Жителі Луцька з досвіду знають, що зима буде непростою. Восени та взимку 2022-2023 року Росія випустила понад 850 ракет та ще сотні безпілотників по об’єктах енергетичної інфраструктури України. Шкоду від цих обстрілів оцінено в 11 мільярдів доларів. За весною літо інфраструктуру поновили, але не всю. Щоб повернути потужності в довоєнний стан, потрібні дороговартісні капітальні ремонти і більше часу, аніж від весни до нової зими, – пише ВСН.
Саме тому закликають готуватися до суворої зими, – йдеться у сюжеті 12 каналу.
Крім того, що українська енергетична система частково зношена, через що можуть бути проблеми із транспортуванням електроенергії,
Росія продовжить бити по критичній інфраструктурі.
«Ми можемо стикнутися з тим, що будуть розроблені графіки, які будуть передбачати включення 8-10-12 годин без електроенергії.Це цілком реально», – каже співвласник фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Не тільки експерти думають про прихід зими. Волиняни, яких журналісти питали про їхню особисту підготовку, здебільшого запевняли – морально вже підготувалися, хоча передбачають, буде важко.
Олександр працює у швидкій допомозі, каже, відключення електроенергії створювали суттєві проблеми:
«Дуже тяжко на роботі ходити по темним під’їздам, особливо по дев’ятоповерховим будинкам, коли ліфти не працюють і треба хворих зносити, це надзвичайно тяжко і неприємно».
Те, що відключення будуть, – певнить і інший експерт – очільник кафедри електричної інженерії Луцького НТУ Юрій Грицюк.
Він інтенсивно навчає студентів, як використовувати електрику та відновлювати її.
До можливих відключень сам електроінженер підготувався ще минулоріч, як мешканець приватного будинку, каже, в критичній ситуації матиме світло й гарячу воду.
Для мешканців багатоквартирних будинків теж є вихід, але дорогий.
«Потрібен потужний генератор, дуже потужний. Потрібно встановлювати доволі потужну електростанцію, але це треба виносити назовні, в окремому будувати не окреме приміщення, навіс для експлуатації цього генератора», – зазначив Юрій Грицюк.
Якщо потужного генератора немає, для того, щоб мати електроенергію в квартирі, можна використати акумуляторні батареї чи інвертори. Часто ці пристрої майструють з блоків безперебійного живлення. Але якщо ви не електрик, краще придбати новий. А ще мати на увазі, який прилад скільки їсть.
«Споживають багато кондиціонери, пральні машини, індукційні плити, або електричні плити, нагрівальні пристрої для обігріву приміщення електричні», – додав Юрій Грицюк.
Крім спеціальних пристроїв, насамперед людям радять забезпечити основні потреби – можливість працювати, комфортно спати, готувати їжу, мати питну та технічну воду, а ще тепло. Мова про те, щоб мати в запасі ліхтарі, свічки, лампочки, сірники, батарейки. Особливо будуть в нагоді павербанк чи мобільна зарядна станція. Із цим завданням, кажуть лучани, вже впоралися.
«Купили генератори, купили ліхтарики, купили свічки. Все в нас є», – розповіла одна з лучанок.
«Налаштовуємо себе самі, що маємо це пережити. Знаємо, що зима буде важка, і ми маємо її пережити, розумієте? І надіємося, що наші хлопці, мій син на війні, там, в пеклі, як говориться, і надіюся, що він прийде з перемогою», – наголосив волинянин Михайло.