Підприємство “Волиньприродресурс” було створене 2016 року, щоб запобігти нелегальному видобутку бурштину. Чи вдалось виконати свою функцію, як змінилась робота підприємства під час повномасштабного вторгнення та чи не є воно збитковим?
Читайте також: Медики волинської лікарні врятували чоловіка, коли рахунок йшов на секунди
На ці та інші питання відповів Суспільному директор підприємства Анатолій Капустюк.
Видобуток бурштину та його реалізація
— Чи зменшився нелегальний видобуток бурштину?
За останні дев’ять років згадок у засобах масової інформації про нелегальних копачів, що добувають бурштин на Волині, не було. З приводу цього питання та більш повної відповіді й оцінки ситуації Анатолій Капустюк порекомендував звернутись до розпорядників даної інформації, якими є Головне управління Національної поліції у Волинській області та Волинська обласна прокуратура.
— Скільки працівників працює у комунальному підприємстві “Волиньприродресурс”? Який гендерний розподіл? Чи повномасштабна війна повпливала на кількість працівників? Яка ситуація з бронюванням?
Розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації комунальне підприємство “Волиньприродресурс” визначене критично важливим для функціонування економіки області, що дозволило здійснити бронювання 50% персоналу з-поміж військовозобов’язаних працівників. На підприємстві працює 17 працівників. Ми прагнемо створювати рівні умови для всіх працівників незалежно від статі, забезпечуючи справедливий розподіл можливостей для кар’єрного зростання, професійної реалізації та отримання гідної оплати праці. Проте, враховуючи фізичну важкість напрямків роботи, співвідношення чоловіків і жінок на підприємстві у відсотках становить 65/35% — 11 чоловіків, а також 6 жінок, які залучені здебільшого в адміністративній роботі.
— Якщо порівнювати економічні показники діяльності підприємства у 2023 році та у 2024, то видобуток бурштину збільшився чи зменшився за показниками?
У 2024 році у комунальному підприємстві “Волиньприродресурс” видобули 6 754,524 кг бурштину, що значно менше порівняно з 14 667,280 кг, видобутими у 2023 році. У 2023 році згідно з офіційними звітами Держгеонадр підприємство “Волиньприродресурс” стало лідером в Україні за кількістю видобутого бурштину, звіти Держгеонадр про видобуток бурштину за 2024 рік в розрізі інших компаній, ще не оприлюднив.
— Чи змінилась вартість бурштину різних фракцій та груп якості, згідно цін, затверджених класифікатором Державного гемологічного центру Міністерства фінансів України у 2025 році у порівнянні з 2023 та 2024 роками?
Вартість бурштину за даний період не змінилась, адже регулюється чинною редакцією Класифікатора Державного гемологічного центру Міністерства фінансів України від вересня 2022 року.
— Який видобуток бурштину у 2024 році? Чому він менший, ніж у 2023?
У 2024 році КП “Волиньприродресурс” видобуло майже 7 тонн бурштину, що вдвічі менше, ніж у 2023 році. Основним фактором, який вплинув на скорочення обсягів видобутку, став піврічний простій, пов’язаний із процесом оформлення земельних ділянок лісогосподарського призначення та вивільнення їх від лісових насаджень. Це тимчасово обмежило можливість проведення робіт, що й призвело до зменшення кількості добутого бурштину. Попри це, зниження видобутку бурштину не відобразилося на прибутковості підприємства, оскільки ми наростили продаж торфобрикету та фрезерату, що дозволило у рази перевищити затверджені Волинською обласною радою фінансові плани на 2024 рік.
— Скільки бурштину реалізувало підприємство у 2024 році? Менше чи більше, ніж у 2023-му? Яка ситуація була у період перед повномасштабною війною?
- У 2024 році видобуто 6 754,524 кг бурштину, реалізовано – 6 246,120 кг бурштину на загальну суму 58,859 млн грн.
- У 2023 році видобуто 14 667,280 кг бурштину, реалізовано – 15 939,789 кг бурштину на загальну суму 114,252 млн грн.
- За 2022 рік видобуто 4 710,430 кг бурштину, реалізовано – 3 247,923 кг бурштину на загальну суму 43,1 млн грн.
- За 2021 рік видобуто 6 854,697 кг бурштину, реалізовано – 6 432,619 кг на загальну суму – 97,065 млн грн.
- За 2020 рік видобуто 2 061,520 кг бурштину, реалізовано – 375,527 кг на загальну суму 5,907 млн грн.
“Волиньприродресурс” отримав спецдозволи на видобуток бурштину у 2017 році, але розпочати розробку змогли лише у 2020 році. До повномасштабної війни (до 2022 року) обсяги реалізації бурштину були меншими, ніж у 2023 році. Загалом з моменту початку роботи підприємства видобули 35 048, 451 кг бурштину та реалізували на суму 319,183 млн грн.
Який прибуток приносить “Волиньприродресурс”
— Підприємство переказує ренту від видобутку корисних копалин до бюджетів територіальних громад, скільки такої ренти сплатили у 2024 році та яким громадам?
Загальна рента від видобутку бурштину, сплачена з 2020 по 2024 роки — 28 240 017,51 грн.
У 2024 році КП “Волиньприродресурс” сплатило 6 047 965,30 грн рентних платежів до місцевих громад. Показники фінансово-господарської діяльності надано у тому числі в розрізі виконання договору спільної діяльності з ТОВ “Надровидобування” та договору з ТОВ “Агробіостандарт” – правонаступники державного підприємства “Волиньторф”.

