У 2024 році виповнюється 30 років з часу виведення волинської м’ясної породи. Наразі Волинь лідирує в Україні за кількістю великої рогатої худоби м’ясного напрямку, волинська м’ясна порода збережена, – пише Суспільне.
Читайте також: Сільраду на Волині зобов’язали зберегти 12 гектарів самосійного лісу
Про це Суспільному розповів директор обласного департаменту агропромислового розвитку Юрій Юрченко.
За словами автора волинської м’ясної породи великої рогатої худоби Тимофія Янка, розпочиналося виведення з 1974 року. Тоді, пригадує науковець, влада ухвалила Постанову про розвиток галузі м’ясного скотарства в Україні — виділили 12 базових господарств в Україні, у тому числі волинське господарство у селі Старий Мосир Ковельського району.
“Мною була розроблена схема схрещування і створення. Звучало так: створення волинського типу м’ясної худоби на основі схрещування місцевої худоби, а Волинь представлялася червоно-польською і чорно рябою породою. Схема схрещування передбачала 20-річну роботу”, — говорить автор Тимофій Янко.
Станом на жовтень 2024 року волинську м’ясну породу великої рогатої худоби утримують чотири волинські господарства.
Серед них — сільськогосподарське товариство у селі Старий Мосир Ковельського району. Тут налічується 1100 голів волинської м’ясної породи, каже фермер Володимир Потапчук. З його слів, ця худоба витривала до наших природних умов, випасається на ділянках, де є болота, чагарники, поблизу меліоративних каналів чи річок.
“Ми маємо 400 корів. Підтримки не має ніякої. Бички йдуть на експорт, телиці, а нетелі частково уже другий рік реалізуємо в межах України — Рівненська, Львівська. Все-таки повинна бути держпрограма розвитку тваринництва, особливо м’ясного скотарства”, — говорить співавтор виведення волинської м’ясної породи Володимир Потапчук.
В області працює 6 племінних заводів і 6 племінних репродукторів з розведення волинської м’ясної породи, розповів під час всеукраїнського семінару директор обласного департаменту агропромислового розвитку Юрій Юрченко.
“20% всього поголів’я в Україні утримується на території Волинської області. Це понад 9 тисяч ВРХ м’ясного напрямку і 3,8 тисячі голів корів. Основна частина усієї цієї худоби утримується в господарствах племінної справи тваринництва”, — каже Юрій Юрченко.
Фермери з усієї України оглянули на пасовиськах поблизу села Старосілля Луцького району стадо м’ясної абердин-ангуської породи великої рогатої худоби. Фермер Руслан Паш’ян у господарстві утримує 5200 голів великої рогатої худоби, із них — 2200 корів.
“Вони дуже пристосовані для таких умов, як тут, заливні луги. У нас там за річкою ще одне стадо є. Вони їдять ось цю траву і перероблюють на м’ясо. Експортуємо тільки бугаїв-плідників. А все решта — це маточне поголів’я, ми самі вирощуємо”, — говорить директор сільгосптовариства Руслан Паш’ян.
Поголів’я великої рогатої худоби в Україні щороку зменшується орієнтовно на 5%, каже директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики та продовольства України Ігор Віштак. Фінансування на розвиток тваринництва за останніх три роки в Україні, з його слів, не було.
“Із початком повномасштабного вторгнення РФ спеціальної дотації немає. Мінагрополітики розробило ряд механізмів щодо стимулювання, але на сьогодні Урядом не виділялися кошти на утримання, спеціальної дотації для ВРХ”, — розповідає директор департаменту Мінагрополітики та продовольства України.
Загалом в Україні нараховується понад два мільйони голів поголів’я ВРХ, із них мільйон 200 – корів і 24 тисячі великої рогатої худоби м’ясного напрямку, додав Ігор Віштак.
Читайте також наші новини у Facebook