Волинь Новини

Перлина Волині: особливості озера Світязь

Озеро Світязь – найглибше в Україні. Водойма відома своїми романтичними краєвидами та туристичним локаціями. Місцевість дуже чарівна, а саме озеро відрізняється спокоєм. Майже з усіх боків Світязь оточений лісом, тому тут панує природа, пише lutsk.name.

Дивовижну перлину Волині часто називають “Українським Байкалом”, настільки озеро прекрасне та глибоководне. Водойма розташована поблизу містечка Шацьк. Десятки тисяч туристів із різних регіонів України та інших держав приїздять щороку на береги водойми аби помилуватися його узбережжям та мальовничими краєвидами.

Світязь входить до складу так званих Шацьких озер, які є справжньою окрасою лісових масивів Західного Полісся. У цій локації збудовано велику кількість готелів, таборів, санаторіїв, створено національний парк. Завдяки вдалому розташуванню озеро отримало естетичну цінність та колорит. Світязь популярний серед туристів. Відбуваються тут й великі музичні заходи, найвідоміший з них – Міжнародний пісенний фестиваль “На хвилях Світязя”.

Властивості блакитної глини

Ця натуральна косметика містить цілий комплекс мінералів і елементів. Серед них – кремній, магній, залізо, кальцій, алюміній і срібло. Якість блакитної глини визначається її відтінком. Найяскравішого кольору блакитна глина вважається багатою чудодійними властивостями для шкіри всього тіла: протизапальними, очисними, регенеруючими, живильними та омолоджуючими. Має розгладжуючий і зміцнюючий ефект. Зменшує видимість зморшок і зменшує целюліт, знімає запалення і навіть біль.

Позитивно впливає при лікуванні опіків, вугрів, атопічної шкіри, псоріазу, варикозного розширення вен, запалення гортані, вуха та носових пазух. Окрім того, покращує мікроциркуляцію, тонізує і вирівнює тон шкіри.

Побутує думка, що блакитна глина ефективно бореться проти ракових захворювань. Натомість підтверджень з боку спільноти вчених цьому немає.

Місцеві розповідають, що лікували глиною рани. Доведено, що властивості блакитної глини проникають глибоко в шкіру до м’язів, зв’язок і кісток, тому й висока ефективність при ревматичних болях та проблемах із м’язами. Має також чудодійну дію на волосся, запобігає випаданню і лікує лупу.

У найближчих селах блакитну глину використовують навіть при питті. В склянці води розчиняють столову ложку, а то й дві пасти з ресурсу, або порошку сухої глини. Таке лікування в першу чергу нібито допомагає при захворюваннях травної системи, очищає організм від шлаків, але також творить чудеса при таких захворюваннях, як: епілепсія, мігрень, отруєння, депресія, діабет, гіпертонія і навіть безсоння.

Озеро легенд

Водойма здавна зачаровувала своєю чарівною красою, прозорістю та чистотою води. Багато фауна та флора, світле крейдове дно – також цікаві особливості. У сонячні дні на дні відображається небесна блакить. У похмуру погоду можна побачити як воно вкривається темними і могутніми хвилями.

Озеро овіяне безліччю цікавих історій та легенд. З його походженням пов’язана історія про старого чаклуна.

Одного сонячного дня місцеві хлопці пасли корів на мальовничому куточку поблизу водойми. Біля дітей, як завжди, гуляв собака. Згодом він гучно загавкав, оскільки поруч проходив чоловік. Тварина почала його побоюватися та відреагувала.

Молоді ж пастухи сміялися з зовнішнього виду діда, який виявився злим чаклуном. Старий покликав їх до великого каменю, підняв його палицею доверху, і з-під нього потекла вода швидким потоком. Легенда свідчить, що з того часу виникло велике мальовниче озеро. Молодші хлопці втопилися у цій воді, а старші, які не повірили собаці та відігнали її, пішли далі за чаклуном.

