Новини

Мобілізація наростає: кому з українців масово видаватимуть повістки прямо на вулицях

В Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію до 15 листопада 2023 року. Наші війська проводять контрнаступ на півдні та сході, потрібні свіжі поповнення особового складу та налагодження забезпечення, тому мобілізація не зупиняється.

Про те, скільки ще триватиме мобілізація та кого призивають зараз в Україні, пише НВ.

Працівники територіальних центрів комплектування пояснюють, що видають повістки усім чоловікам для оцінки стану мобілізаційного резерву, проте мобілізують не всіх підряд. Вручення повістки ― це не означає негайну мобілізацію ― людину перевіряють на наявність відстрочки та оцінюють придатність до виконання завдань на службі.

Скільки триватиме мобілізація в Україні та видаватимуть повістки

За законом вони можуть продовжуватися не більше як на 90 днів щоразу. Якщо є необхідність, Верховна Рада знову затвердить законопроекти про продовження воєнного стану та загальної мобілізації в Україні.

Україна проводить контрнаступ та деокупацію тимчасово окупованих Росією територій, тому постійно необхідно відновлювати втрати серед особового складу та доукомплектовувати також підрозділ в тилу для постачання, ремонту та інших функцій.

Хто отримує повістки на вулицях адресно і на роботі

Як повідомив речник обласного Полтавського ТЦК Роман Істомін, чоловіки, зокрема ВПО, після зміни місця проживання не стають на військовий облік в ТЦК і не повідомляють облікові дані.

«Можуть бути і об’єктивні підстави, це ВПО, в яких не було можливості там знятися з військового обліку і тут стати. Але багато громадян, які переїхали умовно в Київ, там вони живуть, працюють і за місцем проживання ми не знаходимо цю людину. Тому як метод оповіщення військовозобов’язаних, розпочалися вручення у людних місцях. Це у рамках закону», ― пояснив він.

Як пояснив Leopolis керівник Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Олександр Тіщенко

«Добровільно до військкоматів приходить десь близько 20% (половина з яких контрактники) від планового завдання, яке ми маємо виконати. Якщо не буде цих розшуків, доправлення для уточнення даних, то мобілізація може бути під загрозою. Прихід до ТЦК — це не автоматична відправка до війська. Потрібно розуміти, що це ціла низка процедур, а також медичний огляд. І ті, хто мають законні підстави, по стану здоров’я або інших причин не бути мобілізованими, точно не потраплять до армії», ― каже він.

Таким чином, повістку на вулиці можуть отримати будь-хто з чоловіків від 18 до 60 років:

  • чоловіки від 18 до 60 років з правом на відстрочку, підтвердженим ТЦК;
  • виключені з військового обліку чоловіки від 18 до 60 років;
  • чоловіки від 18 до 60 років з бронюванням на роботі;
  • зняті з військового обліку чоловіки від 18 до 60 років;
  • чоловіки від 18 до 60 років з інвалідністю та важкими хворобами;
  • чоловіки від 18 до 60 років, які не мають підстав для відстрочки;
  • чоловіки від 18 до 60 років, яких було засуджено до тяжкого злочину.

В ТЦК підтверджують або анулюють право на відстрочку від мобілізації, відповідно до документів, які можуть представити чоловіки щодо свого права на відстрочку або виключення з обліку.

Кого мобілізують в Україні і кого відправляють на фронт

Речник полтавського ТЦК наголосив, що мобілізації підлягають всі чоловіки. Призивають усіх придатних та обмежено придатних, якщо є потреба у людях на фронті чи в тилу.

«Для розуміння, не лише ТЦК цим займаються. Мобілізація ― це загальнодержавний захід, всеукраїнський. Тому називається загальна: підлягають всі військовозобов’язані. Якщо особа служила, тоді (її ― Ред.) скеровують до пункту постійної дислокації військової частини. Там упродовж 3−4 тижнів проходить бойове злагодження. Натомість усіх, хто не служили, ми скеровуємо до навчальних центрів», ― пояснив принципи мобілізації голова Львівського ТЦК.

Він підкреслив, що зараз у Сили оборони Україні потрібні усі спеціальності, які є.

«Потреби є у всіх військових спеціальностях — це піхота, танкісти, артилеристи, льотчики, а також десантники. Кожен навчальний центр має свою специфіку. В залежності від фаху, скеровуємо людей до відповідних навчальних центрів», ― пояснює він.

Начальник харківського обласного ТЦК Володимир Аррап підкреслив в інтерв’ю ArmyInform, що обов’язок захищати Україну передбачений Конституцією й працівники ТЦК примусово мобілізують усіх чоловіків, незалежно від їх бажання.

«Щодо спеціалістів… у Збройних силах виникають потреби у комплектуванні різними спеціальностями», ― повідомив Володимир Арап.

Таким чином, в Україні мобілізують таких чоловіків:

  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 27 до 60 років, якщо вони мають, чи не мають військового досвіду;
  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 27 років, якщо вони вже проходили строкову службу й проходять військову службу в запасі або резерві;
  • призовників від 18 до 27 років, які не проходили строкову службу ― на контракт із ЗСУ;
  • знятих та виключених з військового обліку чоловіків, визнаних придатними або обмежено придатними під час воєнного стану, якщо вони не скористалися правом на відстрочку або
  • якщо вони не засуджені за тяжкий злочин.

Виключені з військового обліку за рішенням ВЛК про непридатність можуть отримувати повістки про уточнення даних і для проходження ВЛК. Під час уточнення даних, як всі категорії, хто має відстрочку, вони мають продемонструвати відповідні документи, які підтверджують висновок ВЛК та виключення з обліку. Обстеження можуть направити проходити при ТЦК або у вищій за рангом комісії. В такому випадку, вона може змінити рішення про непридатність до військової служби.

«Людина проходить ВЛК при шпиталях — тобто це вищі за рангом комісії, щоб визначити ступінь його придатності. Якщо рішення лікарів щодо цієї конкретної людини змінюється, ми ставимо його або її на облік і призиваємо», ― пояснив начальник ТЦК процес мобілізації виключених з обліку.