Кір – небезпечна хвороба, яка є загрозою для невакцинованих дітей та дорослих. Вона передається повітряно-крапельним шляхом і є надзвичайно заразною. З 10 нещеплених людей, які контактували з хворим, дев’ять захворіють. Специфічних ліків проти кору не існує. Єдиним захистом від хвороби є вчасна вакцинація.
Про це йшлося під час брифінгу у Волинській ОДА, який відбувся у середу, 19 липня, повідомляє Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Ірина Єнжиєвська, заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб, наголосила на необхідності проведення наздоганяючої Catch-Up кампанії з імунізації дітей проти кору саме зараз. Адже в Україні наразі існує ризик виникнення спалаху кору. Попередній спалах кору відбувся у 2017 – 2019 роках, мав високу інтенсивність епідемічного процесу. За даний період в області захворіло понад 4,4 тисячі осіб, інтенсивний показник захворюваності перевищив середньодержавний на 54%.
Враховуючи періодичність кору (кожні 5-6 років) епідеміологи передбачають можливість виникнення епідускладнення вже в цьому році, коли діти повернуться в організовані колективи, до навчання та перебуватимуть в тісному контакті. За шість місяців 2023 року в Україні вже зареєстровано 20 випадків кору, два із них на Волині (підліток 16 років та доросла особа 42 роки). Завдяки вчасно проведеним протиепідемічним заходам вдалось не допустити поширення інфекції, локалізувати і ліквідувати осередки захворювання.
Заступниця генерального директора з дослідження біологічних факторів зауважила, що кір — це небезпечна хвороба: з однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна помирає, одна хворіє на енцефаліт – тяжке ураження головного мозку. Кір майже завжди важко протікає, що у дітей, що у дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями.
Є і віддалені наслідки кору, які, на жаль, ми зараз маємо через 5 років після попереднього спалаху 2017-2019 років. Це хвороба (підгострий склерозуючий паненцефаліт), яка не має лікування, завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5-10 років після перенесеного кору. У групі ризику – діти, які перехворіли на кір на першому році життя, яких ми не можемо вакцинувати відповідно до віку, але можемо їх захистити через вакцинацію старших дітей.
Саме через недостатній рівень охопленням щепленнями проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (менше 95%) та накопичення неімунних осіб і виникають періодичні епідемічні підйоми вакцинокерованих інфекцій, в тому числі кору.
Ірина Єнжиєвська підкреслила, що ця кампанія має дві мети:
1) «довакцинувати» проти кору всіх нещеплених дітей, які з різних причин пропустили планову вакцинацію;
2) забезпечити те, щоб усі діти вчасно отримували щеплення відповідно до календаря.
За результатами проведеної верифікації вакцинального статусу дитячого населення, в області близько дев’яти тисяч дітей невакциновані проти кору, а значить, не мають імунного захисту. Пріоритетною групою на «наздоганяючу» вакцинацію визначено дітей 2-5 років. Таких дітей в області близько чотирьох тисяч, котрих важливо вакцинувати першочергово.
В разі виникнення спалаху кору саме ця вікова категорія дітей є групою ризику. Тому дуже важливо саме зараз, перед початком навчального року, охопити щепленнями максимальну кількість дітей, щоб мінімізувати прошарок невакцинованих і відтак зменшити ризики поширення хвороби.
Заступниця керівника управління охорони здоров’я обласної держадміністрації Людмила Рожко розповіла, що вакцина проти кору доступна в медичних закладах області (і комунальних, і приватних). Вона закликала волинян і тимчасових мешканців регіону звертатися щодо щеплень до сімейних лікарів та педіатрів або найближчого закладу первинної медичної допомоги. За національним календарем вакцинації, діти мають отримати вакцину проти кору в один рік і в шість років.
Шість років – дуже критичний і важливий період, тому що діти мають бути захищені цими двома дозами вакцини до школи. В рамках кампанії, якщо діти мали одну дозу вакцини, вони отримають другу дозу, а діти, які взагалі не мали вакцинації, повинні отримати дві дози. Якщо вакцинація відбувається поза національним календарем, дві дози можна отримати з терміном у щонайменше місяць між першою і другою. Людина вважається захищеною, якщо отримала дві дози вакцини.
Вона додала, що в групі ризику, окрім дітей, – освітяни та медичні працівники, які безпосередньо контактують із дітьми.
За потреби в області організують мобільні бригади вакцинації проти кору.