Дорогою старий звернувся до дітей та суворо наказав не озиратися, але вони не стерпіли та не послухали його. У місці, де відбулася подія, згодом виник острів. Дітлахи ж згодом перетворилися на дерева – явір та липу. Східна частина озера дійсно має мальовничий острів. На його території розташовані у великій кількості величезні зелені дерева, серед яких більшість – липи та явори.

Дивовижні показники

Світязь – одне з найбільших озер на території України. Площа його поверхні складає близько 40 тисяч квадратних метрів. За своїми розмірами водойма здатна конкурувати з озерами на Дунайських плавнях.

Тривалий вплив артезіанських вод та найдавнішого льодовика змогло запустити процес утворення грандіозної природної пам’ятки. Найбільша глибина Світязя перевищує 58 метрів.

Навколо озера розкинулися мальовничі краєвиди. Майже скрізь можна зустріти піщані пагорби та висоти у понад 3 метри. На південно-західній частині розташована красива Татарська гора.

У Світязя доволі низькі береги. Узбережжя озера загалом є звивистим. Загальна його довжина складає понад 35 кілометрів.

Мальовничі миси та затоки

Затока Бужня – одна з найпрекрасніших. У цій локації чудове мілководдя. Розташована вона в південно-західному боці озера.

Затока на південно-східному боці називається Лука. Обидві ці частини Світязя отримали дно з торфу та залишків рослинності. Миси на озері, розташовані по всій його лінії протяжності (понад 9 кілометрів), ділять його на мілководну та глибоководну частини.

Якість води

Вода – головне надбання та багатство озера. Вона – чиста і прозора. Серед місцевих побутує думка, що її можна пити щодня, оскільки вода приємна на смак. Все ж медики рекомендують зберігати розсудливість.

Вважається, що лише у цьому українському водному джерелі можна взяти особливо смачну воду для пиття. Її висока прозорість свідчить про те, що у ній відсутні домішки. Навіть з висоти дрібних озерних мешканців можна побачити на достатньо значній глибині.

Рослинність та температури

Саме озеро та місцевість поблизу багате на болотну рослинність і водорості. Одна з них – дрібник Світязя. Величезна площа водойми і його глибина надали можливість появи великих хвиль. Під час вітрів їхня висота досягає іноді метрів і більше.

Найглибші місця завжди мають доволі низькі температурні режимі. Зокрема вода у таких локаціях не перевищує й 9 градусів.

Найвища температура на поверхні влітку може досягати понад 20 градусів. У верхньому шарі озера найвища температуру води зафіксована фахівцями складала 30,2 градусів.

Взимку озеро замерзає рідко. Водне дзеркало не покривається повністю льодом. Це відбувається рідко, лише у найсуворіші холоди.

Різноманіття мешканців

Світязь – місце проживання безлічі видів риб та мікроорганізмів. Фахівці нараховують у складі іхтіофауни озер Шацького поозер’я понад 30 видів різноманітних риб. Серед них можна зустріти досить незвичні екземпляри – річковий вугор європейський, білий амур східноазіатський, товстолобик білий амурський та акліматизовані людиною товстолобик строкатий південнокитайський.

Озеро с початку XXI століття поповнилося інвазійними видами риб. У водоймі з’явилися карликовий сомик коричневий та головешка ротань. Є у цій водній локацій й риби, які занесені до Червоної Книги України. Трапляються рідкісні карась звичайний (золотий) та минь річковий.

У найбільших озерах − Пулемецькому та Світязі – фахівцями загалом виявлено 16 видів риб: судак звичайний, плітка звичайна, короп звичайний, річковий вугор європейський, сом європейський, щука звичайна, лящ звичайний, карась сріблястий.

Загалом на ці види риб припадає понад 90% іхтіомаси. Вони є основними об’єктами рибальства і інших локаціях Шацьких озерах. Їхній видовий склад фактично не відрізняється. В озері Чорному зафіксована найменша кількість видового різноманіття іхтіофауни. У цій водоймі всього лише 12 видів риб та їх малька.