Знана на Волині активістка та волонтерка – лучанка Марія Адамчук-Коротицька – багаторічна очільниця благодійного фонду «СТОПРАК» – звернулася до всіх, кому не байдуже власне життя і здоров’я. Вона радить пройти доступні та безоплатні скринінгові обстеження. Потирібно лише взяти у свого сімейного, або лікуючого лікаря електронне направлення. Також пані Марія дала кілька доречних порад, щодо плану-мінімуму, щоб не дати ракові шансу, – пише ВСН.
Публікуємо допис Марії Адамчук-Коротицька із її сторінки у фейсбуку без змін.
«Я двічі підтвердження того, що раннє виявлення + хороші лікарі рятують життя.
Епідемія ковіду, війна – все це знизило рівень виявлення раку на ранніх стадіях (люди менше звертають увагу на своє здоров’я та відкладають профілактичні огляди).
Я розумію, що це звучить шаблонно, але РАК – дійсно, не чекає. Якщо ви на безпечній території і маєте можливість пройти скринінгові обстеження – зробіть це!
Нижче – план-мінімум, який потрібно робити, щоб контролювати своє здоров’я і які скринінгові обстеження зараз є доступними та безоплатними в Україні.
1. Раз в рік маєте сходити до гінеколога.
2. Обов’язково (!!!) раз на два-три роки (деякі лікарі кажуть на п’ять) ПАП-тест. ПАП-тест – це коли беруть клітини на аналіз.
Жоден гінеколог очима не побачить рак, коли він тільки починається. А ПАП-тест побачить. Це д-у-у-уже важлива процедура для жінок.
3. Чоловікам до уролога раз на рік.
4. Щороку відвідуйте мамолога (або, щоб толковий гінеколог, чи сімейник зробив огляд грудей). + УЗІ (до 40 років) та мамографія після 40-ка.
5. Я щороку роблю УЗІ внутрішніх органів та щитовидки.
6. Загальний аналіз крові.
7. Ще дуже раджу зробити щеплення своїм донькам від вірусу папіломи людини та перевіряти себе на наявність цього вірусу. ВПЛ викликає рак шийки матки та інших частин тіла, якими ми займаємося сексом (бо передається статевим шляхом).
Щодо державних скринінгових програм.
Програмою медичних гарантій НСЗУ передбачені 6 інструментальних досліджень для виявлення ракових захворювань:
– мамографія (обстеження молочних залоз);
– гістероскопія (обстеження порожнини матки і цервікального каналу );
– езофагогастродуоденоскопія (обстеження стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки);
– колоноскопія (обстеження прямої кишки, товстої кишки та термінального відділу тонкої кишки);
– цистоскопія (обстеження уретри, сечового міхура і вічок сечоводі);
– бронхоскопія (обстеження дихальних шляхів).
Мамографію безоплатно можуть зробити жінки у віці від 40 років, колоноскопію – люди, яким теж 40 і більше, цистоскопію, бронхоскопію, гістероскопію і езофагогастродуоденоскопію – люди у віці 50 і більше років.
Беріть у свого сімейного, або лікуючого лікаря електронне направлення та проходьте ці обстеження безоплатно».