При визначенні графіків відключення електроенергії в регіонах пунктах України враховується кількість електрики, яка зазвичай споживається в цій області, загальні обсяги обмежень в країні, а також проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область.
Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
“Механізм доволі простий. У нас є певний обсяг генерації, який доступний. Протягом ранкових годин з 4-ї до 6-ї, національний оператор “Укренерго” проводить моніторинг, які саме потужності йому доступні. Після цього серед обленерго розповсюджується графік, скільки електроенергії кожна область може отримати”, — розповів експерт.
За його словами, цей графік залежить від того, яка кількість електрики зазвичай споживається в цій області, який розмір обмежень діє в країні, і які проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область.
“Оце три параметри, які впливають на те, який саме ліміт отримає кожна конкретна область”, — підкреслив Харченко.
Після цього обленерго складають графіки відключень відповідно до визначених лімітів енергоспоживання.
“Далі відбувається наступне. Області отримали ці ліміти. І обленерго самостійно складають графіки відключень своїх споживачів. Якщо обленерго так склало графік, що він не виконується, то “Укренерго” їм вказує, що вони перебирають. І інші області можуть постраждати через це. Тому кажуть прямо зараз відключати зайвих, і немає іншої ради на те, оскільки генерації в системі фізично не вистачає”, — наголосив Олександр Харченко.
У разі ураження енергетичної інфраструктури російськими військами запроваджуються екстрені відключення.
“Якщо відбувається атака, і пошкоджено обладнання ракетою чи дроном, то відповідно теж не по графіку відбувається відключення і починають ремонтувати. Тут вже зовсім непередбачувана ситуація”, — зауважив експерт.
При цьому він додав, що виконання графіків залежить винятково від якості роботи обленерго.
“Якщо обленерго якісно склало графік, то ніхто не страждає. Національна комісія з регулювання ринків електроенергії і комунальних послуг регулярно проводить перевірки і дуже потужно штрафує ті обленерго, а їх вистачає. Є у нас такий пул із 5-7, які постійно недбало відпрацьовують графіки, і постійно в переліку штрафників”, — підсумував Олександр Харченко.