Волинь Новини

«Практично щодня адвокати є в ТЦК та СП», – голова Ради адвокатів Волинської області

У будь-який час затриманий має право на правничу допомогу – відразу з моменту затримання, наголосила голова Ради адвокатів Волинської області Галина Руденко, – пише ІА Волинські новини.

Читайте також: Світла пам’ять: минув рік зі смерті волинського захисника

Про це йшлося під час круглого столу «Захист прав людини в умовах воєнного стану у Волинській області: виклики та перспективи під час мобілізації».=

«Вона стосується військовозобов’язаних 51-ї ОМБР. Герої книжки – реальні люди. Одна з оповідей називається «Дика мобілізація». Практично нічого не змінилося з 2014 року. Троє товаришів потрапляють у військкомат, двоє з них швиденько пройшли ВЛК і кажуть третьому: не переживай, усе відбувається дуже швидко; прийшов, придатний, через годину – вже у військовій частині, на полігоні. Нічого не нагадує? Потім командири, які стикаються з такими мобілізованими, запитують: а кого ви мобілізували? І чують у відповідь: ми і так ще план не виконали. Цьогоріч під час зустрічі з керівництвом Волинського обласного ТЦК та СП я стикнулася з тим, що теж доведено план, його не виконано, але треба виконати будь-якими методами», – сказала Галина Руденко.
Вона наголосила: основних прав і свобод людини має бути дотримано, незалежно від того, чи йдеться про режимний об’єкт. Доступ до правничної допомоги має бути в кожної людини.

«Адвокати працюють у будь-який час. У будь-який час затриманий має право на правничу допомогу відразу з моменту затримання. Кажуть: повідомили пізніше, і вже скаржника не виявилося. А як з’ясувалося, скаржник на полігоні в цей момент. Тому що не в робочий час адвоката не допустили, він не міг повідомити, тому що не зміг з’ясувати всіх обставин такого затримання», – зазначила голова Ради адвокатів Волинської області.

За словами Галини Руденко, практично щодня адвокати є в ТЦК та СП, практично щодня вони викликають поліцію. Як наголосила, у Волинському ТЦК та СП спеціальне місце для зустрічей адвоката і військовозобов’язаного працює лише в робочі дні та робочі години, а от, наприклад, до місць позбавлення волі адвокатів допускають у будь-який час. Тобто, якщо військовозобов’язаного доставлено у ТЦК на вихідних, він може і не дочекатися зустрічі зі своїм адвокатом.

«Може скластися така ситуація: порушення є, затримання є, але права на надання правничої допомоги громадянин не має, – сказала Галина Руденко. – Якщо у Луцьку в ТЦК якісь зрушення є, то в інших – немає: там кімнати для зустрічі з адвокатами не виділяють. У Ківерцях – дуже багато скарг. Там практично не допускають адвокатів. Там щоразу якісь проблеми, про які мені повідомляють адвокати, зокрема про завдання тілесних ушкоджень… Потрібно щось змінювати і, напевно, необхідно починати зі змін у законодавстві».