— Скільки надійшло грошей до обласного бюджету від діяльності комунального підприємства “Волиньприродресурс”?
Загальна сума дивідендів, перерахованих комунальним підприємством “Волиньприродресурс” до загального фонду обласного бюджету, становить 15% від розміру чистого прибутку комунального підприємства, згідно з рішенням Волинської обласної ради. За період з 2020 по 2024 роки сплатили майже 12 млн грн.
Зокрема, у 2020 році сплатили 32 599 млн грн, у 2021 році — 1 467 млн грн, у 2022 році — 1 297 млн грн, у 2023 році — 4 361 млн грн, а у 2024 році — 4 790 млн грн.
— В які країни експортували видобутий на Волині бурштин у 2024 році?
“Волиньприродресурс” здійснює реалізацію бурштину відповідно до класифікатора Державного гемологічного центру Міністерства фінансів України, що забезпечує прозорість ціноутворення і відповідність стандартам.
Вартість бурштину визначається його фракцією (вагою) та групою якості.
У 2024 році 86,76% волинського бурштину придбав Китай, 9,84 % – Польща і 3,4 % – Україна.

Видобуток торфу та рекультивація площ
— Реалізація торфу та торфобрикету теж є одним із напрямків діяльності підприємства, якщо порівнювати цифри 2023 та 2024 років, то коли більше видобували? На яких територіях області?
Видобуток торфу здійснювався на родовищі “Велике Багно” у Колківській громаді, родовищі “Коза-Березина” у Прилісненській громаді, родовищі “Велике Болото” у Маневицькій громаді.

Дозволи на видобуток бурштину та торфу на яких площах має підприємство? Як часто потрібно ці документи оновлювати?
2 лютого 2017 року комунальне підприємство “Волиньприродресурс” отримало від Державної служби геології та надр України за погодження Міністерства екології та природних ресурсів України:
- 4 спеціальні дозволи на користування надрами з метою видобування бурштину терміном на 20 років,
- 4 спеціальні дозволи на користування надрами з метою видобування торфу, придатного для виробництва брикетів та приготування компосту, терміном на 20 років,
- а 13 березня 2017 спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування комплексних мідних руд, терміном на 20 років.
Що робите із площами, де завершили видобуток? Скільки рекультивованих площ вже на Волині?
Після завершення видобутку корисних копалин, комунальне підприємство здійснює рекультивацію порушених земель, відновлюючи їх для подальшого використання. Зокрема, на територіях, де видобувають бурштин, проводяться роботи з відновлення ландшафту та екосистеми.
Проміжний етап між гірничо-технічною та повною біологічною рекультивацією висадкою лісу також має важливе значення. Наприклад, коли весною завершуються роботи, а восени планується висадка лісу, підприємство використовує цей період для створення кормової бази для тварин. На цих територіях засіяли кукурудзу, жито та пшеницю. Після цього на територіях з’являються кабани, лосі та олені. Особливу увагу підприємство приділяє не лише територіям, де ведеться видобуток, але й прилеглим ділянкам. Це забезпечує комплексний підхід до дослідження впливу виробничої діяльності на довкілля.
Після приватизації державного підприємства “Волиньторф”, як зараз відбувається співпраця з новими власниками, і чи є вона взагалі?
Після приватизації державного підприємства “Волиньторф” новим власником стала компанія ТОВ “Агробіостандарт”. До цього “Волиньторф” тісно співпрацював з підприємством “Волиньприродресурс”, яке постачало сировину для виробництва торфобрикетів. Після зміни власника були переукладені договори на співпрацю. Робота йде складно, договірні зобов’язання щодо обсягу запланованого на рік видобутку повною мірою не виконуються, болотно-підготовчі роботи з освоєння нових ділянок майже зупинені. З боку КП “Волиньприродресурс” ведеться постійна претензійна робота з стягнення заборгованості за торф фрезерний та постійні відтермінування оплати, ініційовані ТОВ “Агробіостандарт”.
Які перспективи та плани видобутку бурштину та торфу на 2025 рік?
У 2025 році комунальне підприємство “Волиньприродресурс” планує наростити обсяги видобутку бурштину та торфу.
Для реалізації цих планів підприємство має намір освоєння нових ділянок. Окрім того, підприємство планує активізувати співпрацю з місцевими громадами та міжнародне партнерство.
Важливим аспектом діяльності підприємства залишається дотримання екологічних стандартів та впровадження заходів з рекультивації земель після видобутку. Це відповідає сучасним вимогам щодо відповідального природокористування та сприяє збереженню навколишнього середовища.
Читайте також наші новини у Facebook