На Волині через поширення американського білого метелика діють 13 карантинних зон. Усього площа ураження покриває понад 45 тисяч 814 гектарів.
Шкідник розповсюдився на території Рожищенської, Горохівської, Камінь-Каширської, Маневицької та Ковельської громад. Про це Суспільному повідомила начальниця відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в області Ірина Хайдукова.
Згідно з її слів, площа ураження білим метеликом не змінилася у порівнянні з 2024 роком.
‶Ми можемо робити висновки про поширення білого метелика, коли буде відродження його другого покоління, а це — кінець серпня, вересень. Тоді його чисельність стає більш масштабною″, — розповіла Ірина Хайдукова.
Вона додала, що так само складно передбачити, які землі найбільше постраждають від сільськогосподарського шкідника. На це впливає багато природних чинників. Серед яких і одночасність розмноження гусениць з яєць. Буває, що комаха не проявляє значної активності, поодиноко уражає дерева, а може масово плодитися.
″Спалах поширення ми бачили, коли виявили його вперше, у 2019 році в Рожищі. Минулого року там спалаху не було. Були поодинокі гнізда, які, в принципі, такої вже шкоди для естетики паркової зони не завдавали. Минулого року масове поширення зафіксували в Ковелі″, — додала начальниця відділу карантину рослин.
Що відомо про шкідника білого метелика
Американський білий метелик — агресивний шкідник, який поширюється на відстань від 25 до 40 км. Тривалість життя метелика — 6-14 діб. Основна шкода — павутинні гнізда з грубо об’їденим листям на деревах.
Гусінь американського Білого метелика на території Волинської області вперше виявили у 2019-му році. Тоді шкідника знайшли на території міста Рожище.
Щоб зупинити поширення гусені, фахівці радять обробляти рослини спеціальними препаратами, зрізати гілки із павутинними гніздами, після чого спалювати їх або заливати окропом. За рік комахи можуть повністю знищити рослину, дерево після зараження всихає.
Довідково: станом на червень 2024 року карантин через білого метелика діяв у 44 селах Волинської області на площі понад 44 тисячі 306 гектарів.
Текст підготувала кореспондентка Тетяна Маркопольська.