Луцька школярка Аліна Сичук створила робота, який відтворює рухи людини і може бути використаний для розмінування. На цьогорічному Міжнародному інноваційному шоу INOVA Аліна з роботом «Аватаром» отримала золоту винагороду.
Читайте також: На Волині п’яний водій скоїв ДТП. Фото
Вона розповіла dev.ua, як поєднує навички гри на гітарі, віолончелі, написання віршів і створення винаходів в інженерії та як працює прототип.
Музичний шлях до робота
Аліні 16 років, вона вчиться в 11 класі Луцького ліцею № 14 імені Василя Сухомлинського.
У дівчини багато хобі, вона закінчила музичну школу, грала на віолончелі, зараз грає на гітарі та пише вірші. Крім того, Аліна займається спортом і бере участь у змаганнях зі спортивного орієнтування і туризму. В одному з проєктів дівчина займалась діагностикою верстатів, де поєднувала, за її словами, музику та математику.
Кілька років тому дівчина починала вивчати програмування, але цей напрям їй не сподобався й вона перемкнулася на інженерно-технічний напрям. Цим напрямом вона займається приблизно четвертий рік поспіль, після того, як стала резиденткою Малої академії наук.
Наприкінці літа минулого року вона почала працювати над створенням робота, який би допоміг українським саперам. Прототип цього робота Аліна представила на INOVA 2023, де здобула золоту винагороду та окрему відзнаку.
Як працює «Аватар»
Суть робота полягає в тому, що людина повинна на свою руку одягнути систему керування і віддалено керувати роботом-аватаром, який буде відтворювати зроблені людиною рухи, зокрема, хапальні.
Робот-аватар складається з чотирьох систем:
- Робот (виконавчий орган).
- Система керування («рукавиця»).
- Система перетворення та передачі рухів.
- Джерело живлення.
У роботі взагалі не використовується комп’ютер, «Аватар» працює тільки від джерел живлення. Таку концепцію школярка обрала, щоб за допомогою робота можна було проводити різні роботи, в тому числі й розмінувальні, у місцях без доступу до зв’язку чи електрики.
На системі керування розташовуються енкодери, датчики перетворення і передачі рухів, від яких рух передається до крокових двигунів, що на роботі «Аватарі». На системі передачі рухів також розташовуються драйвери, вони виконують роботу «дзеркала» між енкодерами та кроковими двигунами на відстані до трьох метрів від оператора.
«Хочеться, щоб сапери приїхали в певну місцевість чи в ліс кудись, і вони можуть просто з автомобіля зняти акумулятор, підʼєднати й робот буде працювати», — говорить дівчина.
Зараз ціна всього комплексу системи роботи «Аватара» коштує приблизно 15 000 гривень.
«Але якщо думати про майбутнє, то система керування може бути трошки дорожчою та повинна бути максимально комфортною для людини, бо вона завжди знаходиться в безпечному місці й вона не може ніяк потрапити на міну. А сам робот, він може бути дешевший, бо він може випадково, підірватися на міні», – розповідає розробниця.
Про плани
Зараз сам робот малого розміру, але згодом школярка планує створити «Аватара» таких розмірів, як рука людини, щоб він мав змогу переносити важкі міни. У сьогоднішній конструкції робот не може пересуватися, але за словами Аліни, вона працює над колісною платформою з дешевих матеріалів на випадок вибуху. Система керування, яка надягається на руку людини, навпаки зроблена з якісних матеріалів.
За словами дівчини, їй потрібно ще рік, щоб завершити експериментальну модель робота, і на наступний рік вона вже планує розробляти повноцінну модель, що рухається. Крім того, Аліна буде допрацьовувати систему дистанційного керування та систему віддалених очей, щоб збільшити відстань між оператором та «Аватаром» до 50 метрів.
Довідково: Міжнародне інноваційне шоу INOVA (International Innovation Show INOVA) за підтримки Всесвітньої організації WIIPA (World Inventors and Intellectual Property Associations) відбулося з 12 по 15 жовтня 2022 року в місті Осієк (Хорватія).
Читайте також наші новини у Facebook