Для студентів четвертого курсу кафедри права влаштували особливе заняття. Сьогодні вони мали можливість не з книжок та з розповідей дізнатися про судову гілку влади, а на власні очі побачити, як відбувається судове засідання, яким чином функціонує Апеляційний суд Волинської області, які особливості роботи в органі правосуддя та познайомитися із представниками установи.
Здійснили екскурсію студенти на чолі із викладачем – доцентом кафедри права Наталією Рябих. Зустрілася із майбутніми колегами та розповіла усе про діяльність Волинського апеляційного суду його прессекретар Іванна Ярема.
Перш за все, правознавці побували у залі судових засідань. Тут вони дізналися, як відбувається розгляд справи, який триває за участі трьох суддів, а також те, що Волинський апеляційний суд поділений на дві палати: з розгляду кримінальних та з розгляду цивільних справ.
Молодь мала можливість оглянути місце для утримання обвинувачених. Раніше воно було обладнане ґратами, а нині – захисним склом, щоби не пригнічувати особу, яка там перебуває, оскільки вона ще не визнана винною.
Побачили студенти й приміщення, які для більшості учасників слухання справи є недоступними – це вартові приміщення. Саме там перебуває обвинувачений до початку судового слухання. Це територія із місцем для утримання обвинуваченого, окремою кімнатою-вбиральнею та навіть зоною для службової собаки. Усі камери шумоізольовані, щоби кілька обвинувачених не могли обмінюватися інформацією.
Загалом у суді є п’ять залів для слухання справ, усі з них оснащені системою відеоконференц-зв’язку. Якщо одна зі сторін перебуває в іншому місті чи обвинувачений – у СІЗО та з певних причин не може взяти участі у засіданні особисто, тоді влаштовується конференц-зв’язок.
Іванна Ярема додає, що приміщення Волинського апеляційного суду – це колишній банк України. Відтоді тут лишилися елементи будівлі, які сьогодні виконують функції внутрішнього декору. А щоби більше дізнатися про історію суду, його функціонування та становлення, студентів запросили до Музею становлення судової влади на Волині.
Створений він був у 2011 році, завдяки пошукам архівних документів та старих справ. Серед усього, тут знаходиться навіть оригінал «Присяги свідка», датований XVI століттям, які знайшли лучани у себе на горищі та передали у музей. Донедавна, розповідає Іванна Ярема, свідок на суді мав дати клятву, що говоритиме правду. Сьогодні ж він підписує документ про те, що знає, яка кримінальна відповідальність наступить за його неправдиві свідчення.
Прессекретар розповіла про історію судочинства на Волині, про становлення Апеляційного суду в Луцьку, про суддів, які головували тут, почесних колег та різноманітні досягнення й здобутки колективу органу правосуддя.
Цікавим фактом є те, що у Волинському апеляційному суді знаходиться особлива волинська Феміда. Її створював відомий луцький скульптор Микола Головань, а проектували представники суду. Чим вона особлива: Феміда має традиційно зав’язані очі, а також терези, які притискає до серця, що й символізує, що суддя має приймати рішення справедливо, яке виходитиме з серця. Тримає у руках Феміда каральний меч. Зазвичай він піднятий догори, волинська ж Феміда має меч, опущений донизу, який опирається в кулю. Це задум авторів, який символізує, що все в житті повертається на круги своя, все в житті повертається бумерангом.
Цікаво й те, що секретар судової палати з розгляду цивільних справ, маючи особливий творчий хист, писала поезії. В їхню основу покладала судові справи, які й розглядала, що й свідчить про різносторонність та широкий світогляд працівників суду.
Крім того, студенти більше дізналися про мантії суддів. Зокрема, про те, що оголошуючи рішення, у судді повинні бути всі атрибути його влади. Якщо ж на ньому немає одного з атрибутів, тобто мантії чи нагрудного знаку, таке рішення вважається незаконним і його можна оскаржити.
Почули правознавці і про особливості роботи в суді, кадровий голод, який нині переживає судова гілка влади та про співпрацю із закордонними судами.
Найцікавішим моментом екскурсії стало відвідування справжнього судового засідання із розгляду кримінальної справи. Студенти побачили роботу суддів, прокурора, захисника та спостерігали за обвинуваченим. Згодом почули рішення суду, а також поспілкувалися із представником сторони захисту, яка дала кілька професійних порад своїм майбутнім колегам.
Результат – студенти у захваті! Сподіваються продовжувати пізнавати обрану справу зсередини та визначатися із власним професійним шляхом.