Важливо Волинь Новини

Законодавчі ініціативи у сфері освіти: впровадження, реалії у громадах

21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні ( за основу) законопроєкт про реформу дошкільної освіти.

«Головна мета усіх освітніх законів – це перспективне бачення цілей суспільного розвитку і місця людини у ньому. Яку ми хочемо виростити людину в Україні. Точка проектування – мінімум 20 років і далі 50 років», – переконана народна депутатка України, співавторка Закону про дошкільну освіту Ірина Констанкевич.

 

До розгляду і прийняття документу у другому читанні народна депутатка організувала наради експертів, практиків, науковців, на яких обговорили законодавчі зміни у сфері дошкільної освіти. Адже принцип, яким необхідно керуватися, ухвалюючи закони,  – не нашкодь, написане не має йти у розріз із практикою, навпаки – покращувати життя людей і сприяти сталому суспільному розвитку. Саме тому, вкрай  важливі громадські обговорення на місцях.

Наприкінці березня під час робочої поїздки у Ківерцівську громаду, Ірина Констанкевич зустрілась із працівниками дошкільних закладів, головою громади Олександром Ковальчуком та представниками департаменту освіти. Обговорили законопроєкт та найбільш дискусійні його новели, зокрема, доцільність існування приватних садочків і зокрема, у Ківерцівській громаді. Як зауважив міський голова Олександр Ковальчук – у будівництві приватних садочків нині немає потреби з огляду на різні фактори, головний – демографічний. Тому прозвучала пропозиція законодавчо врегулювати питання створення приватних дошкільних закладів. Їх відкриття має бути виключно за погодженням з місцевою громадою. Виникли також питання щодо мобільних садочків, а саме, як це працюватиме, і чи економічно спроможні громади забезпечити можливості для існування різних форм дитсадків, груп, якою при цьому має бути роль батьків.

3 квітня відбулося обговорення законопроєкту у Луцьку. У ньому взяли участь понад 50 фахівців: завідувачі дошкільних закладів освіти Волинської області (різних форм власності), вихователі-методисти, декан факультету дошкільної освіти та музичного мистецтва Луцького педколеджу, завідувачі кафедр дошкільної освіти і зокрема, ВНУ Олександр Семенов, який підготував фахову рівненву дискусію, ректор ВНУ імені Лесі Українки Анатолій Цьось, освітяни з різних регіонів Волині ( Ковель, Нововолинськ) та України: Харкова, Кривого Рога, Києва.

«Важливо не загубити те хороше, що ми маємо зараз у дошкільній освіті, найкращі традиції і досвід. Тому ми зустрічаємось саме з досвідченими практиками, організаторами дошкілля і науковцями, які готують кадри для дошкільних закладів. І разом із тим, усі ці люди глибоко переймаються майбутнім дошкілля і вихованням та розвитком української дитини», – повідомила Ірина Констанкевич.

Основні зміни, які учасники дискусії рекомендували внести в законопроєкт – одинакові вимоги до усіх типів закладів дошкілля, роль місцевого самоврядування, питання зарлат, уніфікувати термінологію, ключова вимога для керівників закладів дошкільної освіти – педосвіта і три роки стажу (як мінімум), залишити у Законі лише комплексну та парціальну освітні програми, решту виключити (типову, мережеву та інші). Обговорили також і Центри батьківства, у законі передбачено, що їхнє фінансування «ляже на плечі» місцевим бюджетам, освітяни запропонували, аби громада сама вирішувала доцільність існування таких центрів. Аби це була не імперативна норма. Засновник закладу дошкільної освіти зобов’язаний забезпечити фінансування проходження працівниками ЗДО обов’язкових медичних оглядів.

До слова, правки, які запропонували освітяни Ірина Констанкевич вже передала на розгляд Комітету з питань освіти, науки та інновацій. Як повідомила народна депутатка, далі – розгляд на профільному комітеті та засіданні Верховної Ради України і голосування у другому читанні. Ми дякуємо великій спільності дошкілля Волині, які вболівають за майбутні покоління української держави.