Волинь Новини

До переліку нематеріальної культурної спадщини Волині потрапили ще шість елементів

До обласного переліку нематеріальної культурної спадщини Волині офіційно внесли ще шість елементів. Тепер їх стало 31.

Читайте також: «Луцькводоканал» закупить мулошкреби на майже 48 мільйонів гривень

Про це розповіла Суспільному провідна методистка з охорони нематеріальної культурної спадщини Волинського обласного науково-методичного центру культури Наталія Грабарчук.

Зокрема до переліку увійшли:

  • Традиція одягання вінків коровам на Зелені свята в Копачівській громаді;
  • Традиція випікання пісних пирогів-крупників в Рівненській громаді (с. Гуща);
  • Традиція виготовлення Волинської дерев’яної іграшки в Луцькій міській громаді (с. Княгининок);
  • Традиція приготування родинного борщу з вишнями в Затурцівській громаді;
  • Традиція приготування червоного борщу з квашеними помідорами в Копачівській громаді;
  • Традиція приготування червоного борщу з домашньою томатною пастою в Копачівській громаді (с.Башова).

Традиція одягання вінків коровам на Зелені Свята в Копачівській громаді

Як розповіла Наталія Грабарчук, у Копачівській громаді на перший день Трійці, пастухи, яким випала черга пасти худобу, готуються заздалегідь: беруть з собою нитки, серпи, ножі. Запрошують дітей та молодь. У першій половині дня під час випасання худоби заготовляють матеріал та плетуть вінки. І вже під обід, як черга має повертатись до домівок, чіпляють їх на шию або на роги коровам, разом з тим промовляючи обрядові слова, де бажають коровам здоров’я, щоб вони давали смачне молоко, був добробут.

Корова з вінком на голові під час Зелених свят у Копачівській громаді. Волинський обласний науково-методичний центр культури

Біля воріт господарі зустрічають свої уквітчані корови. Загнавши корову у хлів, вінки знімають і вішають в будівлі або ж на одвірку. Зберігають вінки протягом року. І вже, як по обіді виганяють знову худобу, господарі дякують пастухам, каже методистка з охорони нематеріальної культурної спадщини Волинського обласного науково-методичного центру культур.

Традиція випікання пісних пирогів-крупників в Рівненській громаді (с. Гуща)

У селі Гуща в Рівненській громаді пироги-крупники готували в родинах на свята, на весілля, на різні гостини, на кожен день, а також в піст, каже Наталія Грабарчук. Пироги брали на обід в поле, пирогами розплачувалися з пастухами, які пасли перейму корів.

В процес приготування начинки для пирогів-крупників входила варена, товчена картопля, зажарка з цибулі та олії і пшоно (“ягла” перетворювалось в крупу з вирощеного проса.) Пшоно потрібно було парити три рази кип’ятком, щоб вийшла гіркота.

Приготування пирогів-крупників у Рівненській громаді. Волинський обласний науково-методичний центр культури

В муку вливали частину картопляного відвару, дріжджі, цукор. Коли розчина дозрівала, добавляли решту теплого картопляного відвару, сіль, олію та замішувала тісто. З “наруханого” тіста робили заготовки, а потім добавляли начинку та ліпили крупники. Пироги помазували сиропом з цукру та води.

Традиція виготовлення Волинської дерев’яної іграшки в Луцькій громаді

Зазвичай, майже в кожній родині чоловіки самі майстрували дерев’яні забавки для дітей. Для роботи використовувалися найпростіші інструменти.

Майстер Андрій Бондарук, який виготовляє старовинні дерев’яні іграшки. Волинський обласний науково-методичний центр культури

Народні забавки у селі Княгининок виготовляє майстер народних ремесел, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Андрій Бондарук. Він має у доробку близько двох сотень найменувань традиційних іграшок з дерева.

Традиція приготування родинного борщу з вишнями в Затурцівській громаді

У Затурцівській громаді червоний борщ готують із вишнями. До основних інгредієнтів буряка, капусти, картоплі, моркви та м’яса в літній період додають вишні для кислинки, розповідає Наталія Грабарчук.

Марта Похила готує червоний борщ із вишнями. Волинський обласний науково-методичний центр культури

Такий рецепт Марті Похилій передала її бабуся Євдокія Бугай. Вишні не лише надають кислинки, а й створюють особливий аромат.

Традиція приготування червоного борщу з квашеними помідорами в Копачівській громаді

Традицію приготування червоного борщу з квашеними помідорами Тетяна Панас перейняла від бабусі Валентини Клімус. Квашені помідори також додають кислинки борщу.

Традиційні овочі, з яких готують борщ у Копачівській громаді. Волинський обласний науково-методичний центр культури

Квашені помідори готують завчасно. Для цього у місткість кладуть почищений часник, помиту зелень (листя смородини, кріп, гострий перець) та помідори з проколені зубочисткою, щоб уникнути тріщин під час квашення. Все заливають охолодженим розсолом (попередньо у розсіл додають сіль, цукор перець горошком і лавровий лист), щоб повністю покрив помідори та накривають кришкою.

Традиція приготування червоного борщу з домашньою томатною пастою в Копачівській громаді

У селі Башова Копачівської громади для червоного борщу готують спеціальну домашню томатну пасту. Ірина Зінюк перейняла цю традицію від своєї бабусі Анісії Мосійчук.

Ірина Зінюк приготувала борщ з домашньою томатною заправкою. Волинський обласний науково-методичний центр культури

Домашню томатну пасту додають до смаженої цибулі, моркви та буряку. Пасту тушкують, щоб вона розкрила свій смак. Можна додати дрібку цукру для балансу кислотності. Потім засмажку з овочів додають до борщу.

Національний перелік нематеріальної культурної спадщини Волині

Зі слів Наталії Грабарчук елементи, які є у списку нематеріальної спадщини Волині, згодом можуть потрапити до національного списку.

Як зазначили у Волинському науково-методичному центрі, до національного переліку нематеріальної культурної спадщини з Волині наразі належать: “Соломоплетіння та народна флористика Турійщини”, “Традиційне ткацтво у Камінь-Каширській громаді”, “Весільний обряд “Читання Корони”, до приготування української традиційної страви “Голубці“, “Борщу” до традиції святкування Щедрого вечора та малювання писанок область доєдналась.

Читайте також наші новини у Facebook