Волинь Новини

Як в Луцьку збільшити пенсію: 4 законних способи це зробити

Поки уряд обіцяє запровадити новий спосіб розрахунку пенсій, пенсіонери в Луцьку та й по всій Україні виживають на мізерні суми, які їм платить держава. Тому питання збільшення пенсії є завжди актуальним й тому ми вирішили розповісти про 4 способи, завдяки яким можна її збільшити.

Читайте також: Обмеження на керування автомобілем: нардеп оприлюднив пункти остаточного варіанту законопроекту про мобілізацію

Про це пише Український центр соціологічних досліджень та соціальних ініціатив, – інформує ВолиньUA.

Як пенсіонеру в Луцьку дізнатися, на підставі яких даних йому нараховано пенсію

Згідно з законом, пенсію розраховують на підставі:

● кількості років страхового стажу;

● розміру зарплати, з якої платили ЄСВ;

● коефіцієнта страхового стажу;

● коефіцієнта заробітку;

● часу виходу на пенсію.

Тому дуже важливо чітко розуміти, які самі дані Пенсійний Фонд України (ПФУ) використав для розрахунку.

У випадку, якщо трудова книжка має записи про стаж, які оформлені неналежним чином, ПФУ може їх не врахувати.

Якщо людина працювала на ФОПа, який не платив за неї внески (ЄСВ), то такий стаж й заробіток ПФУ не бере до уваги під час обчислення розміру пенсії.

Тому навіть якщо вам далеко до пенсії, є сенс перевірити, які саме дані про вас бачить ПФУ.

Для цього можна скористатися:

– сайтом ПФУ та зареєструватися на ньому;

– порталом Дія (замовити тут дві довідки ОК-5 та ОК-7);

– безпосередньо звернутися до ПФ.

У ОК-5 буде наведено дані про загальний заробіток, а також розмір страхового стажу (його розраховують з липня 2000 року). У ОК-7 будуть дані про те, з якої зарплатні сплачували ЄСВ та страховий стаж, який розрахували з 2011 року.

У випадку, якщо ви виявите невідповідності щодо нарахування стажу або виплат, буде необхідна консультація у ПФУ й можливо з адвокатом.

Збільшуємо пенсію: додатковий стаж, зміна пенсії та судова практика

Існує 4 способи, які дають змогу збільшити розмір пенсії на 20-30%, а саме:

– надати відомості про стаж та доходи за 5 років поспіль в період до 30 червня 2000 року;

– перевірити дані ПФУ та зарахувати до стажу ті періоди, які не було взято до уваги через неналежне оформлення;

– перейти з одного виду пенсії на інший;

– подати в суд на ПФУ за неналежне нарахування пенсій.

Надаємо відомості про 5 років стажу до червня 2000 року

Страховий стаж нараховують в Україні з 2000 року й заробіток, на основі якого ПФУ розрахує пенсію, також обчислюють з 1 липня 2000 року.

ПФУ також може додати до цих сум дані про 60 місяців стажу та заробітку до 1 липня 2000 року за бажанням особи. Але для цього потрібно надати документи, які підтверджують розмір заробітку в цей період (виписка з особового рахунку, бухгалтерська інформація від підприємства, довідка про доходи за той період, якщо підприємство ще існує).

Таким чином можна збільшити загальний коефіцієнт заробітної плати й таким чином збільшити пенсію.

Зараховуємо пропущені дані до стажу

У випадку, коли з’ясувалося, що ПФУ не взяв до уваги стаж через неналежно оформлені дані в трудовій, можна:

– взяти довідку на підприємстві про той час, коли ви там працювали та надати її ПФУ;

– подати позов до суду, щоб ПФУ зарахував цей стаж та заробіток.

Швидше й дешевше взяти необхідну довідку з підприємства, але бувають випадки, коли це неможливо зробити, наприклад через ліквідацію підприємства. У такому випадку треба звертатися до суду й зазвичай рішення приймають на користь пенсіонерів.

Перехід на інший вид пенсії

У деяких випадків має сенс перейти на інший вид пенсії, якщо людина втратила годувальника чи отримувала пенсію “за вислугою років”, а тепер може отримувати пенсію “за віком”.

Якщо у подружжі помирає чоловік або дружина, інший має змогу оформити пенсію “через втрату годувальника”, яка становить для цивільних 50% від пенсії годувальника та 30-70% для військових. Тобто, якщо пенсія померлого була значно вища за пенсію чоловіка чи дружини й 50% від цієї суми більше, ніж людина отримує зараз, є сенс перейти на цій вид пенсії.

Пенсія за віком завжди більша за так звану “вислугу”, тому переходити на неї має сенс завжди.

Подати позов до суду на ПФУ

Якщо ви вважаєте, що ПФУ невірно розрахував ваш розмір пенсії, можна скористатися пенсійним калькулятором та розрахувати пенсію або звернутися до адвоката, який займається справами з ПФУ. Адвокат також може розрахувати вашу пенсію та скаже на який максимальний розмір пенсії ви можете розраховувати. У більшості випадків сума може збільшитися від 10-30% від тієї, що призначив ПФУ.

Тоді є сенс подавати позов й у більшості випадків суд стає на бік пенсіонерів, але потрібно надати максимум документів, які підтверджують стаж й заробіток.

Звернутися до суду можна й через декілька років та навіть після індексації пенсії. У цьому випадку суд зобов’яже ПФУ виплатити компенсацію за ті роки, що ви отримували меншу пенсію. Тобто, якщо ви 3 роки отримували пенсію й суд призначив збільшити її на 500 грн, то вам заплатять компенсацію у розмірі 3х12х500=18000 грн та почнуть платити нову пенсію з того моменту, коли рішення суду набере чинності.

Але слід враховувати, що суд може тривати довго, бо ПФУ може звернутися до апеляційного суду й вам буде потрібно сплатити судовий збір 1211 грн та оплачувати послуги адвоката.

В середньому суд однієї інстанції займає 3 місяці, тому у випадку з апеляцією слід розраховувати щонайменш на 6 місяців судової тяганини.

Розглянуті вище способи стосуються тих, хто отримує пенсію за віком, а не так звану “соціалку”, яку нараховують тим, хто досягнув пенсійного віку, але немає необхідного мінімуму страхового стажу, який становить 15 років. Для таких “пенсіонерів” є тільки один шлях — докупити страховий стаж, але вони все одно не зможуть отримувати пенсію більшу за мінімальну.

Тому краще працюйте офіційно та відстежуйте ті дані, які потрапляють до ПФУ про ваш стаж та заробіток, щоб потім не прийшлося жалкувати про зарплатню “у конверті” чи звертатися до суду.

Читайте також наші новини у Facebook