Важливо Волинь Новини

Як у Луцьку народилося вега-арт-кафе «Твоя мантра»

У тихому куточку в серці Луцька працює вега-арткафе «Твоя мантра». Місце, де можна спробувати цікавих страв, порелаксувати і творити.

Читайте також: У сусідній області з Волинню знищили 11 зі 16 ворожих безпілотників

Як воно народилося і чим вабить до себе гостей розпитали журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» у його засновниці Ашоки.

З чого почалася «Твоя мантра»

Ашока розповіла, що колись у Луцьку було вегетаріанське кафе «Намасте» і воно зачинилося через велику оренду. Однак у місті сформувалась аудиторія, якій цікава була така їжа – люди, які самі можуть не вегетаріанити, але бути відкритими до таких експериментів.

 

«І вийшло, що довгий час після закриття, я не була готова щось робити, але так як всі знали, що я готую, то питали, коли ви вже щось почнете, хоча би на виніс, хоча би доставки. На обіди я не була готова, бо це треба було якесь обладнання і місце, а почалося все з того, що ми почали доставляти в кав’ярні до знайомих пиріжки самоси («самоси» – саме так називаються фірмові пиріжки з тонкого тіста і великою кількістю начинки, тільки за останній рік їх можна зустріти у 10 інших кав’ярнях і магазинах нашого міста, але саме у «Твоїй мантрі» їх щоранку виготовляють і продають ще гарячими).

 

Потім все трохи розширилось, я працювала адміністратором у різних місцях, то ми робили там різні фуршетики, щоби люди могли завітати на таку собі вегетаріанську ярмарку і скуштувати щось. Таким чином з’явилися локації з потребою привозити на продаж їм кожного дня самоси. З часом я розширилася на більше точок і через інстаграм почали замовляти. У мене була помічниця, яка допомагала теж на дому готувати», – поділилась засновниця «Твоєї мантри».

 

Але як і багато підприємців після 24-го лютого 2022 року, жінка постала перед вибором, що робити далі. Після початку повномасштабного вторгнення помічниця Ашоки переїхала за кордон.

«Я зрозуміла, що зупиняти це не хочу, бо люди просять, люди потребують, тим більше у такий час. Всі голодні, всі на стресі… Вирішила шукати в оренду приміщення і планувала спочатку так само продовжувати тільки доставки.

 

Але коли побачила саме це приміщення (на вулиці Винниченка), що воно в оренді не дуже дорого, подумала, що візьму його, почну на основі кухні робити як завжди, а потім побачу і відчую фінансово, чи потяну і розширитися у кафе», – пояснила Ашока.

 

Війна змусила змінюватись

Підприємиця каже, що концепція закладу народилася у неї ще в дитинстві.

«Я завжди хотіла ще з дитинства якийсь заклад, який би не тільки просто для їжі був, а й для реалізації талантів. Цікава була й творча сфера, щоб можна було і слухати музику, і поєднати з езотерикою, йогою, розвитком, щоби слухати цікавих і мудрих людей. Вирішила, що залишу основний продукт – самоси і просто зроблю простір, щоб можна було робити якісь заходи. Таким чином рік я пропрацювала на самосах і вже потім відкрилася як заклад», – поділилась жінка.

 

Поштовхом для того, аби розширяти бізнес, за словами Ашоки, стало навчання, після якого вона відчула більше впевненості, а також налагодила комунікацію між такими ж жінками, які теж були на початках своєї справи.

«З приходом війни побачила, що з’явилося багато можливостей для малих бізнесів, різного виду допомог, грантів. Я цікавилася цим, моніторила. І одного разу в соцмережах побачила про те, що готується проєкт для жінок-підприємиць «Відважна» від національного проєкту Дія.Бізнес. І я думаю: «О, якраз те, що мені треба.

Довідково:
Бізнес-акселератор «Відважна» ініціювала мережа центрів Дія.Бізнес за підтримки Міністерства цифрової трансформації України і Офісу з розвитку підприємництва та експорту за сприяння глобальної ініціативи She’s Next Empowered by Visa.
Лекція Лекція “Відважних”

 

Цікаво і навчитися, бо я нічого не знаю, в мене немає економічної освіти». Подала заявку, потім мені прийшло підтвердження, що я пройшла відбір. І почала вчитися.

 

Програма була дуже цікава, було багато класних спікерів і нам були вигідні ці знайомства, щоб можна було співпрацювати далі. Я подружилася з дівчатами, які були у нас в групі, і згодом з дівчатами з GoodMoodFood (луцьке виробництво хелсі-десертів, – ред.) почали співпрацювати, я почала брати у них тарти, солодощі.

