Волинь Інтерв’ю Новини

Заступник начальника Волинського прикордонного загону про ситуацію на межі з Білоруссю

Максим Топоров — полковник, заступник начальника Волинського прикордонного загону. Він служить майже 40 років у прикордонній службі, 2019 року звільнився у запас, в перші місяці повномасштабної війни повернувся у стрій, зараз відповідає за підготовку та організацію застосування прикордонних загонів у ході бойових дій.

Напередодні четвертої річниці повномасштабного вторгнення прикордонник розповів Суспільному про ситуація на українсько-білоруському кордоні в межах Волині, обороноздатність Волинського загону та бойові завдання, які виконують волинські прикордонники на фронті.

Ситуація на українсько-білоруському кордоні в межах Волині

— Якою зараз є ситуація на українсько-білоруському кордоні? І чи може те, що досі не було спроб прориву кордону тут, приспати нашу пильність?

Ні в якому разі. Настільки зараз вона різнобічна, настільки гібридна ця війна, непередбачувана. Ми не можемо зараз наперед спрогнозувати, де і чого очікувати. Це може бути миттєве розгортання ситуації, в тому числі і на білоруському кордоні, в тому числі і на напрямку Волинської області.

Ми вже проходили через це вкінці 2023 і 2024 років, коли на території, в тому числі Брестської області і військових полігонів, які знаходяться буквально за 20-30 км від Шацька, розгорталося військове угрупування РФ. Ворог заводив туди цілі підрозділи бронетанкової техніки, артилерійського озброєння, авіації, армійські комплекти. Це дуже велика, потужна сила. І тоді все було проведено на рівень готовності вже відбивати вторгнення на напрямку нашої області.

— Чи були спроби диверсійних груп потрапити на Волинь за час повномасштабної війни?

Ми не діяли по відбиттю або знищенню диверсійно-розвідувальних груп, але спеціальні підрозділи, я так розумію, що це не стільки білоруські, скільки російські підрозділи, вони намагаються “прощупувати” стійкість і щільність нашого прикриття державного кордону і оборони.

Був випадок такий в 2023 році, вони в районі Заболоття, вздовж залізниці направили групу незаконних мігрантів, громадян Китаю. І ці громадяни вночі вийшли на наш опорний пункт, були обстріляні, вбитих і постраждалих з них не було, ми їх потім підібрали і забрали, і вони так і пояснили, що їх підвели під кордон і сказали: “Ідіть туди”. І я не виключаю, що це було зроблено таким чином, щоб перевірити, як же ми відреагуємо. Ми відреагували жорстко, я думаю, що після того спроб таких не було.

— А що зараз відбувається на території Білорусі?

У нас є всі спроможності спостерігати за діями противника на території Білорусі, поблизу нашого державного кордону. В нас потужні системи відеоспостереження. У нас є БпЛА розвідувального типу, які здійснюють спостереження за територією противника на велику глибину. Крім того, працюють наші оперативно-розшукові підрозділи.

Ми постійно отримуємо інформацію від військового керівництва, якому ми підпорядковані. І на даний час, казати про розгортання якогось наступального угрупування ми не можемо. Але ця політика режиму Лукашенка, вона свідчить про те, що відбувається постійно напруження. І вони накручують оцю ситуацію і з місцевим населенням, лякають діями наших ДРГ на своїй території.

У них охорона здійснюється посиленими прикордонними нарядами, це Брестська прикордонна група, Пінський прикордонний загін, їх прикордонними заставами. Ці прикордонні застави посилюються десантниками, це сили спеціальних операцій Республіки Білорусь, активно застосовує противник РЕБ, радіоелектронну боротьбу, не даючи можливості нам використовувати в певний період, в певних місцях наше БпЛА для розвідки.

Максим Топоров і кореспондентка Наталія Морозюк. Суспільне Луцьк

Все заміновано: укріплення кордону в межах Волині

— Наскільки зараз захищений кордон, зважаючи на сучасні умови ведення війни?

Я можу абсолютно точно сказати, що весь кордон, в межах відповідальності нашого прикордонного загону, облаштований суцільним протитанковим ровом, протитранспортним, і так просто вже його не подолати. Вздовж всього кордону встановлений більше 3 метрів висотою паркан з посиленого дроту, його так само подолати дуже важко.

На танконебезпечних напрямках, там, де можливо противник буде застосовувати броньовану техніку, встановлені бетонні тетраедри (ред. — “зуби дракона”) — це ешелоноване загородження, яке не дасть так просто противнику пройти. Ми повністю контролюємо обстановку системами відеоспостереження.

Ті ділянки, які не прикриті відеоспостереженням, контролюються повністю розвідувальними БпЛА. Якщо виникають якісь загрози, працюють наші групи реагування. Тисячі мін протитанкових встановлено вздовж державного кордону. Там, де відкрита місцевість, де може рухатись техніка, все заміновано. Навіть ті озера, по яким проходить державний кордон, вони так само вже захищені суцільними загородженнями.

— Чи мають можливість наші прикордонники виявляти дрони і в разі потреби ліквідовувати їх?

Так, ми маємо спроможності протидіяти повітряним засобам розвідки, ударним засобам розвідки противника, якщо вони будуть залітати з території Білорусі. Ми виставляємо свої мобільні вогневі групи. Це крупнокаліберний кулемет, встановлений на пікап з розрахунком, які отримують інформацію від ППО про наближення ударних БпЛА.

Також маємо свої радіолокаційні станції, які мають можливість виявляти. Зараз ми призначили дві мобільних вогневих групи, які вже тиждень прикривають один з об’єктів, це було прийняте рішення Радою оборони області з погодженням з ППО, які прикривають один з об’єктів важливої інфраструктури на Волині.

Українці повертаються: як працює пункт пропуску на кордоні з Білоруссю

— В якому режимі зараз працює пункт пропуску на кордоні із Білоруссю, який розташований на Волині?

Це дуже важливий елемент виконання бойових спеціальних завдань нашим загонам, бо це єдиний на білоруському кордоні пункт пропуску залишився, через який повертаються українці з окупованих територій в Україну.

На виїзд ми нікого не випускаємо, громадян інших країн не впускаємо, але громадян України на цьому пункті пропуску пропускаємо на територію України. Це також дуже непростий процес, тому що це переважно громадяни, які повертаються з окупованих територій, з РФ, з білоруської території. Тому з ними дуже ретельно працюють працівники СБУ, наші оперативні підрозділи. Зараз вже є пункт обігріву, з окремими кімнатами, з кімнатою для приготування їжі, для прийому їжі, дитяча є кімната, в теплі, з інтернетом, Wi-Fi.

Багато уваги приділяється забезпеченню повернення наших діток. Ці процеси обміну відбуваються під керівництвом нашого омбудсмена. І завжди представники приїжджають на такі заходи для координування діяльності.

— Чи можна назвати цифру, скільки українців повернулися через цей пункт пропуску в Україну?

Не можу привести точну статистику, але в літній період за день інколи повертаються на територію України від 10 до 20 людей. І це люди різного віку, і дуже похилого віку, відразу, в тому числі наші прикордонники надають допомогу.