Аналітика Волинь Новини

На Волині ділянку з покладами стратегічної міді отримали у свої руки спільники окупантів, – Центр протидії корупції

У травні 2022 року Державна служба геології та надр на «Прозорро. Продажі» за 18 мільйонів гривень продала спецдозвіл на користування надрами ділянкою рудоносного поля Заліси-Шменьки Ратнівської ОТГ Волинської області. По цьому дозволу покупець протягом п’яти років може проводити геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку ділянки, що містить у собі мідні руди.

Про це повідомляє Центр протидії корупції.

Згідно з рішенням РНБО 2021 року, мідні руди входять до стратегічних корисних копалин України, тобто, тих, які мають надважливе значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави.

Мідь та її сплави (мідь із цинком – латунь, мідь із оловом – бронза) використовують для виготовлення кабелів, дротів, у деталях хімічної апаратури та інструментах для роботи з вибухонебезпечними або легкозаймистими речовинами тощо. Тому спецдозвіл на користування родовищем мідних руд є перспективним набутком – після дослідження на такій рудоносній ділянці можна видобувати мідь і заробляти на цьому.

Центр протидії корупції виявив, що компанія, яка набула спецдозвіл на користування надрами на ділянку рудоносного поля Заліси-Шменьки – ТОВ «Інтер Актив» – досі має зв’язок із санкційним політиком та бізнесменом Вадимом Новинським. А відтак, є ризики, що ділянку з покладами стратегічної міді отримали у свої руки спільники окупантів.

Структура власності ТОВ «Інте Актив» зараз виглядає так (за винятком Новинського, якого нещодавно витерли з реєстрів).

На момент купівлі спецдозволу компанією володіли інші люди. Утім, одразу після продажу «Інтер Актив» переписали на бізнесмена Ігоря Воронова, а восени 2022 року в компанію увійшов доларовий мільярдер Вадим Новинський.

До 6 липня 2022 року він був нардепом, але склав повноваження, щоб, за власними словами, «зосередитись на гуманітарних проєктах, розвитку національної економіки, служінні Українській Православній Церкві та відновленні зруйнованих храмів».

Перед Новим роком СБУ внесла Новинського у так звані «церковні» санкції РНБО разом з тодішнім намісником Києво-Печерської лаври Павлом. На відміну від інших деяких санкційників, діяльність Новинського була публічною – він назагал усіляко підтримував частину російської православної церкви в Україні – Українську Православну Церкву Московського Патріархату, ЗМІ його називали «гаманцем»,  «спонсором» та смотрящим від росії в УПЦ МП.

Зараз Новинський є фігурантом кримінального провадження щодо пособництва державі-агресору. Правоохоронці потроху арештовують його активи. Вже арештували на 3,5 мільярда гривень. Хоча ця сума не є аж такою великою, якщо знати, що Новинський за 2022 рік збагатився на 100 мільйонів доларів, а загалом із 2019 року його статки зросли на 400 мільйонів доларів і нині оцінюються в 1,4 мільярда доларів.

З початком війни виявилося, що Новинського фізично нема в Україні, а на початку квітня 2023 року журналісти «Радіо Свобода» зафіксували ексдепутата у швейцарському місті Цюрих. Він має сан диякона у церкві московського патріархату, тому служив там у найбільшому російському православному храмі – Воскресіння Христова.

Перед тим, як потрапити під санкції, Новинський вийшов зі своїх бізнесів в Україні (їх огляд до санкцій – тут), так, начебто його хтось попередив. Зокрема, велика інвестиційно-промислова група Новинського «Smart Holding» оголосила про зміну власника «у результаті завершення чергового раунду поточної реструктуризації». Хто став новим власником групи, не повідомили.

Нас цей момент зацікавив, оскільки 24,99% ТОВ «Інтер Актив» записані на нідерландську компанію «Smart holding N.V», яку незадовго до введення санкцій контролював безпосередньо Новинський. Потім ексдепутат із реєстрів як бенефіціар у ТОВ «Інтер Актив» зник.

