Волинь Новини

Нещасні випадки на виробництві: в яких галузях найчастіше травмуються волиняни

Майже в 3,4 раза кількість нещасних випадків на виробництві у 2024 році зменшилась у порівнянні з 2023 роком. Якщо минулого року таких звернень було 143, то позаминулого — 491.

Читайте також: Гарна звістка: у Луцьку зустрінуть захисника, який повернувся з полону

Про це Суспільному розповіла начальниця Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Людмила Бєлова.

— Які причини нещасних випадків на виробництві?

Серед причин, які найчастіше призводять до травм на виробництві, є порушення трудової та виробничої дисципліни, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, правил та інструкцій з охорони праці, робота без засобів захисту або з несправним обладнанням чи у нетверезому стані, каже Людмила Бєлова.

— Скільки із нещасних випадків на виробництві зі смертельними наслідками?

У 2024 році на підприємствах Волині були смертельно травмовані 5 людей — це на 37,5 % менше у порівнянні з 2023 роком.

— На підприємствах якої галузі на Волині найчастіше трапляються випадки травмування працівників?

Випадки травмування працівників найчастіше трапляються у галузях:

  • виробництво офісних меблів;
  • загальна середня освіта;
  • виробництво паперу та картону;
  • роздрібна торгівля продуктами;
  • добування кам’яного вугілля.

— Чи були випадки травмування уже в новому 2025 році?

З початку 2025 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області зареєстровано 4 повідомлення про нещасні випадки від КП “Волинська обласна клінічна лікарня”, КЗ “Луцький ліцей №10”, ВП “Шахта “Бужанська” ДП “Волиньвугілля” та ТОВ “Луцька картонно-паперова фабрика” (зі смертельним випадком).

— Скільки зареєстровано професійних захворювань, пов’язаних з діяльністю? Скільки серед них медиків та військовослужбовців?

У 2024 році зареєстровано 33 випадки хронічних професійних захворювань лише на підприємствах добування кам’яного вугілля області.

— Чи багато людей, які отримали професійні захворювання під час проходження військової служби?

Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337.

Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу, оскільки вони не підлягають страхуванню від нещасного випадку відповідно до статті 29 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 № 1105-ХІV (зі змінами).

Розслідування та облік нещасних випадків щодо цих осіб здійснюються у порядку, визначеному міністерствами та іншими державними органами, в управлінні яких перебувають військові частини, установи, організації, заклади освіти та підрозділи, де проходять службу або утримуються такі особи.

— Чи легко людям довести, що їхня хвороба саме спровокована професійною діяльністю? Що для цього потрібно?

Для встановлення зв’язку захворювання з умовами праці необхідне дотримання певного алгоритму дій:

  • у разі підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) заклад охорони здоров’я направляє працівника на консультацію до лікаря-профпатолога області або міста;
  • лікар-профпатолог області або міста направляє хворого до спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров’я для встановлення остаточного діагнозу та зв’язку захворювання з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу;
  • профпатологічними закладами охорони здоров’я стосовно кожного хворого складається повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) за формою П-3;
  • керівник територіального органу Держпраці після отримання повідомлення за формою П-3 утворює протягом трьох робочих днів комісію з проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання;
  • комісією протягом 10 робочих днів проводиться розслідування випадку хронічного професійного захворювання (отруєння).

Читайте також наші новини у Facebook