Міланці з села Ветли Камінь-Каширського району лише 1 рік, але їй вже діагностовано епілепсію. Дівчинка із двійні, народилася передчасно – на 35 тижні вагітності. Її мама, Іванна Ярмолюк, погодилася розповісти про симптоми епілепсії у своєї донечки, на які вона не звернула уваги, але тепер впевнена: про них мають знати усі батьки.
Читайте також: Повідомили, скільки коштує купити корову на Волині
Про це пише Волинське обласне медоб’єднання захисту материнства і дитинства.
«Я не розуміла, що у донечки судоми. Вважала, що просто болить живіт. До хвороби доньки я думала, що епілепсія – це коли людина синіє, падає, у неї судоми й піна з рота. А Міланка просто плакала без упину по 4-6 годин. Вона кричала, стискалася, закочувала очі під лоб. Я списувала її стан на прорізування зубів, біль у животику – але аж ніяк не мала думки про епілепсію. Я не здогадувалася, як проявляється епілепсія у немовлят», – каже Іванна.
Жінка застерігає батьків бути уважними до стану малюків, адже Міланка через епілепсію відстала у розвитку: не переверталася, погано реагувала, не відгукувалася на ім’я.
В неврологічному відділенні з центром епілепсії Волинської обласної дитячої клінічної лікарні Міланці одразу встановили діагноз: епілепсія, синдром Веста. Іванна Ярмолюк каже: «Вже після трьох днів лікування напади у доньки припинилися, хоча до лікування виникали по 6-10 разів на день. За цей час вона навчилася самостійно сідати, повзати, вона грається, реагує на зовнішні подразники та знає своє ім’я. Від початку лікування у листопаді короткочасні судоми в Міланки були лише двічі».
Епілепсія – одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань як серед дорослих, так і серед дітей. Це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні повторювані напади.
Повсякденна діяльність і життя людини пов’язані зі злагодженою роботою нервових клітин головного мозку. Коли електричні імпульси, які забезпечують нормальне функціонування головного мозку, набувають характеру некерованих розрядів надвисокої частоти, виникає судомний напад. Він супроводжується скороченням різних груп м’язів тіла.
Судомному нападу неможливо запобігти. Людина не відчуває його наближення, тож не може завчасно попросити про допомогу.
Судомний напад може статися будь-де: на вулиці, в громадському транспорті чи будь-якому закладі, спортзалі чи магазині. Якщо ви стали свідком нападу епілепсії, не проходьте повз та надайте допомогу людині до приїзду бригади екстреної медичної допомоги.
Що необхідно зробити:
● Покласти постраждалого горизонтально, повернувши на бік;
● захистити голову від травматизації, підклавши під неї щось м’яке;
● викликати екстрену медичну допомогу (103) та зафіксувати тривалість нападу до приїзду «швидкої».
Чого робити НЕ МОЖНА:
● Утримувати постраждалого під час нападу силою за руки чи ноги;
● в жодному разі не запихайте до рота людини під час судомного нападу будь-які предмети (ложку, пальці, шпатель). По-перше, через напруження жувальних м’язів зробити це дуже непросто. По-друге, можна ненавмисно подразнити корінь язика, що призведе до рефлекторного блювання і затікання вмісту шлунка в дихальні шляхи. По-третє, ви можете пошкодити зуби, уламки яких теж можуть потрапити в дихальні шляхи.
Читайте також наші новини у Facebook