На Волині – новий сплеск шахрайств, що стосуються гуманітарної допомоги для ЗСУ. Цього разу зловмисники використали голову Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка. Від його імені створили аккаунт у Вайбері та надсилають підприємцям та волонтерам повідомлення з проханням пожертвувати гроші на армію.
Про це пишуть місцеві волонтери у соціальних мережах, – повідомляє Сила правди.
Волинські підприємці почали отримувати повідомлення у Вайбер та дзвінки від шахраїв у червні. Усім розповідають одне і те ж: представляються Юрієм Погуляйком, збирають гроші для 100-ї бригади територіальної оборони.
«Телефонували і писали нашому волонтеру з «Військової пошти» про те, що голова військової адміністрації звертається до нього, як до власника підприємства, про благодійну допомогу на потребу ЗСУ. На словах згадував комбрига 100 бригади. Буцімто, вони збирають на якісь тепловізори, бронеплити і тому подібне. Обговорення жваве: то те треба, то інше. Скинули звернення офіційне з реквізитами. На Вайбер понаписував купу інформації. Все виглядає, як чітка класична схема. Щоб особа, яка має повестися, відволіклася від якихось деталей, а просто розуміла, що треба допомогти. Телефонує сам голова, треба познайомитися, особисті відносини і тому подібне.
То мені товариш скинув ці дані. Я відразу помітив, що і по шрифтах щось не так. І якась особиста картка… Ну і найпідозріліше: Вайбер. Ну як: військове командування і Вайбер», – розповідає керівник громадської організації «Військова пошта» Павло Цапюк.
Шахраї діють за стандартною схемою: телефонують з нового номера, який нікому не відомий, а потім його блокують.
Голова Волинської обласної військової адміністрації Юрій Погуляйко відреагував на повідомлення від підприємців та попередив про шахрайство з офіційних сторінок.
«Запевняю, я, мої заступники не телефонуємо з метою збору коштів. Відповідних листів з рахунками також не надсилаємо. Ми неодноразово повідомляли про подібне в соцмережах та на сайті ОВА. Тому, будьте обачні. Кожним випадком шахрайства займаються правоохоронні органи. При отриманні подібних дзвінків, листів відразу повідомляйте поліцію», – прокоментував ситуацію очільник області.
У поліції кажуть, що такі шахрайські дії від імені посадових осіб цього року вперше. Щоправда, торік схоже вже фіксували.
«21 червня надійшло повідомлення від представників Волинської військової адміністрації про те, що на установи, підприємства, організації невідома особа надсилає листи з проханням надати фінансову допомогу нібито на Збройні сили України і вказує для цього рахунки. За цим фактом зареєстроване кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу: стаття 15, замах на кримінальне порушення, стаття 190 – шахрайство. Поліцеські з’ясовують звідки могли надходити такі повідомлення», – розповіла речниця Головного управління Національної поліції у Волинській області Ольга Бузулук.
Попри відкрите провадження і звернення голови ОВА, підприємці продовжують отримувати повідомлення від зловмисників. Ось свіженьке – 13 липня.
«Телефонують, кажуть: «Доброго дня. То вас з військової адміністрації турбують. Мене звати Юрій Погуляйко. Ми в Польщі знайшли партію тепловізорів, збираємо гроші, телефонуємо до бізнесу, щоб допомогли грошима». А я ж знаю, як говорить Погуляйко. В нього такий луганський акцент, який ні з чим не сплутаєш…», – розповів підприємець-волонтер Дмитро Бородулін.
За номером, який надали волонтери, «Силі правди» вдалося дотелефонуватися до зловмисників. Спочатку розіграли легенду про можливість долучитися до збору.
– Це Юрій Михайлович, губернатор, – каже співрозмовник.
– Хотів запитати: яку суму маю переказати? – запитуємо.
– Нам не вистачає на бронежилети десь дві з половиною тисячі доларів. Це десь 95 тисяч гривень, – який представився «губернатором Юрієм Погуляйком».
– А яку я буду мати податкову знижку?
– Який у вас банк?
– Приватбанк.
– То там десь 15% виходить.
– Ще хотів запитати хто така Світлана Воблєнкова?
– Це наш волонтер.
– А можемо якось зустрітися, обговорити це питання?
– Київський майдан, 9. Завтра я буду на місці. Скажіть на котру вас чекати, щоб я секретаря попередив, – з легкістю погоджується на зустріч «губернатор».
За якийсь час «Сила правди» зателефонувала знову з іншого номера. Цього разу журналіст поцікавився для чого насправді зловмисники виманюють у людей гроші.
– Навіщо ви розводите людей на гроші? – запитуємо.
– Хто вам таке сказав? Ви не розумієте з ким ви розмовляєте. Я Юрій Погуляйко. Кому ви телефонуєте?
– Я точно знаю, що телефоную не Юрію Погуляйку.
– Розберись, – чоловік перейшов на підвищені тони і кинув слухавку.
Рахунок, на який від імені Юрія Погуляйка просили скидати кошти, належить 53-річній Воблєнковій Світлані Євгенівні із Дніпра. Попри відкрите кримінальне провадження рахунок досі не заблокований. Ні поліція, ні військова адміністрація, за інформацією цих відомств, не зверталися з цим до банку.
«Сила правди» надіслала офіційний запит в «А-банк», де відкрили рахунок зловмисники. Там підтвердили, що до них із цим ніхто не звертався. А це можуть зробити, як потерпіла особа, тобто Юрій Погуляйко, так і поліцейські, не чекаючи рішення суду. І служба безпеки банку обов’язково розгляне цю скаргу.
Подібні повідомлення про шахрайство напередодні були і в Чернігівській області. Там від імені влади просили про допомогу в жителів Новогород-Сіверщини та Корюківщини.
Загалом до волинських правоохоронців з початку року надійшло вже більше 120 повідомлень про шахрайство через інтернет. Через такі дії людям завдали збитків на понад 400 тисяч гривень.