Отримали повістку і не знаєте, як діяти далі? Про те, які бувають види повісток, що робити у разі утримання та яку відповідальність може понести особа, уникаючи явки до військкомату – роз’яснює в інтерв’ю адвокатка, керуючий партнера адвокатського об’єднання «General Legal Group» Яна Кінах, – пише Інсайдер Медіа.
- Які бувають повістки?
- Якщо вам вручили повістку до військкомату, то це не означає, що вас уже все – відразу заберуть на передову. Ні, є різні види повісток і окрема процедура, яку ви маєте пройти і лише тоді військкомат прийме рішення по вас – підлягаєте ви службі, чи є потреба і коли. Отож про види повісток:
– Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних. Цей документ призовнику вручають, щоб отримати відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інші дані. У результаті перевірки вказаної інформації людину можуть звільнити від служби в армії, наприклад, за наявності дитини. Також можуть бути підстави для відстрочки від призову на строкову військову службу.
– Повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).Цей документ зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додають картку дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій вказують придатність або непридатність людини до строкової служби.
– Повістка-призов на строкову військову службу. У такій повістці зазначають термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Також в документі перераховані речі, які необхідно взяти із собою: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).
– Мобілізаційне розпорядження. Якщо людина пройшла медичну комісію та визнана придатною для військової служби, їй вручають мобілізаційне розпорядження. У документі нагадують про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
- Хто і де може вручити повістки? Законність вручення.
- Чіткого місця вручення повісток законодавством не встановлено, тобто повістку можуть вручити особисто в руки будь-де. Відповідно до пункту 56 «Положення оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці», вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
- Чи може вручати повістку керівник підприємства чи інша особа»?
- Відповідно до пункту 56 “Положення оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці” керівник підприємства наділений повноваженням вручати повістки своїм співробітникам.
- Чи можуть викликати в військкомат по СМС, або через повідомлення в телеграмі
- Виклик у військкомат може здійснюватись шляхом вручення повістки, при цьому повістка повинна вручатися особисто в руки особі, яка викликається до військкомату. У інших випадках можна вважати що повістку видано не було.
- Не поставили підпис. Чи дійсна така повістка?
- У разі якщо ви виявили помилки у повістці можна не ставити свій підпис та відмовитися від повістки, після чого уповноважені зобов’язані скласти акт відмови. Також підпис не варто ставити у тій повістці, яку передали неправомірно, наприклад через родичів. У таких випадках повістка визнається не дійсною, а за неявку до військкомату призовник юридичної відповідальності не підлягає.
- В яких випадках є підстава відмовитися від повістки?
- Причинами відмови від повістки можуть бути:
– Вручення повістки не уповноваженою на це особою. Вручення повісток проводиться відповідними органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності.
– Вручення повістки у якій зазначені неправильні дані особи. У таких випадках слід написати відмову від повістки, вказати причину відмови.
– Повістку передали неправомірним шляхом. Неправомірним шляхом вважається передання повістки через родичів, знайомих, СМС повідомленням, телефонним дзвінком, через поштову скриньку.
– На повістці немає печатки військкомату/підпису військового комісара.
- Які причини можуть бути для неявки чи ігнорування повістки?
- Це – поважні причини (Постанова від 28 липня 2010р. №673). До них відносяться:
– смерть близького родича або близького родича дружини, яка сталася пізніше ніж за сім діб до дати початку зборів;
– хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов’язаним чи резервістом, у разі неможливості догляду за хворим іншим близьким родичем;
– здійснення стосовно військовозобов’язаного чи резервіста кримінального провадження, а також застосування до нього адміністративного стягнення, або кримінального покарання, яке робить неможливим його прибуття;
- Що можна вважати, неправомірним врученням повістки?
– Вручення повістки не уповноваженою особою;
– Вручення повістки через третіх осіб, шлях розсилання СМС повідомлень тощо.
– На повістці немає усіх потрібних реквізитів, щоб вважати її правомірною.
- Яка відповідальність за неявку? Де межа адміністративної та початок кримінальної відповідальності?
- В першу чергу поговоримо про адміністративну відповідальність (ст. 210 КУпАП): це порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Застосовується до особи якщо вона вперше протягом року отримала повістку та вперше не з’явилася в військкомат
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 850 до 1700 грн.
У разі коли в особи три неявки до військкомату, або неявка до військкомату з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період може нести кримінальну відповідальність (ст.336 ККУ). Це карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
- Чи можуть давати повістки повторно?
- Так, повістки можуть вручати повторно. Відповідно до Постанови від 21 березня 2002р. №352. Це може бути у таких випадках:
– До особи яка не з’явилася до військкомату без поважних причин вживаються заходи для їх повторного виклику
– Якщо особа через певні причини не отримала повістку
– Якщо потрібно уточнити дані, або для проходження військово-лікарську комісію аби з’ясувати придатність до служби.
- Чи є відмінність мобілізації до ЗСУ, якщо ви зголосились самі і якщо отримали повістку?
- Попри те, чи добровільно особа пішла на службу до армії, чи примусово (згідно з указом) – ніякої ролі це не грає. У цих випадках державою не передбачено якихось додаткових привілеїв або визнання.
- Мобілізація завжди передбачає укладення контракту?
- Мобілізація не означає укладення контракту. Перш за все мобілізація від укладення контракту відрізняється строком, якщо вас мобілізували то це на невизначений термін, контракт підписується на певний час, хоча під час воєнного стану дія контракту продовжується до закінчення цього стану, але іноземці та особи без громадянства можуть розірвати договір достроково. Другою різницею є те що військовослужбовцю, який підписав контракт можна обирати підрозділ для проходження служби, а також спеціальність. Натомість у мобілізованих такого привілею немає. Також варто зазначити, що якщо особа є громадянином іншої держави або особою без громадянства її не можуть мобілізувати до лав ЗСУ, але як альтернативою є підписання контракту. Але є і схожі риси, наприклад кар’єрний ріст у воєнний та післявоєнний час. Також варто зазначити, що мобілізовані та особи, які підписали контракт, користуються однаковою кількістю прав військовослужбовців.