Тихі води Шацьких озер від травня до серпня рясніють яскравими квітами – це цвітуть глечики жовті.
Про окрасу озерних плес розповідають на фейсбук-сторінці Шацького національного природного парку.
Глечики жовті, як і більшість інших водяних рослин, належать до найстаріших рослин планети, що з’явилися на Землі мільйони років тому. Фахівці розповідають, що наявність у воді жовтих глечиків – це індикатор стану водойми.
Глечики жовті (Nuphar lutea (L.) Smith), або латаття жовте – багаторічна водна трав’яниста рослина родини лататтєвих. Прикріплена до ґрунту грубим горизонтальним кореневищем до 10 м завдовжки й від 5 до 15 см завтовшки. Надводне листя плаваюче, шкірясте, серцеподібне, 15-19 см у діаметрі. Квіти одиничні, великі, жовті, запашні, 4-5 см у діаметрі. Плід до 10 см, гладенька, грушоподібна коробочка, яка нагадує глечик. Звідси й походить назва рослини.
Рибалки знають напевне: там, де ростуть ці квіти, зазвичай водиться риба. Окрім того, латаття використовується у народній медицині.
Глечики жовті занесені до Зеленої книги України, куди входять рідкісні рослини й такі, що перебувають під загрозою зникнення, та типові природні рослинні угруповання, які підлягають охороні на всій території України.