Майже кожен з нас застуджувався у своєму житті. Тому кожна сім’я має чимало порад і “надійних засобів” від звичайної застуди (ГРВІ). Чи допомагають вони?
Читайте також: У Луцьку у перший місяць зими розцвіло дерево сакури
Лимони і курячий бульйон, часник – яких тільки порад не почуєш від близьких, коли застудишся. Кожна з них спирається на досвід попередніх поколінь і часто починається так: “А ось моя бабуся завжди радила…”
Але чи є докази, що курячий бульйон чи часник допомагають при застуді?
В основі будь-якого домашнього засобу лежить ідея, що він підвищує імунітет.
Коли в нашому організмі оселяється вірус, на боротьбу з ним стають дві системи: вроджений імунітет, який намагається позбавити організм від чужорідних клітин. Та набутий імунітет, що пригнічує ті патогени, досвід боротьби з якими вже є, а також запам’ятовує нових “ворогів”, щоб у майбутньому бути до них готовим.
Саме тому ми хворіємо на вітрянку лише один раз, а звичайна застуда повертається до нас раз за разом – переходячи від одного хворого до іншого, вона змінює обличчя, і наш організм не впізнає її.
Відомо, що здоровий спосіб життя і харчування зміцнюють нашу імунну систему.
Але оскільки імунітет страждає, тільки якщо йому чогось бракує – певних вітамінів чи мінералів, то додавання в їжу продуктів, що вважаються корисними під час застуди, не матиме якогось ефекту, якщо ми й так правильно харчуємося, пояснює Чарльз Бенгем, декан факультету інфекційних хвороб Лондонського імперського коледжу.
“Певні добавки можуть бути корисними, але тільки якщо організму бракує якоїсь речовини – вітаміну, цинку чи заліза. А коли ви дотримуєтесь збалансованої дієти, то жодні добавки не зроблять імунну систему ще ефективнішою”, – запевняє він.
Чи захищає від вірусів часник
Втім дослідження свідчать, що додаючи в раціон деякі елементи під час застуди, ви можете швидше її позбутися.
Більшість таких досліджень фокусувалася на добавках, а не на їжі.
Насправді не існує надійних даних про те, що курячий бульйон якось допоможе під час застуди.
Але одна з популярних добавок може спрацювати – це часник. В одному невеликому дослідженні 146 здорових дорослих щодня вживали або плацебо, або капсули з часником протягом 12 зимових тижнів.
У групі, яка отримувала плацебо, за цей період виявили 65 застуд, що загалом призвело до 366 днів хвороби.
Серед тих, хто вживав часник, захворіли лише 24 людини (111 днів хвороби).
Чи допомагає при застуді вітамін С
Ще одна добавка, до якої ми інстинктивно тягнемося, коли хворіємо, – це вітамін С.
Дослідження 2023 року підтвердило: добавки з вітаміном С полегшують перебіг хвороби, зменшуючи нежить, кашель і біль у горлі, приблизно на 15%.
Вчені також дійшли висновку, що вітамін С полегшує важчі симптоми застуди.
А от з апельсиновим соком все складніше – немає доказів, що він захищає від застуди, зменшує її симптоми чи скорочує час хвороби.
Річ у тім, що він містить недостатньо вітаміну С для серйозного впливу на організм – значно менше, ніж у вітамінних добавках, пояснює Гаррі Хеміля, дослідник з Гельсінського університету, який вивчав користь вітаміну С.
Стандартна пляшечка свіжого апельсинового соку містить приблизно 72 мг вітаміну C (за даними міністерства сільського господарства США) – це більше рекомендованого щоденного мінімуму в 40 мг, але менше, ніж у більшості вітамінних добавок.
Чи вживати цинк при застуді
Є ще цинк. В одному з наукових оглядів на тему ефективності льодяників із цинком при застуді дослідники виявили, що вони скорочують закладеність носа приблизно на третину, а також на 22% знижують період чхання і наполовину – кашлю.
Дослідження підсумовує: якщо почати смоктати 80-міліграмові льодяники з цинком у першу добу появи симптомів застуди, це допоможе позбутися хвороби.
При цьому важливе значення мають доза і тривалість лікування.
Під час дослідження 2020 року пацієнти вживали 72 мг цинку в льодяниках разом із плацебо та без нього протягом п’яти днів. Потім за ними спостерігали ще 10 днів.
Виявилось, що добавка цинку не впливає на швидкість одужання.
