На Волині триває сезон збору та заготівлі грибів. Господиня із Шацька розповіла про те, як заготовляє на зиму цей продукт та поділилася рецептом своєї коронної страви — пісними голубцями. Вони внесені до переліку нематеріальної культурної спадщини Волині.
Жителька Шацька Галина Бегеза понад 40 років працює кухаркою. Зі слів господині, все життя вона готувала їсти у їдальні лікарні, а останні три роки куховарить у монастирі.
Жінка каже: голубці з грибами з’являються на столі її родини — щойно у лісі починаються перші грибні врожаї. До лісу по трофеї ходять усією родиною.
“Вже почалося. Назбирали і маринуємо, сушимо та загортаємо в капусту. Гриби тушковані, смажені, гриби з картоплею. Страви можна перераховувати дуже довго. Найбільше в нас в монастирі й вдома люблять голубці з грибами”, — говорить господиня.
На початку жовтня, розповідає Галина, свою комору починає поволі наповнювати грибними запасами.
Старі гриби вона ріже на шматочки та сушить, а молоді — консервує. На початку сезону має вже з десяток банок із грибним асортиментом.
“Є в мене синячки мариновані або польські. Є трошечки біленьких, які гарні. Є салат із грибочків, огірка, томатів та перцю”, — розповідає про запаси Галина Бегеза.
Для голубців Галина бере висушені гриби та свіжі. Сухі на ніч замочує у воді. Коли набухнуть, то смажить разом із морквою та цибулею. Свіжі — чистить та відварює.
Усе це перемелює в м’ясорубці. У рецепті її бабусі до грибів додавалося пшоно, але зараз для більшості людей, звичними є голубці з рисом.
“На склянку рису дається пів літра перекручених грибів. Дві-три морквинки, дві-три цибулинки. Як тушкуються голубці, то заливаю настоєм з грибів сухих, він додає насичений грибний смак і аромат”, — каже жінка.
Начинку загортає у відварені листки капусти. Як правило, лист розділяє навпіл, щоб голубці були невеличкими.
Щоб добре умліли, каже господиня, їх готує у посуді із товстими стінками. У томатному соусі вони мають покипіти орієнтовно годину.
“Я готую в гусятниці голубці. Ставлю в гарячу духовку на 200-250 градусів, а коли закиплять, то зменшую температуру до 150 і воно так мліє. Я крапельку душі вкладаю у свої страви. І вони завжди смачні”, — говорить господиня.
Пісні голубці із грибами господиня завжди готує у піст, але в її сім’ї це вважають і святковою стравою, яку приготувала на день народження доньки.
До столу запрошує чоловіка Федора Бегезу, щоб першим скуштував наїдок.
“Голубці вдалися! По колишньому на п’ятірку. Все дуже смачно. Господиню собі в дружини сам обирав”, — жартує Федір.
Довідково: за даними обласного науково-методичного центру, до переліку нематеріальної культурної спадщини Волині належить 21 ремесло, вміння чи традиція, які поширені у різних кутках області.
Читайте також наші новини у Facebook