Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України оштрафувало підприємця з Рожища за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Йдеться про Нікіту Марчука, який постачав продукти у комунальні заклади Рожищенської громади. Його бабуся і водночас «суперниця» на тендерах покарання уникла, – пише Сила правди.
Читайте також: Намагалися перетнути кордон: прикордонники за допомогою БпЛА затримали порушників
Про це стало відомо з рішення Західного міжобласного територіального відділення АМКУ від 27 грудня 2024 року.
Антимонопольний комітет України після звернення журналістів Центру журналістських розслідувань «Сила правди» виявив, що учасники чотирьох тендерів на закупівлю продуктів для гуманітарного відділу Рожищенської міської ради порушили законодавство про захист економічної конкуренції. Йдеться про місцевих підприємців Нікіту Марчука та його бабусю Аллу Трофімчук.
У листопаді 2023 року «Сила правди» писала, що родина спеціалістки фінансового відділу Рожищенської міськради Ірини Марчук «нагодувала» тамтешні комунальні установи на понад 10 мільйонів гривень. Жінка «адмініструвала» бізнес сина Нікіти і чоловіка Віталія, які постачали продукти харчування в комунальні заклади Рожища, а також мами Алли Трофімчук, яка імітувала конкуренцію на торгах.
Після публікації розслідування редакція звернулася до Антимонопольного комітету України й повідомила про можливу змову учасників тендерів Нікіти Марчука та його бабусі Алли Трофімчук у процедурах із закупівлі замороженої риби на 275 тисяч гривень, курятини майже на пів мільйона, і вершкового масла на понад 400 тисяч гривень від 12 лютого та 23 березня 2021 року.
У червні 2024 року Антимонопольний комітет відкрив справу щодо змови на цих закупівлях, а наприкінці грудня адміністративна колегія Західного міжобласного територіального відділення АМКУ ухвалила рішення про покарання порушника.
Фахівці АМКУ підтвердили родинні стосунки між учасниками тендерів. А також з’ясували, що згадані рожищенські підприємці подавали пропозиції, переглядали інформацію щодо закупівель та заходили в банківські сервіси з однакових ІР-адрес. Зокрема, на тендер 12 лютого подали документи з ідентичної ІР-адреси та з різницею в годину. Крім того, вони використовували одні й ті ж номери телефонів, зокрема при реєстрації на майданчику електронних торгів товариства «Е-Тендер» та коли відкривали рахунки у банку. Ба більше, бізнесмени сплачували кошти один за одного, зокрема податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, послуги онлайн-сервісу.
Вони навіть помилялися однаково: обидва (і бабуся, й онук) замість файлів у форматі PDF надіслали на тендер деякі документи у вигляді зображень JPEG.
Крім того, Алла Трофімчук не подавала усіх необхідних документів, які вимагав замовник для участі у торгах, а це натякає, що підприємиця й не намагалася перемогти.
Коли Антимонопольний комітет надіслав порушникам попередні висновки у справі, ті не висловили жодних заперечень чи спростувань. Алла Трофімчук навіть не захотіла з ними ознайомитися: хоч її повідомили поштою про документи, вони так і залишилися у поштовому відділенні. Натомість Нікіта Марчук дав знати, що щиро розкаюється у вчиненому. Його слова занотовані у рішенні АМКУ:
«При призначенні мені покарання прошу врахувати ряд пом’якшуючих обставин, а саме: вказані порушення законодавства про захист економічної конкуренції вчинені мною вперше, … торги по закупівлі «Вершкове масло»… не відбулися».
Врешті адміністративна колегія антимонопольників оприлюднила висновок, що бабуся й онук, Алла Трофімчук і Нікіта Марчук, діяли узгоджено під час торгів й порушили законодавство про захист економічної конкуренції:
«Фізична особа-підприємець Марчук Нікіта Віталійович та фізична особа-підприємець Трофімчук Алла Мефодіївна узгодили свою поведінку з метою усунення змагання під час підготовки та участі у Торгах».
Щоправда, пані Трофімчук припинила свою підприємницьку діяльність ще в червні 2021, тому її не оштрафували. А от пан Марчук має заплатити по 17 тисяч гривень за порушення на кожному з чотирьох тендерів, тобто 68 тисяч.
Нікіта Марчук зареєструвався як підприємець 4 роки тому незадовго до повноліття. За цей час він отримав державних замовлень на 17,3 мільйона гривень. Із них – 13,2 мільйона (76 відсотків) надійшло від одного замовника – гуманітарного відділу Рожищенської міської ради. Крім того, бізнесмен продавав продукти низці інших комунальних установ Рожища.
Юридичну допомогу редакції у підготовці скарги до Антимонопольного комітету України та подальшому її супроводі здійснювали юристи громадської організації «Платформа прав людини».
«Рішення Західного відділення АМКУ, на мій погляд, є законним та очікуваним. Такі приклади свідчать про необхідність подальшої співпраці громадського сектору, журналістів та антимонопольників», – прокоментував санкції щодо Нікіти Марчука медіаюрист та адвокат «Платформи прав людини» Євген Воробйов.
Читайте також наші новини у Facebook