Ми пішли до нідерландського реєстру і виявили: «реструктуризація» бізнесу Новинського виглядає так, що власників «Smart holding N.V» просто заховали. Тобто, для того, аби заявити, що бізнес уже не належить Новинському, достатньо було просто переписати його на кіпріотів.

Зараз структура власності «Smart holding N.V» виглядає як ланцюг із нідерландської компанії та 10 осіб-кіпріотів, який закінчується кіпрськими трастами – структурами, які працюють у чиїхось інтересах, а в чиїх – не повідомляють публічно. Від імені цих трастів діють трасті – теж кіпріоти, які володіють і управляють активами трасту на користь реального власника бізнесу.

Структура власності компанії “Smart holding N.V” (Нідерланди). Компанія володіє 24,99% ТОВ “Інтер Актив”

Але, попри те, що реального власника «Smart holding N.V» встановити з реєстрів неможливо, ми звернули увагу, що у двох компаніях зі структури цієї фірми незмінним керівником багато років і понині є Олексій Пертін – за даними кіпрського та українських реєстрів – громадянин росії.

Скрин із витягу в нідерландському бізнес-реєстрі щодо компанії “Smart holding N.V”. На ньому вказано, що одним із керівників фірми з кінця 2010 року є Олексій Пертін

Зі слів самого Новинського, Пертін є його другом. Із 2000-х років росіянин працював саме на Новинського.

Також у Пертіна міцний зв’язок із УПЦ МП – він її диякон, а на компанію Пертіна ТОВ «Л.І.С.Т» нині зареєстрована частина домоволодінь, які в народі називають «резиденцією Онуфрія». Онуфрій – предстоятель УПЦ МП, у якого на початку квітня 2023 року журналісти виявили російське громадянство.

За даними ТСН.Тиждень, Онуфрій має маєток у селі Коритне Чернівецької області. Він складається з двох домоволодінь, подібних по архітектурі та ландшафтному дизайну. В одній частині предстоятель живе, коли навідується на Буковину, а в іншій частині розташовані вертолітний майданчик, каплиця, щось схоже на тенісний корт або басейн та інші споруди. Саме ця друга частина, відповідно до українського Державного реєстру речових прав, записана на фірму Олексія Пертіна.

Одним із відомих людей, яких до повномасштабної війни в Україні бачили поряд із Онуфрієм, був саме Вадим Новинський. 2019 року Новинський та Онуфрій літали до Москви на зустріч із предстоятелем РПЦ Кирилом (Гундяєвим). 2021 року Новинський і Пертін возили ієрархів УПЦ МП до Грузії.  У листопаді 2022 року в мережі з’явилася фотографія Новинського та очільників УПЦ МП на чолі з Онуфрієм, які зустрічалися, імовірно, в Німеччині, куди виїхав Новинський.

Повертаючись до компанії «Інтер Актив», неочевидно, скільки насправді відсотків компанії контролював колишній депутат. Бо, за нашим припущенням, їх могло (або й досі може) бути щонайменше 50%, тобто, половина компанії. Оскільки ще 24,99% ТОВ «Інтер Актив» записані на кіпрську «Misandyco holdings LTD», власника якої заховали за кіпріоткою Вікторією Діамантідоу.

Центр протидії корупції у своєму розслідуванні 2019 року на «Українській правді» згадував, що «Misandyco holdings LTD» реєструвалася за однією адресою з іншою кіпрською фірмою, якою володіє безпосередньо Вадим Новинський – «Adeona holdings LTD». Зараз в українському бізнес-реєстрі бенефіціаром «Misandyco holdings LTD» вказаний Шипковенскі Ангел Маргарітов. Але це теж нечужа Новинському людина. За даними системи Youcontrol, Шипковенскі володів компанією «Prastol services LTD», яка була серед акціонерів «Чорноморського суднобудівного заводу» Новинського.

