Заробіток українських селян на сої. Через спекотне літо її почали молотити значно раніше, ніж раніше. Фермер із села Борочиче розповів, що цьогоріч ціни на сою такі, що працює ледь не в нуль.
Читайте також: В Україні змінили список предметів, які заборонено пересилати поштою: нові правила
Іван Ковальчук із села Борочиче Луцького району цьогоріч мусить жнивувати бобові на два тижні раніше, – йдеться у сюжеті каналу Аверс.
«В першу чергу соя, бо щось дуже сипеться, так спасаємо те, що є. Не було дощів, зараз посуха сильна і вони просто висипаються, тріскаються«, – каже фермер.
Пан Іван саме молотить на старенькому комбайні. Брат на фронті.
«Менші фермера не мають чим збирати, треба наймати техніку. А зараз з нашою ситуацією в країні самі розумієте, тяжко.Тяжко вкладати гроші незнаючи, що тебе чекає зранку», – каже чоловік.
Сам жнивує, сам і ремонтує техніку. А з нинішніми цінами на пальне, каже, заробітку ніякого.
«Працюємо пока в нуль. Не знаю як хто, а от малі фермера працюють в нуль. Ну може заробляють, але самі розумієте – 60 грн літра солярки,а пшениця п’ять, ще до війни було сім. А солярка була по 30», – зауважує фермер.
Спекотне літо, зауважують фермери, вплинуло і на якість сої. Трейдери Україні ціну знижують, мовляв, у цьогорічній сої недостатньо білка. Платять від 10 до 16 тисяч гривень за тонну.
«Ціну на закупку сої скинули. Причин шукають уйму: від того, що вона неякісна, що вона білка не має – до того, що вони кажуть, що в них така ситуація. Хоча насправді зараз соя дорожчає на експортних ринках України. Але ж Ви розумієте, що коли тобі треба здати, бо треба розрахуватися з боргами – таких людей багато. І війна має вплив серйозний, але не самий основний. Основний вплив завжди буде справляти погода і закони, які в нас є в країні, і порядки, які в нас є в країні. Як можна підвищувати ціни напередодні збирання врожаю? Але ж їх підвищили на пальне», – каже заступник голови Асоціації фермерів Волині Олег Галасун.
Мінеральні добрива минулого місяця теж сильно подорожчали, кажуть землероби. Коли ж діло доходить продавати сою, дрібному фермеру за неїстільки не заплатять як тим, хто експортує сою за кордон.
«Дрібний не отримує відшкодування ПДВ. Великі завжди отримують, експортери отримують 20% ПДВ повернення. Це для держави збитки, а для олігархів прибутки», – зазначив Олег Галасун.
А от про врожай бобових, каже Олег Галасун, поговоримо після молотьби сої.
Читайте також наші новини у Facebook