- водії вантажівок і тягачів – 4400-8700 злотих брутто;
- оператори земельних робіт – 2800-3900 злотих брутто;
- зварювальники – 4300 злотих брутто.
Між іншим, протягом останніх трьох років Асоціація міжнародних автомобільних перевізників говорить про те, що в Польщі не вистачає близько 50 тисяч водіїв.
Як розвиток світу та пандемія вплинула на польський ринок праці
Діджиталізація не оминула Польщі, тому останнім часом тут виникає потреба у спеціалістах нових професій, особливо IT-сфери. Посилила її пандемія, через активний розвиток онлайн-продажів та роботи з дому.
Згідно з аналізом дошки Work Service, е-комерція вплинула на зростання потреби в працівниках логістичних центрів, а саме у: працівниках складу, автонавантажувачах, операторах автонавантажувачів, постачальниках. Платять їм в середньому 18,30-24,40 злотих за годину плюс премії.
Крім того, треба все більше працівників call-центрів, які можуть отримувати в середньому від 2600 до 5800 злотих брутто.
Також існує потреба е-комерції у фахових продавцях, як от у фармацевтах і косметологах.
Пандемія вплинула на зростання кількості вакансій для спеціалістів з охорони праці, які можуть заробляти від 4000 до 6000 злотих брутто.
Стосовно IT-сфери, то відповідно до даних порталу з пошуку роботи NoFluffJobs, протягом 2020 року тут було на 58% більше вакансій для IT-шників (загалом 26 189 пропозицій), порівняно з 2019 роком. Їхня зарплата коливається в межах 4000-7000 злотих нетто для junior і 20 тисяч злотих нетто для спеціалістів Security і Big Data.
Які професії не є дефіцитними в Польщі
У 2021 році важко буде знайти роботу в цій країні представникам тільки однієї професії – економістам. Причиною цього є велика її популярність як на рівні технічної, так і вищої освіти.
Поки серед недефіцитних професій немає шахтарів. Щороку у гірничодобувну промисловість беруть близько тисячі нових працівників. Проте, влада Польщі планує декарбонізувати економіку, а отже потреба в гірниках буде зменшуватися.
До слова, у 2019 році в цій галузі працювало 83 тисячі осіб. У середньому вони заробляють 5580 злотих брутто. Кожен другий з них отримує 4380-7300 злотих брутто, кожен четвертий – нижче 4380 злотих брутто, а 25% – понад 7300 злотих брутто.