18-20 квітня 2023 року на Рівненщині проходив IV етап XXV Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії. Відбувався він дистанційно, на освітній платформі «HUMAN Школа» з використанням системи відеоконференцій Google Meet, в якому взяли участь 116 учасників з усіх регіонів України.
Не дивлячись на складність ситуації воєнного стану, цьогоріч чимало учнів виявили бажання продовжувати свої інтелектуальні змагання. Отож, журі об’єктивно оцінювало учнівські роботи та визначило кращих юних істориків.
Анна-Марія Новак – дуже обдарована особистість, яка навчається у стінах Луцького ліцею №4 імені Модеста Левицького. Ще з 6 класу дівчина розпочала захоплюватися історією. За плечима юної школярки солідний багаж знань і досвід різного рівня олімпіад і змагань. Анна-Марія посіла II місце на IV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.
Підготувала ученицю до олімпіади з історії учителька ліцею №4 імені Модеста Левицького Сосницька Лілія Станіславівна.
Як готувалися та чи очікували на перемогу дізнавалися журналісти Волинь infa.
Чи очікували Ви на успіх своєї учениці?
— Очікувала! Ми ретельно готувалася і я вірила в неї, адже ми пройшли разом непростий шлях. Спочатку була перемога на першому етапі міської олімпіади, згодом – на області. До слова, вже на обласному рівні існує чимала конкуренція.
Відтак, здобувши перше місце на олімпіаді в області я десь внутрішньо сказала собі, що ми не можемо втратити шанс, тим паче, що він випадає не часто. В нас чимало сильних учнів з історії, які щороку представляють наш ліцей на різних етапах учнівських олімпіад.
Звісно, ковід та війна збили темп. Утім, ми наполегливо рухалися вперед. На мій погляд вивчення історії – одне з ключових питань сьогодення.
Чи була велика конкуренція на олімпіаді? Скільки учасників пройшли до завершального етапу?
— На IV етапі змагались 31 учасник серед учнів 9 класу. До слова, не всі області брали участь у зв’язку з реаліями війни. Варто зазначити, що до IV етапу проходять найкращі учні.
Анна – Марія, з якого моменту ти почала захоплюватися історією?
— Ще з 6 класу, відтоді, як почала викладати у нашому класі Лілія Станіславівна. В мене завжди був інтерес до історії України. Але тоді найбільше мені імпонували теми виникнення людства та Давньоримської держави. Незважаючи на карантин, історія це предмет, де у нас були всі уроки, я захоплювалась нею найбільше.
Як довго тривала підготовка до Всеукраїнської олімпіади?
— На олімпіаді потрібно знати усе. Ми більше звертали увагу, як аргументувати власні відповіді. Анна-Марія навчається у 9-му класі, проте, на олімпіаді також були питання з навчальної програми для учнів 8 класу. Тобто об’єм матеріалу зі Всесвітньої та Історії України охоплює від XVI до XIX століття. Ми дуже готувалися до міського етапу. Обласний етап вже відбувався дистанційно. Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти забезпечив курси підготовки учнів до проведення IV етапу.
Курси тривали протягом тижня. Анну-Марію на той час звільнили від навчання. Під час підготовки повторювали теми: від появи людства аж до подій XX століття.
Зауважу, що до IV етапу також увійшли інші школярі з Волині, зокрема, учасники з Нововолинська та Липин.
Під час самого процесу були забезпечені усі умови для збереження академічної доброчесності, зокрема: сканування робіт, функціональна камера.
У поточному навчальному році, відповідно до наказу Міністерства освіти та науки, вона проводилась у дистанційному форматі й традиційно складалася з двох турів: теоретичного (виконання розгорнутих завдань) та виконання тестових завдань олімпіади.
Анна-Марія чи плануєш в подальшому поєднати своє життя з історією?
Я зростаю у сім’ї медиків і найймовірніше вступатиму до медичного коледжу. Проте, історія для мене дуже важливий аспект життя. Тим паче, я надалі планую вивчати її, адже маю особистий інтерес, який допоможе мені віднайти правильні рішення, зокрема, під час наступних виборів або у вивченні актуальних питань сьогодення.
Чи хвилювалася ти під час проведення олімпіади?
Зізнаюсь, я більше переймалася до проведення олімпіади. Тиждень перед участю був хвилюючий.
Що порадиш учнівській молоді?
Раджу брати участь у подібних змаганнях, адже це хороший досвід який принесе корисні навички у майбутньому.
Неабияк задоволена успіхами своєї учениці і дирекція Луцького ліцею №4 імені Модеста Левицького.
“Якщо дитині дано щось від природи, або вона має хист до того, щоб змагатися — то це хороша можливість проявити себе!
Тим паче, талановиту молодь видно відразу. Анна-Марія була зірочкою завжди. Зауважу, що ані ковід, ані війна не завадила їй здобути перемогу. Якщо дитина має ціль – їй необхідно надати підтримку. Я була твердо переконана, що Анна-Марія спільно із Лілією Станіславівною будуть призерами на олімпіаді з історії. Ми не можемо не пишатися такими людьми, а молодь пишається навчатися у стінах ліцею”, — наголовила заступниця директора з навчально-виховної роботи Луцького ліцею № 4 імені Модеста Левицького Наталія Чернюгова.
АНАСТАСІЯ НІКОЛАЄВА