Також, за даними болгарського бізнес-реєстру та болгарських ЗМІ, партнером Шипковенскі у болгарських компаніях реєструвався болгарин Енев Мілко Енев. А фірма Мілко Енева «Viorgal ventures LTD» фігурувала у структурі власності «Юнекс банку». Цей  банк до 2021 року належав Новинському.

«Viorgal ventures LTD» також була власником великого пакету акцій Херсонського суднобудівного заводу, про втрату якого у Новинського заявили в серпні 2022 року. Також там же була і «Irazilia developmant LTD». Нею володів ще один болгарський бізнес-партнер Ангела Шипковенскі – Георгієв Веселін Георгієв.

0,02% у ТОВ «Інтер Актив» має фірма без сайту, телефона і електронної адреси ТОВ «Малахіт видобуток». Її єдиним власником, керівником та бенефіціаром значиться Круглий Роман Валерійович. Людина з таким же ПІБ керує АТЗТ «Аграрно-екологічне об’єднання «Трахтемирів».

Ця компанія фігурує у рослідуванні «Слідства.info» щодо привласнення тисяч гектарів землі на березі Канівського водосховища. Коли журналісти почали розбиратися, хто окупував мальовничі канівські береги, «ланцюжок офшорних компаній» вивів їх «напряму до впливового регіонала-мільярдера Вадима Новинського».

Керівник компанії «Інтер Актив» Андрій Ковальчук теж пов’язаний із Новинським. Зокрема, він досі керує іншою фірмою, ТОВ «Сотон», бенефіціаром якої щонайменше до кінця 2022 року був особисто екснардеп-мільйонер.

А ще ТОВ «Інтер Актив» зареєстрований за адресою Київ, Борисоглібська, 2. Саме за цією адресою прописані до десятка компаній, бенефіціаром який ще донедавна реєструвався Новинський особисто.

Ми показали цей текст до публікації ТОВ «Інтер Актив». Їх коментар наводимо повністю:

Щодо отримання ТОВ «Інтер Актив» спецдозволу на користування надрами ділянки рудоносного поля Заліси-Шменьки Ратнівської ОТГ Волинської області. Дійсно, компанія є власником Спеціального дозволу на геологічне вивчення мідних руд на ділянці «Рудоносне поле Заліси-Шменьки» у Волинській області.

Однак, сам дозвіл є тільки початком довгого та дорогого шляху до імовірного видобутку міді. Наразі компанія проводить дії, спрямовані на вивчення запасів, тобто в принципі досліджує, чи є на зазначеній ділянці запаси міді, які можуть мати промислове значення та можуть в подальшому видобуватись.

Інвестиція у цей Спецдозвіл є дуже ризиковою, оскільки держава, продаючи Спецдозвіл, не дає жодних гарантій, що на ділянці під час вивчення будуть знайдені запаси промислового значення. Тож, станом на теперішній час про якісь прибутки не йдеться. Наразі для компанії йдеться тільки про витрати, пов’язані з забезпеченням виконання програми робіт по геологічному вивченню.

Станом на квітень компанія витратила вже понад 22 мільйони гривень на виконання плану робіт, затвердженого Держгеонадрами. Всі ці кошти інвестовані в економіку України під час війни. Загальна вартість інвестиції у вивчення потенційної можливості видобутку міді з зазначеного родовища оцінюється в понад 200 мільйонів гривень.

І це інвестиція, в першу чергу, в розвиток держави та збільшення її обороноздатності та можливостей нашої країни протистояти агресору в особі російської федерації.

Щодо того, що: «ТОВ «Інтер Актив» досі має зв’язок із санкційним політиком та бізнесменом Вадимом Новинським. А відтак, є ризики, що ділянку з покладами стратегічної міді отримали у свої руки пособники окупантів».

