Волинь Новини

На Волині вдруге закрили кримінальну справу щодо керівниці Служби місцевих автодоріг

Луцький міськрайонний суд звільнив директорку державного підприємства «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» Оксану Грицюк від кримінальної відповідальності. Її звинувачували у службовій недбалості, але ще під час роботи у Держгеокадастрі. Чиновницю звільнили від відповідальності, а кримінальне провадження закрили вже вдруге. Цього разу – у зв’язку із закінченням строків давності, – пише Сила правди.

Читайте також: Волинянин вчинив злочин, перебуваючи на іспитовому терміні

Відповідну ухвалу виніс Луцький міськрайонний суд 11 листопада.

Згідно з матеріалами справи, 28 жовтня 2019 року Оксана Грицюк, яка тоді ще працювала начальницею відділу у Луцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, погодила технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації ділянок в межах Баківцівської сільської ради Луцького району. Йшлося про земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1451 га, які ще з 1994 року перебували у користуванні державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога».

Завдяки цьому Баківцівська сільрада влітку 2020 року, себто в останні місяці свого існування напередодні приєднання до Боратинської територіальної громади, затвердила технічну документацію із землеустрою на частину землі ДП «Дослідне господарство «Перемога»: 15 ділянок площею 919,78 га. Одразу після цього їх зареєстрували як ділянки комунальної власності.

Кримінальну справу за фактом дій посадовиці Держгеокадастру, які кваліфікували як службову недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України), відкрили у 2020 році. Слідство вважає, що через дії Оксани Грицюк безпідставно вибули із державної власності у комунальну земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 919,7 га. Їхня вартість – 25,1 мільйона гривень.

В липні 2021 року правоохоронці передали обвинувальний акт до суду. Жінці загрожувало позбавлення волі на термін від двох до п’яти років з можливим чималим штрафом.

В суді Оксана Грицюк свою вину не визнала. Натомість адвокат подав клопотання про її звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку «зі зміною обстановки». Таке передбачає Кримінальний кодекс України, якщо особа вперше вчинила злочин і він невеликої або середньої тяжкості, а на час кримінального провадження вчинене діяння втратило суспільну небезпечність, або підсудна перестала бути суспільно небезпечною. І 14 лютого 2023 року суддя Луцького міськрайонного суду Андрій Сівчук частково задовольнив клопотання, звільнив посадовицю від відповідальності та закрив справу.

«Враховуючи ті обставини, що з дня вчинення кримінального правопорушення пройшло понад три роки, разом з тим, в жовтні 2020 року звільнена з посади начальника відділу у Луцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, крім того, земельні ділянки загальною площею 919,7845 га повернуто у державну власність та перебувають у постійному користуванні ДП «ДГ «Перемога», після вчинення інкримінованого злочину до кримінальної відповідальності не притягалася, раніше не судима, має постійне місце проживання, що свідчить про те, що діяння обвинуваченої в даний час втратило суспільну небезпечність і остання перестала бути суспільно небезпечною, за таких обставин, суд приходить до висновку, що клопотання захисника слід задовольнити частково, тобто звільнити обвинувачену від кримінальної відповідальності», – йдеться в ухвалі суду.

Правоохоронці не погодилися з таким рішенням Феміди та успішно оскаржили його в апеляції.

«Приймаючи рішення суд першої інстанції в своїй ухвалі не зробив комплексного аналізу обстановки життєдіяльності обвинуваченої після вчинення злочину та не навів належного обґрунтування свого висновку про те, як змінилось її життя після вчинення інкримінованого злочину, не навів переконливих мотивів з посиланням на докази, обґрунтувань того, в чому полягала зміна обстановки і які конкретно наслідки потягла ця зміна, яким чином вчинене діяння втратило суспільну небезпечність або вона перестала бути суспільно небезпечною. Наведені судом обставини не є тими обставинами, які б вказували на реально позитивні зміни життєдіяльності обвинуваченої після вчинення правопорушення та свідчили б про її суспільну безпечність», – розкритикували рішення Андрія Сівчука у червні 2023 року у Волинському апеляційному суді.

Також колегія суддів апеляції звернула увагу, що звільнення з попереднього місця роботи та працевлаштування керівником державного підприємства не є позитивними змінами в житті обвинуваченої, які дають підстави для звільнення її від кримінальної відповідальності та не виключають можливість вчинення аналогічного кримінального правопорушення.

Крім того, судді апеляції відзначили, що спірні 919,7 гектара землі повернули у державну власність та користування ДП «ДГ «Перемога» не з ініціативи Оксани Грицюк чи її сприяння розкриттю злочину, а внаслідок роботи прокуратури з відстоювання інтересів держави у судах. Зрештою, Волинський апеляційний суд скасував ухвалу Андрія Сівчука та повернув справу на новий розгляд в Луцькому міськрайонному суді.

Вдруге справу розглядала вже суддя Олеся Калькова. Втім, поки розглядала то у жовтні 2024 року минуло п’ять років з моменту вчинення інкримінованого порушення. Захисник посадовиці одразу ж подав клопотання про закриття справи у зв’язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності. Олеся Калькова клопотання задовольнила і закрила справу.

Оксана Грицюк працювала у Головному управлінні Держгеокадастру у Волинській області щонайменше з 2016 року. Деякий час навіть обіймала посаду заступника начальника управління, але звільнилась звідти наприкінці 2020 року. Вже у листопаді того ж року очолила державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області».

Читайте також наші новини у Facebook