Втім, науковці кажуть, що їхні результати не можуть свідчити про недостатню ефективність цього елементу, і потрібні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, чи може тривалість лікування чи вища доза цинку мати серйозний вплив на одужання.
Часто вчені кажуть, що вітаміни й мінерали найкраще вживати з їжею, а не з добавками, хоча й зазначають, що, як і у випадку з вітаміном С, часто простіше отримати високі дози вітаміну за допомогою добавок.
А ось із цинком – усе навпаки. За словами Хеміля, щоб ефективно боротися із застудою, цинк має надходити в організм із пастилок, а не звичайних таблеток або багатих на цинк продуктів.
“Цинкові пастилки повільно розчиняються в горлі, і дія цинку має локальний характер, – пояснює він. – Ми не знаємо, який біохімічний механізм цього ефекту. Але в дослідженнях, які показали ефективність цинкових пастилок, використовували великі пастилки, що розчинялися в роті близько 30 хвилин”.
Ефект плацебо
Проблема ще й у тому, що вчені, починаючи дослідження, як правило, не звертають уваги на те, чи відчували раніше їхні пацієнти дефіцит вітаміну С або цинку.
Тож усе можна звести до такого: ефективність тієї чи іншої добавки (вітаміну або мінералу) залежить від того, чи відчував організм пацієнта його нестачу. Якщо так – то вживання добавки йому допомагало, заповнюючи дефіцит.
Ще одна складність полягає в тому, що часто діє ефект плацебо.
Звісно, в багатьох дослідженнях є контрольна група, яка вживає плацебо, тому можна сказати, що, наприклад, користь від часнику не можна звести до ефекту плацебо.
Але якщо ми готові присягнути, що щось, чому немає жодних наукових доказів, зцілює нас (курячий бульйон?), то, мабуть, це все-таки дія плацебо.
І така дія може бути цілком ефективною при деяких симптомах – від болю в суглобах до коліту. Причини цього ми до кінця не розуміємо.
Тож курячий бульйон, як не дивно, цілком може допомогти нам здолати застуду.
Одне з досліджень показало, що люди, які щиро вірять у те, що рослинні ліки (як-от ехінацея) лікують застуду, легше й швидше переносили захворювання, вживаючи цей засіб щодня – порівняно з тими, хто не вірив у силу рослинних препаратів.
У попередніх дослідженнях учасникам не говорили, що їм дають ехінацею, і стан їхнього здоров’я під час застуди не покращувався.
Плацебо зазвичай застосовують під час клінічних досліджень, але не можна недооцінювати “плацебну силу” домашніх засобів і бабусиних рекомендацій.
Як каже Фелісіті Бішоп, доцент психології здоров’я у Саутгемптонському університеті, “сила плацебо у довірі між пацієнтами та лікарями. Вона зростає, якщо хворий знає, що може довіряти тому, хто призначає йому ліки”.
“Те ж саме відбувається, коли ви в дитинстві прислухаєтеся до поради батьків або інших старших членів сім’ї, – каже науковиця. – Тут важливо, наскільки довірливі у вас стосунки”.
Крім того, ефект плацебо може посилюватися від того, як позиціюється і рекламується той чи інший засіб на ринку, додає Бішоп.
У чому хороша новина? А ось у чому: навіть якщо ви знатимете, що улюблений домашній засіб вашої бабусі – це плацебо, він все одно може вам допомогти.
“Якщо лікар каже пацієнту: так, це плацебо, але деяким воно реально допомагає, то цілком можливо, допоможе і цьому хворому”, – наголошує вона.
Мабуть, діє і те, що багато таких цілющих рецептів просто приємні.
Дієтолог Сара Шенкер каже, що поїсти курячої юшки так добре, що багато тих, хто застудився, після цього починають краще почуватися.
Не будемо забувати й про те, що імовірність застудитися цієї зими залежить не лише від того, скільки вітаміну С накопичив наш організм, або від того, наскільки ми віримо в чарівну силу плацебо.
Усі ми різні, і гени у всіх різні.
“Гени деяких людей роблять їх особливо схильними до певних хвороб. Це важливо розуміти: усі ми генетично відрізняємося одне від одного. Дехто, навіть підхопивши грип, не помічає цього. Для інших – це дуже серйозне захворювання. Значною мірою це зумовлено нашими генами”.
Для більшості тих, чия імунна система загалом здорова, не буде нічого шкідливого в тому, щоб допомогти своєму організму, посмоктавши льодяник із цинком або з’ївши зубчик часнику.
І ще попросіть, щоб вам зварили курячий бульйончик – це чудова штука.
Читайте також наші новини у Facebook