Вказане твердження є маніпуляцією та експлуатує болючу для всіх громадян України, тему війни та окупації російською федерацією частини території України. Станом на момент публікації розслідування, Новинський В.В. не є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Інтер Актив».

Інформація про це у встановленому порядку внесена до Єдиного державного реєстру державним реєстратором. Це є юридичним фактом, інше – маніпуляції та здогадки. Дійсно, зареєстровані у встановленому законом порядку, учасники ТОВ «Інтер Актив»: мажоритарний учасник – громадянин України Воронов І.О., компанії резиденти та нерезиденти не перебувають під санкціями ні в Україні, ні за її межами. Вказані особи не є підозрюваними у кримінальних справах щодо пособництва державі-агресору рф. Це є юридичними фактами, інше – маніпуляції.

Щодо припущення, що Новинський В.В. насправді контролює 50% ТОВ «Інтер Актив», яке ґрунтується на нібито зв’язках зазначеної особи з власниками Misandyco holdings LTD та ТОВ «Малахіт видобуток». Зазначене дійсно може трактуватись виключно, як припущення, яке не ґрунтується на українському законодавстві.

В той же час, фактом є наступне: Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» чітко визначено, хто є КБВ (контролером) компанії.

Отже, відповідно до закону: Кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичних осіб – є будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний (прямий або не прямий) вплив на діяльність юридичної особи; Ознакою здійснення прямого вирішального впливу є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25% статутного капіталу.

А непрямий вплив реалізується через можливість самостійного визначати долю компанії, розпоряджатись її майном, коштами, іншими активами, самостійно визначати органи управління такої особи через інших фізичних чи юридичних осіб.

Новинський В.В. не володіє часткою в розмірі понад 25% статутного капіталу ТОВ «Інтер Актив» ні безпосередньо, ні через Smart holding N.V., вказані дані є відкритими, актуальними, ніким не скасованими та містяться в офіційних державних реєстрах, на які є посилання в тексті розслідування.

Установчі документи компанії не надають Smart holding N.V. якихось привілейованих прав при участі у голосуваннях та при прийнятті рішень, що відображено в установчих документах компанії, які так само розміщуються в публічному доступі на порталі Мінюсту. Так само Новинський В.В. не здійснює опосередкований вплив ні на Misandyco holdings LTD, ні на ТОВ «Малахіт видобуток», оскільки не є їх учасником чи посадовою особою, не входить до жодних органів управління зазначених юридичних осіб.

Це юридичні факти, які підтверджуються, в тому числі, інформацією з реєстрів, на які є посилання в розслідуванні. Натяки на те, що власники Misandyco holdings LTD та ТОВ «Малахіт видобуток» є якимось чином підконтрольними Новинському В.В., оскільки колись співпрацювали по іншим бізнес проєктам, не витримують жодної адекватної критики та не підтверджуються жодними доказами розслідування.

Щодо решти осіб, зазначених в розслідуванні та їх пов’язаності з Новинським В.В., компанія не вважає за можливе надавати коментарі, оскільки ці особи жодним чином не мають відношення до ТОВ «Інтер Актив» чи геологічного вивчення покладів міді в Україні.

ТОВ «Інтер Актив» не може надавати жодних оцінок релігійним поглядам чи особистим зв’язкам Новинського В.В. чи інших осіб, зазначених в розслідуваннях, оскільки це жодним чином не впливає на законну діяльність компанії чи прийняття рішень її органами управління.

Також, оскільки  електронної пошти «Smart holding N.V» в українських реєстрах нема, ми відправили цей матеріал до української компанії зі структури «Smart holding» у сподіванні отримати відповідь «Smart holding». Їх відповідь теж наводимо повністю:

У своєму розслідуванні Центр протидії корупції маніпулятивно ототожнює Вадима Новинського з групою компаній Смарт-Холдинг та називає 2700 співробітників «посібниками окупантів». Це не тільки не відповідає юридичним фактам, але й є хибною практикою, яка присікається в усіх демократичних та правових державах.

