Опубліковано 20.12.2019 автором Інформаційна Агенція у Журналістські розслідування
«Дивився, як по-варварськи зносять в Луцьку дві зупинки транспорту біля старого ринку по вулиці Глушець, як знімають дорожні знаки, демонтують лавки, і подумалося, наскільки чиновники міської влади можуть ненавидіти лучан, що наважилися спеціально створити для них незручності і соціальні проблеми”.
Та й ліквідація зупинок, які облаштували тут більше півстоліття тому, проблему з перенесенням ринку не вирішує, а тільки поглиблює. Люди за покупками все одно будуть приїжджати на ринок, але вже з більшими труднощами для себе. Бездумним рішенням міська влада тільки заганяє цю проблему, як і саму себе, в глухий кут.
– За останні роки особливо відчувається, що в Луцьку нема міського голови, нема господаря, – обурюється лучанка Надія Поліщук, яку з покупками зустріли біля центрального ринку. – Ці пустовіти-недопади за останні роки безбожно розграбували місто вздовж і впоперек. Все за безцінь приватизоване для своїх, землі громади розікрали, по кілька разів у центрі перекладають бруківку, затрачають на це мільйони гривень. Або свіжий приклад – скільки люди натерпілися через ті валідатори, які більше місяця ніяк не встановлять в автобусах. Ніби добре затіяли, але зробили все шиворіт на виворіт, поспіхом, чим думали, невідомо. В нас не тільки нема міського голови, в нас нинішня влада безголова… .
З цими епітетами не можна не погодитися, але нас цікавить інше:
– Чи варто, щоб біля історичної і культурної пам’ятки – замку Любарта і надалі знаходився невпорядкований ринок, частина якого, від парку майже до старовинних мурів, нагадує смітник?
– Таким забрудненим, як є, ринок не повинен бути, – каже пані Надія. – Хай він буде меншим, але окультуреним, впорядкованим і озелененим, з гарними лавочками, нехай би кафешки для туристів відкрили. Але торгівлю овочами, фруктами і зеленню в закритому павільйоні варто залишити, це для людей зручно і вигідно буде. В Європі сама бачила такі ринки в старих частинах міст. Я так міркую.
Думки людей важливі, але до них здебільшого ніхто не прислухається.
В листопаді громадський активіст Дмитро Климук навіть провів опитування лучан щодо проблеми Старого ринку. Більшість висловилася саме за реконструкцію і впорядкування цього закладу торгівлі. А потім в сайт втрутилися невідомі сили. Напевне, не випадково. Хтось вирішив, що нема чого прислухатися до думок лучан, які заважають черговій шахрайській схемі кримінальників від влади.
За останній місяць протистояння міськради в людей з ринку набрало неабиякої гостроти – деякі ятки стали зносити і демонтувати, в торгових рядах почала вимикати електроенергію і воду, добре знаючи, що продукція буде псуватися і підприємці понесуть збитки, демонтували зупинки транспорту біля ринку.
У відповідь торгівельники намагалися блокувати роботу міськради, вдалися чи не до щоденних мітингів. То що із центральним ринком надумала зробити Луцька міська рада? Чи, як завжди, спершу роблять, а потім – думають?
Щоб відповісти на це питання, за ініціативи колег з Центру журналістських розслідувань «Сила правди» все-таки вдалося посадити за стіл переговорів представників влади і підприємців. Заступник Луцького міського голови Костянтин Петрочук з перших слів спілкування був категоричним:
– З 1 лютого торгові кіоски на ринку будуть демонтовані, сьогодні (було 18 грудня – Я.А.) виконком прийняв рішення щодо оголошення конкурсу на реконструкцію і облаштування території ринку, будь-хто може подати свої пропозиції,- заявив чиновник. – Там треба наводити порядок, приваблювати туристів у старе місто і замок.
В тому, що пан Петрочук, м’яко кажучи, мало компетентний в проблемах Центрального ринку, стало зрозуміло одразу. Ось, що він відповів на елементарне питання.
