«Тернове Поле» — підрозділ добровольчого формування територіальної громади волинського батальйону оперативного реагування «Луцьк». З міркувань безпеки функціонує воно подалі від населених пунктів, і в цьому є свої плюси, адже окремішнє розташування дозволяє безбоязно проводити стрільби з різних типів озброєння, навчати водіїв військової техніки та здійснювати інші маневри в межах підготовки підрозділів та їх бойового злагодження.
В умовах, максимально наближених до бойових, інструктори ДФТГ та кілька підрозділів Збройних Сил України нині готуються до виконання навчального плану водночас з кількох військових дисциплін.
Спершу інструктаж, доведення плану практичного заняття, перевірка зброї та підгонки у присутніх індивідуальних засобів захисту. Молодші командири доповідають старшим на місцях про справність засобів зв’язку та готовність до виконання завдань. Вправи з вогневої підготовки виконують спочатку з місця: з різних положень та дистанцій, пізніше — в русі. Будь-яка дія відбувається виключно за командою інструктора: «Підготуватися. Приєднати магазин. Постріл. Стрільбу закінчив… Команда «Від’єднати магазин!». Після цього кожен стріляючий чує свій результат та помилки, над якими потрібно працювати.
Як розповів кореспонденту АрміяInform інструктор з вогневої підготовки, який має за плечами чималий досвід військової служби в підрозділах Сил спеціального призначення, з позивним «Майстер», заняття з цієї військової дисципліни — одні з найулюбленіших, і бійці відвідують тренування з великим задоволенням.
Навчання бойових груп зазвичай орієнтоване на серію тренувань з п’яти-семи занять один раз на тиждень. Їм доступні майже усі типи піхотного озброєння.
— З кожним днем наші стрільці стають більш точними, а це означає, що кількість навченого резерву українських захисників системно зростає, — говорить «Майстер».
Також «Майстер» розповів, що з квітня минулого року до них почали приєднуватись ветерани бойових дій із Ірландії, Литви, Фінляндії та США. На основі спільного досвіду українських військових та іноземних партнерів тут розробили навчальні програми із восьми військових дисциплін. На сьогодні вони стали своєрідним симбіозом стандартів НАТО та досвіду ведення війни України з російським терором. Їх уже успішно використовують добровольчі формування та військовослужбовці Збройних Сил України, зокрема, бригади Сил територіальної оборони. Наразі у тренувально-навчальному центрі «Тернове Поле» пройшли навчання понад 18 тис. воїнів ЗСУ. Співпраця й допомога не обмежується межами області. Фахівці-інструктори допомагають побратимам Київщини, Чернігівщини, Івано-Франківщини, Миколаївщини та Херсонщини.
Завдання підрозділу передбачає дії у «червоній зоні». Чутно вибух, а позатим — дим: усі падають з криком «граната» ногами до вибуху:
— Права нога поранена!
— Турнікет накласти можеш?
— Можу! Граната!
— Живий!?
— Живий!
— Командир, боєць 2:0 поранений. Дозвольте здійснити евакуацію?
— Вперед!..
— Ця група вже відносно досвідчена, адже це вже четверте їхнє заняття з такмеду, — розповідає інструктор на псевдо «Док», який здобував безцінний досвід за межами України. — Підрозділ практично ідеально відпрацьовував сценарії дій у «червоній зоні», використовуючи усі здобуті знання з попередніх тренувань. Вони знають анатомію людини, демонструють вміння користуватися індивідуальними аптечками, мають навички і компетенції не лише із застосування турнікета, а й огляду потерпілого за алгоритмом MARCH, зокрема це стосується планування й проведення евакуації. Упродовж зняття помітно чітку та згуртовану роботу військового колективу, що діє як одне ціле.
Також бойовий медик наголосив на тому, що одним із найважливіших аспектів військової підготовки — було є та буде вміння надавати домедичну допомогу собі та побратиму. Пройшовши у нас навчання в умовах, наближених до бойових, де цілком відтворюється реалістична картина театру бойових дій, учасники стають більш готовими до будь-яких ситуацій. Усе це відіграє важливу роль у формуванні життєво необхідних навичок українських військових.
Фото автора