Навчання додало впевненості, дало змогу побачити, що я не одна і навіть, якщо не все вмію, але хочу – мені допоможуть. Гарні люди, хороша підтримка і до цих пір, коли вони проводять якісь зустрічі, то приходжу, звертаюся за консультаціями за потреби у центр Дія.Бізнес у Луцьку, на базі якого і відбувалося навчання в рамках «Відважної», – додає Ашока.

Жінка каже, що тепер має вектор руху, аби робити свій бізнес ще кращим.

 

«Я зрозуміла, куди мені потрібно рухатися, щоб налагодити рекламу, гугл-маркер той же налаштувати. Можливо, якби у мене не було цього розуміння – що за чим, то було би важче, а так – уже маю хід роботи.

 

Якби не центр Дія.Бізнес, я би і не зрозуміла б, що це можливо під час війни. Вони роблять програми і це дуже допомогло, бо так би я не наважилася. Тепер я – «Відважна» (сміється)» – каже Ашока.

Так, більшість гостей тут і справді любителі східної філософії та різних практик. А як реагують на такий не схожий на інші заклад пересічні лучани? Несподівано власниця вега-кафе розповіла кілька милих випадків:

«Мене дуже тішить, коли до нас заїжджають люди з інших міст. Можливо, вони теж за здоровий спосіб життя і шукають якісь такі неалкогольні місця. А ще, просто люди, які тут поряд живуть. Навіть жіночки старшого віку заходили, і дуже їм подобалось, що затишно і не шумно. Наприклад, одна жінка давала відгук, що вона ще колись давно за радянського союзу пила цикорій, а більше ніде не зустрічала і мені смішно, бо воно тоді було як замінник кави, а зараз – корисний смачний напій».

До речі, про їжу та напої. Меню закладу «крутиться» навколо пиріжків-самосів, та є тут і інші цікаві позиції. А ще – осінні новинки.

 

 

«Основний наш продукт – це самоси. Їх є 7 видів. Чому вони? Бо завдяки ним ми стали відомі і за ними приходять. Це такий швидкий перекус, яким можна наїстися, взяти з собою в дорогу або ж тут на місці порелаксувати і перекусити.

 

Доповнили меню цікавими напоями зі спецій. Наша фірмова позиція – це чай масала. Він готується з молока, чаю ройбуша зі спеціями, які зігрівають. Він смачніший, ніж у інших закладах, бо ми беремо спеції цілими, потім мелемо. Чай виходить смачний і насичений.

 

Щодо новинок, то зараз додамо в меню какао з чилі, у нас також є традиційне какао, але ми беремо його чистим, без цукру. Також у нас з’явився гарбузовий суп і безалкогольний глінтвейн. Він готується на основі ягід і спецій», – поділилася авторка меню.

 

Простір для творчості

У «Твою мантру» ідуть не лише наповнити шлунок, тут можна гарно провести час, слухаючи музику, а також зайнятися розвитком.

«Я почала з досить професійних музикантів, яких запрошувала для того, щоб влаштовувати вечори з етнічними інструментами. Так, до нас зі Львова приїжджав хлопець, який вивчає інструменти зі всього світу. І він розказував, яким чином вібрація залежно від інструменту впливає на наше тіло, свідомість, тобто як звук допомагає зцілювати. Приходили глядачі, люди, кому цікава цінність звуку, люди творчі, люди, які вивчають йогу. Були пересічні гості, яким також було дуже цікаво.

 

Ми також плануємо проводити різні кулінарні майстер-класи. Раніше ми уже проводили какао-церемонію і показували, як чай правильно заварюється. Згодом планую вчити людей легким вегетаріанським стравам, щоб вони могли зрозуміти, чим цей раціон цікавий і як можна жити без м’яса, риби і яєць, – додала Ашока.

 

Також у нас у закладі діє крамничка зі спеціями. Ще там можна придбати індійські натуральні аромапалички, засоби по догляду за тілом на еко-основах, парфуми на маслах і товари для вегетаріанців: рослинну ковбаску і солодощі без цукру.

 

 

 

 

 

 

Філософія

За словами засновниці, тут люди можуть знайти спокій, заземлитись або навпаки відчути «політ», «свободу» від надуманих проблем та складнощів.

«Комусь треба заземлення, бо він ніби живе у постійному русі і не може зупинитися з потоком якихось тривог, йому треба зупинитися і відпочити, комусь треба навпаки – зрозуміти, що ми не тільки тіло, але й душа і нам потрібен розвиток і зв’язок з вищими силами», – розповіла Ашока.

Вона каже, щоб повірити в себе і просто продовжувати, треба зрозуміти, що ти – малесенька частинка всього всесвіту, який може тобі допомогти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нагадаємо: у центрі Дія.Бізнес у Луцьку архітектор Левко Давидюк розповів, як створити інтер’єр, що зароблятиме гроші.