Волинь Новини

Смак епохи: в Олиці відкрили кав’ярню з історичними десертами Радзивілів

Катерина Слабецька – студентка Волинського національного університету імені Лесі Українки, яка поєднує навчання з роботою екскурсоводки в Олицькому замку. Вона не лише знайомить туристів з історією, а й робить свій внесок у розвиток громади. Дівчина отримала грант за програмою «Власна справа» та відкрила кав’ярню біля замку, щоб створити комфортне місце відпочинку для гостей Олики.

Читайте також: Пережила голод та війну: історія волинянки, якій виповнилося 100 років

Катерина Слабецька – студентка-четвертокурсниця. Фах дівчина здобуває на факультеті філології та журналістики. Про роботу та вклад у розвиток громади дізнавалася кореспондентка Район.Ківерці.

«Олика – це те місце, яке я дуже люблю і яке мене ніколи, я так бачу, не відпустить. Як тільки я вступила до університету, вже на другому курсі  почала працювати в Центрі культури і дозвілля в Олиці, а згодом почалися екскурсії до замку. Я завжди цікавилася його історією, трішечки малювала, читала історію й так сталося, що почала працювати, за сумісництвом, у Волинському краєзнавчому музеї», – каже Катерина.

Нині селище Олика активно розвивається, саме як туристичний осередок краю, адже громада відома не лише замком, а й костелом та іншими культурними та історичними пам’ятками. Тому керівництво та активна молодь всілякими способами плекають інтерес до «родзинок» Оличчини. Це й фестиваль «Олицька переберія», який успішно проводили до повномасштабного вторгнення російських окупантів, туристичний форум, що об’єднав громади Волині та Рівненщини та ще багато різних подій.

Катерина вважає, важливими є локації у громаді селища, де місцеві та туристи зможуть перепочити перед екскурсіями чи просто випити кави. Саме тому й подалася на грант «Власна справа», від Державної служби зайнятості, аби поряд Олицького замку відкрити невелику кав’ярню.

В межах цієї програми підприємці віком 18–25 років мають можливість отримати до 150 тисяч гривень на розвиток бізнесу. Умовою отримання гранту є реєстрація ФОП, без створення робочих місць. Крім цього, через три роки, такі підприємці зможуть ще раз отримати грант «Власна справа». Сума якого складатиме до 250 тисяч та тоді вже потрібно буде створити робочі місця.

«Одного разу була зустріч наших студентів з представниками Центру зайнятості, Державної служби зайнятості. Вони представляли свої різні програми, зокрема й для молоді. Тут я й почула про грант «Власна справа», з акцентом, що учасники мають бути до 25 років. Перше, що спало на думку – це, звичайно, кав’ярня по дорозі до замку», – каже Катерина.

Ідея Катерини полягає в тому, що туристи, які відвідують Олику, зможуть саме тут випити каву з десертом, адже для великих та й малих груп відвідувачів завжди зручніше, якщо локації знаходяться поряд.

«Говорячи про цю ідею, то відразу додам, що це із туристичних міркувань. В Олиці, звичайно, завжди хотілося вийти на смачну каву, щоб можна було посидіти, зробити фото якісь. Як екскурсоводка і людина, яка зараз трішечки опікується туризмом, вирішила спробувати себе у гранті. Звичайно, є й супермаркети, але зручніше коли це все знаходиться компактно і по дорозі, щоб ніде не шукати», – розповідає дівчина.

Фото з фейсбук-сторінки Волинського обласного центру зайнятості.

Так Катерина Слабецька поставила собі за мету податися на грант.

«На перший погляд, все здавалося дуже складним, якщо чесно, але тільки на перший погляд. А насправді, якщо вже вдатися, то все навпаки: просто і під силу», – каже Катерина.

Дівчина склала бізнес-план, у якому розписала перспективи кав’ярні на три роки.

«Звичайно, що для того, щоб подати заявку у «Дії», потрібно було сформулювати бізнес-план, повністю розписати перспективи розвитку бізнесу на три роки. Тобто, на що я витрачатиму грантові кошти, тому що цей грант передбачає отримання 150 тисяч гривень. І їх можна було витратити на меблі, обладнання. Одним словом, на те, що потрібно саме для того бізнесу, який молодь хоче реалізувати», – пояснює студентка.

Ще одним кроком була співбесіда у Волинському обласному центрі зайнятості.

«Грант – це був подарунок під ялинку. Подарунок, так, бо я дуже очікувала, дуже переживала. Його схвалили саме після Різдва – 26 грудня. Прийшло схвалення, що бізнес-план ухвалили, ну і треба очікувати зарахування коштів. А воно ще й припало на період, коли Росія здійснила найбільшу кібератаку на всі наші реєстри, але все вдалося», – розповідає Катерина.

На отримані кошти Катерина придбала кавомашину, холодильник, морозильну камеру, блендер. Також вдалося реалізувати необхідне для відповідності санітарним нормам.

«Це все вже в процесі реалізації. Кавомашина, зокрема, той самий холодильник, бо на літо плануємо, щоб було багато різних холодних напоїв. Звичайно, що в нагоді стануть й блендер і морозильна камера теж», – каже дівчина.

Фото з фейсбук-сторінки Волинського обласного центру зайнятості.

Меню у кав’ярні також буде незвичайне. «Фішкою» «Смаку епохи», а саме таку колоритну назву отримала локація, стане не лише посуд із зображенням історичних пам’яток Олики, а й десерти, які подавали Радзивілам.

«Ми розпочали з груш по-радзивілівськи. Вони вже були на відкритті. Ось вже у квітні  ми плануємо повністю оновити наше меню різними цікавинками. Якщо говорити про рецепти, то справді, окрім того, що в нас можна придбати каву з малюнками різних локацій Олики, як зі сучасних, так і старих фото. То можна буде придбати ось ці самі десерти. Рецепти взято із книги Данути та Генриха Децьких «Кухня Радзивілів», це рецепти XVIII та XVIV століття. Колись це все куштували Радзивіли. Це буде така собі історична паралель», – розповідає Катерина.

Фото з фейсбук-сторінки Волинського обласного центру зайнятості.

Для більшої привабливості локації, біля замку планують встановити ще й фотозону.

«В перспективі поки розширитися, маю на увазі на туристичний сезон. Зробити на вулиці локації, щоб можна було сісти. Плануємо встановити й фотозону. Молодь, я вже дивлюся по різних соцмережах, закидають фото зі стаканчиками. Я  й сама, якщо буваю десь в туристичних місцях, хай то у Луцьку чи ще десь, то беру стаканчик і коли там є малюночок – фотографую. В перспективі, дай Боже, все буде добре, буде перемога найголовніше, то, звичайно, хотілося б скористатися і другою частиною гранту. Тому що після трьох років роботи проєкту, Державна служба зайнятості виділяє ще частину коштів. Тоді можна реалізувати грант на 250 тисяч гривень» – ділиться планами дівчина.

Читайте також наші новини у Facebook