Смарт-Холдинг вже публікував свою позицію щодо того, що наразі Новинський В.В. не є кінцевим бенефіціарним власником групи компаній, не розпоряджається її активами та не впливає на прийняття рішень. Вадим Новинський не зникав раптово з реєстрів, як зазначено в матеріалі ЦПК. Це є послідовним результатом реструктуризації Групи «Смарт-Холдинг», яка завершилася 1 грудня 2022 року та оформлена відповідно до вимог Законодавства України щодо обов’язкової фіксації змін кінцевого бенефіціара в Державному реєстрі України.

Корпоративні права, які належали Вадиму Новинському, були передані в траст. Відповідно до законодавства Республіки Кіпр, процес передачі активів  вважається завершеним  в день підписання угоди – 1 грудня 2022 року, з цього ж дня новими бенефіціарами є трастіз. Зазначимо, трастова угода є безвозратною та безвідкличною.

Мета трасту – не уникнути санкцій чи сховатися за ним, як маніпулюють в інформаційному просторі. Траст створено для того, щоб передати майно нащадкам. Трастом керують трастіз, вони є беніфіцарами до моменту, поки нащадки не вступлять в свої права. Інформація про трастіз – кінцевих бенефіціарів Смарт-Холдингу – зазначено на сайті Холдингу.

Також надаємо вам посилання на сайт одного з них –  Андреаса Сафоклеуса, громадянина Кіпру та на сайт фундації, де є інформація щодо його особистої допомоги українським дітям та спортсменам. https://www.sofocleousfoundation.org/newshttp://www.sofocleous.com.cy/en/.

Акцентуємо увагу, що проведення усіх підготовчих правових процедур та процес передачі активів до трасту займає 1–1,5 роки. Це загальновідома міжнародна практика. Тому зробити це раптово і за кілька місяців неможливо. Цей процес було започатковано задовго до прийняття рішення РНБО про запровадження персональних санкцій щодо Вадима Новинського та введення його в дію відповідним Указом Президента України.

Смарт-Холдинг ще раз закликає не вішати на всіх співробітників групи компаній Смарт-Холдинг ярлик пособників окупантів, посилаючись на кримінальне провадження щодо колишнього власника. Давати оцінку будь-яким обставинам у кримінальних провадженнях та ставити остаточну крапку щодо вини чи невинуватості має тільки суд.

Тож давайте дамо правоохоронним органам та суду можливість без тиску розібратись у справі. Що ж до позиції, яку займає Смарт-Холдинг відносно війни, то вона є виключно проукраїнською. Про це говорять факти: Смарт-Холдинг – це 2700 українців, які працюють в Україні, в тому числі під обстрілами.

Наші співробітники боронять незалежність та територіальну цілісність держави в лавах ЗСУ та інших підрозділах сил оборони, а компанії продовжують матеріально підтримувати їх сім’ї. На сьогоднішній день група компаній вже витратила на допомогу ЗСУ та тимчасово переміщеним особам понад 40 мільйонів доларів.

Враховуючи, що ЦПК зацікавлений в розслідуванні відносно того, що відбувається з українськими надрами, хочемо звернути Вашу увагу, що компанії групи Смарт-Холдинг, які працюють у сфері газовидобутку, стали мішенями для незаконних дій, про які побічно згадується у Вашому розслідуванні в контексті арешту активів.

Звертаємо Вашу увагу, що арештовують саме газові активи, в тому числі зупиняють свердловини, які забезпечують газом Харківський регіон,  при обшуках вилучають технічну документацію на свердловини, яка взагалі не має стосунку до питання кримінального провадження, та, більш того не зазначена в ухвалі суду як документи до вилучення.

Аліна СТРИЖАК, Центр протидії корупції