Як стало відомо, співробітники Служби безпеки Україні затримали президента АТ “Мотор Січ” В’ячеслава Богуслаєва та начальника Департаменту зовнішньо-економічної діяльності цього підприємства Олега Дзюбу. Про це повідомляє прес-центр відомства.
Їм оголосили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
▪️ ст. 111-1 (колабораційна діяльність)
▪️ ст. 111-2 (пособництво державі агресору)
Затримання відбулося в рамках кримінального провадження щодо незаконного постачання з боку “Мотор Січ” товарів військового призначення для російської штурмової авіації, передає Трибун.
За матеріалами слідства, до оборудки причетне керівництво заводу, розташованого на Запоріжжі. Посадовці діяли у змові з наближеними до Кремля представниками російської корпорації “Ростех”, яка є одним із головних виробників озброєнь для ЗС РФ.
Зловмисники налагодили транснаціональні канали незаконного постачання оптових партій українських авіадвигунів до країни-агресора.
Отриману продукцію окупанти використовували для виробництва та ремонту російських ударних вертольотів типу:
▪️ Мі-8АМТШ-ВН “Сапсан”
▪️ КА-52 “Алігатор”
▪️ Мі-28Н “Нічний мисливець”
“Встановлено, що відповідні зразки армійської авіації загарбники масово застосовували для повномасштабного вторгнення в Україну. Це підтверджено численними фактами знищення цих ворожих бойових вертольотів нашими захисниками”, – повідомляє СБУ.
Для обходу встановлених обмежень на торгівлю з РФ організатори схеми використовували підконтрольні комерційні структури у трьох країнах Близького Сходу, Європи і Східної Азії. Саме ці компанії відправляли “замовлення” українському виробнику нібито для потреб зарубіжної сторони.
Проте після одержання військової продукції “посередники” переправляли її до Росії. Також ворог використовував іноземних спільників для ремонту та обслуговування власної авіатехніки з використанням українських запчастин.
“У ході розслідування співробітники СБУ встановили всіх організаторів оборудок, задокументували їх злочинні дії та проводять комплексні заходи для притягнення винних до відповідальності”, – йдеться в повідомленні.
З 2015 по 2017 роки пов’язана з Богуслаєвим компанія “Борисфен” отримала від росіян замовлень на 3,5 мільйона доларів.
Коли ж Україна заборонила експорт деталей до Росії виробництво росіянами “власних” комплектуючих для вертольотів не припинилось. У 2017 році в сертифікаті авіаційного регістру Росії вказувалось, що двигун ТВ3-117ВМ, який ставлять на багатоцільові Мі-8, виконаний спільно з “Мотор Січ”.
Крім того, чималий скандал довкола “Мотор Січі” виник через угоду з китайською компанією. У грудні 2019 року стало відомо, що акції АТ “Мотор Січ” купили компанії з Китаю, зокрема – Skyrizon.
У січні 2020 США запровадили санкції проти Skyrizon через загрозу національній безпеці країни. Тоді ж президент Володимир Зеленський за рішенням РНБО також застосував обмежувальні заходи до Skyrizon, а в березні РНБО вирішила повернути “Мотор Січ” у державну власність. Через це китайська сторона звернулася до Гааги з позовом про компенсацію за зірвану угоду. Від України вимагали 4,6 мільярда доларів.