Важливо Волинь Новини

Як і чим живе волинське село за 500 метрів від Білорусі

Від прикордонного волинського села Хрипськ до білоруського кордону — 500 метрів. Місцеві жителі розповіли Суспільному: ще до 2014 року їздили один до одного в гості, а зараз дізнаються про життя сусідів, споглядаючи здалеку.

Читайте також: «Тяжко звикнути, що вже не в полоні»: історія бійця з Волині, якого вдома чекали дружина та троє синів

Виконувачка обов’язків старости Ростанської сільради Людмила Оксентюк розповіла, що в Хрипську живуть 130 людей. У 52 хатах ще мешкають люди, а 77 будинків стоять порожні.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Волинське село Хрипськ. Суспільне Луцьк

Більшість в нас є населення пенсійного віку, молоді мало, але якось помалу живуть люди. Потрібні чоловіки в селі, завжди вони були потрібні, бо тут важка праця”, — зазначила посадовиця.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Людмила Оксентюк. Суспільне Луцьк

Житель волинського прикордонного села Петро Бруско розповів, що багато років тому до 10 чоловіків із села працювали трактористами у білоруському селі Дубок. З його слів, у сусідній державі йому пропонували роботу та квартиру, але він відмовився.

“Не було тяги залишатись там. Як кажуть: “Де родився, там і пригодився”. Я вважаю, що ліпше в себе людиною бути, ніж там рабом. Не важливо чи в Росії, чи в Польщі, чи Європі. У нас не гірша земля, ніж у них. Просто, аби держава трішки помагала”, — сказав чоловік.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Петро Бруско. Суспільне Луцьк

Не чекаючи від когось допомоги, каже багатодітний батько Петро Бруско, взявся господарювати у прикордонному Хрипську. Тут збудував корівник, відгодовує велику рогату худобу, має сільгосптехніку, якою обробляє землю.

“Отам на білоруській стороні проживають ті ж самі українці, просто вони вже називаються білорусами. Візьміть Брестську область: там 50% — це найменше українців, які там живуть. Там жінчині сестри живуть, мої брати живуть, але ми не спілкуємось”, — додав волинянин.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Господарство Петра Бруска. Суспільне Луцьк

Зі слів Петра Бруска, комунікації з родичами, які живуть у Білорусь, немає. У Брестській області, зазначив волинянин, живуть його брати та рідні сестри дружини.

Як розповіла 73-річна Людмила Бруско, якби не її сусід Петро, то не було б до кого звернутися за допомогою, адже чоловіків у селі майже не лишилось. Молодь виїхала, говорить жінка, і в селі тільки пенсіонери.

“Що ж тут півтора кілометра — і кордон. Ми в них були, вони (білоруси — ред.) в нас були. А тепер от що зробилося. В кожній хаті, як я сюди приїхала, було по 4-5 дітей. Вони всі там, у Бресті. А батьки поотживали й хати порожні”, — зазначила волинянка.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Життя у Хрипську. Суспільне Луцьк

Там, де були помешкання людей, зараз росте ліс. Зі слів Людмили Бруско, багато років тому у Хрипську працювали клуб, школа і фельдшерсько-акушерський пункт.

“Немає нічого вже… Колись пішки йшли туди до автобуса, у Брест нам було зручніше їхати, ніж, наприклад, у Любомль. Бо в Любомль мені треба було іти 9 кілометрів до автобуса. А тут 2 кілометри й автобус, і поїдеш у Брест”, — говорить пенсіонерка.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Людмила Бруско. Суспільне Луцьк

Сусідка Людмили, 73-річна Ольга Герасимчук, живе сама. Пенсіонерка на подвір’ї порожньої сусідської хати набирає воду. Вдома, з її слів, колодязь висох. Труднощі у побуті є, але на життя жінка не скаржиться.

“Отак на велосипед і будемо їхати. Молоді немає. Остався один. То добре, що ще хазяює. Діти помагають, а стариї не мають нічого…. Хочемо, щоб кінчилася війна, повідбудовували все і жили якнайкраще”, — додала волинянка.

Волинське село за 500 метрів від Білорусі
Ольга Герасимчук. Суспільне Луцьк

Село Хрипськ, як і села Ростань, Перешпа і хутір Красний Бір, належать до Ростанського старостинського округу Шацької громади.

Усього тут проживає 444 людини, зазначила виконувачка обов’язків старости Ростанської сільради Людмила Оксентюк. У час повномасштабної війни практично вся робота в тутешніх селах лежить на плечах жінок.

Читайте також наші новини у Facebook