– Напевне, спершу розробляють проект реконструкції, затверджують його, розробляють дорожню карту, які роботи, кому і в якій послідовності виконувати, а не все трощать і ламають, і потім думають, як належно облаштувати? – запитали чиновника.
– Ми розірвали договір на оренду з облспоживспілкою, підприємці мають перебратися на Новий ринок в районі підшипникового заводу, там є домовленість із власником, створено для них всі умови для роботи, – оправдовувався він.
– Ви хоч знаєте, скільки родин і людей залишаться без роботи і без засобів для існування?- перепитали підприємці.
– Напевне з 300, вони можуть переїхати на Новий ринок. Рішення прийнято остаточне.
Чиновнику байдуже, що без роботи залишаться не 300, а понад тисячу людей, для багатьох це стане трагедією. А на прохання підприємців дати їм можливість самим облаштувати сучасні, в європейському стилі торгові точки відповів банально:
– То подавайте пропозиції до проекту, будемо розглядати… .
А що конкретного і розумного він міг ще сказати? Плану реконструкції нема, проекту теж. А трощать торгові ряди для того, щоб силою і підступністю змусити людей переселитися на Новий ринок, між власником якого і луцькою владаю, як пояснив чиновник, уже є домовленість. Чи договорняк, і в залежності від кількості переселених туди торгових місць хтось отримає відкати? До того ж люди своїм коштом змушені будуть впорядковувати там територію, що належить власнику, облаштовувати благоустрій.
Хаос завжди створюється для того, щоб приховати чиюсь корупційну схему чи зиск. То ж глянемо на сьогоднішню проблему ринку з точки зору – а кому це вигідно? Зараз на Центральному, чи як ще його називають, Старому ринку господарюють три основних суб’єкти – облспоживспілка (2,2 га), яка віддає в оренду торгові площі приватним підприємцям, що облаштували свої торгові місця, комунальне підприємство (КП) «Луцькі ринки» (0,6 га) і підприємець Любомир Пахолко (0,53 га), котрі надають такі ж послуги. Які надходження від їх діяльності поступають в бюджет міста? Облспоживспілка тільки за оренду землі сплатить цьогоріч, як і торік, 2,88 мільйона гривень, підприємець Пахолко – до 350 тисяч, КП «Луцькі ринки» торік сплатило 108 тисяч гривень, цього року планується не набагато більше коштів.
Про комунальне підприємство розповімо окремо. Воно створене міськрадою торік в лютому із статутним фондом, тобто, коштами із міської казни, 500 тисяч гривень. Торік міські чиновники виділили своєму КП дотацій ще на 1,032 мільйона гривень. Але результатів від солідних фінансових вкладень нема. Невже, треба було затрачати більше півтора мільйони гривень, щоб дітище міськради працювало не прибутково, а збитково? Чи, може, це структура для відмивання коштів? Хотілося б почути відповідь на це питання від компетентних органів.
Так ось зараз міські чинуші роблять все, щоб з наступного року вся територія Центрального ринку була підпорядкована саме КП «Луцькі ринки». Виявляється, працювати у збиток комусь дуже вигідно! Тому міськрада веде непримиренну війну з основним наповнювачем міської казни – облспоживспілкою, підписувати новий договір оренди з нею не хоче. В судах зараз перебувають спори щодо ще минулорічного договору, який в судовому порядку зобов’язали продовжити. І поки ті тяжби не закінчаться, влада не повинна була односторонньо приймати поспішні рішення.
До того ж в ухвалі Північно-Західного Апеляційного Господарського суду конкретно сказано:
« До набрання рішенням суду законної сили … заборонити Луцькій міській раді …. приймати рішення щодо поділу земельної ділянки…, яка розташована м. Луцьк, вул. Глушець,1 та здійснювати реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно необхідних змін. … Заборонити … вносити зміни до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки … .»
Чи для Луцької влади закони не писані, а рішення судів можна ігнорувати і не виконувати? Та комусь дуже не терпиться якнайшвидше запровадити нову корупційну схему. Адже, каденція нинішньої влади добігає кінця і можна втратити солідні бариші?
Ярослав Андрусяк
Читайте наші новини у мережі Facebook