Важливо Волинь Новини

Топ 5 найбільших озер Волині

Волинь – край озер, де розташовані найбільші та найкрасивіші водойми в Україні. Туристи з усіх куточків держави прокладають маршрути аби потрапити на привабливі локації. Каскади прекрасних озер створюють казкові світи з унікальною флорою та фауною. На берегах мальовничих місць легко втратити відчуття реальності та зануритися у велич волинської природи, пише lutsk.name.

Світязь

В Україні не знайдеться людини, яка не знає про Світязь. Озеро розташоване поблизу Шацька та є найбільшою курортною зоною на Волині. Надзвичайно приваблива локація щороку здатна за літо розмістити сотні тисяч осіб.

Протяжність берегової лінії складає 30 кілометрів. Вона в основному заросла очеретом та осокою. Самі ж береги не мають чіткої лінії. На них можна побачити піски, вапняки та крейдяний мергель, які надають їм своєрідності й неповторності.

Ліси у цьому районі фактично скрізь. Місцевість поблизу Світязя вкрита соснами з березами, грабами, дубами. Галька та валуни трапляються вздовж берегів.

Риби у озері раніше було вдосталь. Ще у 90-х роках рибалки мали можливість спіймати велику кількість різних видів. Особливо водойма славиться наявністю вугра. Поступово ситуація змінилася, тому можна спостерігати негативну динаміку. Є у озері й лящ, окунь, щука, сом, бентос. Водоплавні птахи та у значній кількості полюбляють зосереджуватися на берегах. Умови поблизу озера сприяють розведенню хутрового звіра.

Найбільша глибина — 58,4 метри. Хвилі у вітряну погоду здатні досягати півтораметрової висоти. Загалом площа озера складає 40 тисяч квадратних метрів.

У середньому на Світязі випадає 543 мм опадів. Дощовим виявився 1974 рік. Тоді синоптики зафіксували, що випало 843,6 мм опадів. Отримує водойма переважно атмосферні та підземні води. Утворення природного гіганта відбулося за рахунок довготривалого впливу найдавнішого льодовика та артезіанських вод.

Найпомітнішою особливістю Світязя є його острів. Територію контролюють працівники Шацького національного природного парку. Острів фактично є одним з напрямків для водних екскурсій туристів на човнах, байдарках чи катамаранах.

Свої маршрути залюбки прокладають іноземні туристи саме цією місцевістю. Не тільки Світязь, але й інші озера з цього каскаду.

Пулемецьке

Друге за розмірами озеро краю розташоване на північний захід від свого основного конкурента. На мапі водойму можна знайти між селами Пулемець і Пульмо.

За площею Пулемецьке поступається тільки Світязю та розкинуте на 1640 га. Довжина берегової лінії близько складає 16 кілометрів. Довжина 6,1 км, ширина — 3,5 км, максимальна глибина — 19,2 м, середня — 4,1 м.

Берегова лінія не є сильно заболоченою. Живиться озеро підземними водами, а також поверхневим стоком і атмосферними опадами. Однією з особливостей можна назвати наявність великої кількості водо-плаваючих птахів. На береговій лінії досить часто гніздяться при здійсненні перельотів. У локації гніздяться при перельотах: лебідь-шипун, чорновола гагара, великий норець, сріблястий мартин, сіра гуска, гоголь, крижень, лиска, чирок-тріскунок, червоноголова чернь.

Пулемецьке фахівці відносять до озер лящового типу. У цій локації розповсюджені карась, щука, в’юн, лин, щука, краснопірка, сом. В озері рибалкам потрапляє й чудський сиг, вугор, карликовий сомик та судак. Загалом нараховується 21 вид риб. В рекреаційних цілях водойма використовується.

Туристи полюбляють цю локацію для відпочинку. Для відпочинку створені всі умови. Мешканці приїздять сюди з навколишніх сіл та міст. Значна кількість відпочивальників прибувала й з Білорусі, але туризм припинився після нападу російських військ із території цієї держави. Місцеві мешканці категорично відмовилися приймати гостей з сусідньої країни. Люди категорично відмовилися приймати гостей з сусідньої країни. Самі ж українці також не поспішали на курорт через загрозу повторного вторгнення з Білорусі.

Турське

У західній частині колишнього Ратнівського району розташоване ще одне долинне озеро. Для відпочивальників це озеро є прекрасним місцем. Локація надає змогу повністю відчути усю велич волинської природи та мальовничої краси.

Його площа – 12.85 км². Глибина не є значною та складає від 1.98 м до 2.6 м. Рівень води регулює спеціальний шлюз у Турському каналі. Вода має бурувато-коричневий колір, а дно покрите торф’янистим мулом та піщаними смугами. Поверхневі води та опади живлять водойму. Озеро ймовірно льодовикового походження, входить до системи басейну річки Західний Буг. Біля берегів сильно заросле.

Головним сусідом, який впливає на функціонування озера, є річка Прип’ять. Її розташоване всього на 7.3 км від берегів водойми. Турське відносять до басейну Балтійського моря, не дивлячись на те, що річка Прип’ять належить до чорноморського басейну. Озеро сполучене через Турський канал. Поруч розташовані села Тур, Заболоття, Заліси, Жиричі. Лише за 5.2 км проходить кордон України з Білоруссю.

Турське озеро багате запасами сапропелю. Середня глибина його залягання 2,3 метра, орієнтовні запаси — 6,5 млн т. Озеро є частиною Турської осушувальної системи. В озеро скидає свої надлишкові води Заболотівська осушувальна система через меліоративний канал.

Луки

Площа озера Луки складає 125 гектарів. Озеро розташоване на околиці села Самари. Серед усіх озер в околиці водойма є третьою за площею. Вона коливається і становить приблизно 670 га.

З північного боку оточена сосновими лісами. Береги дуже низькі, заболочені, вкриті заростями тростини та очерету, трапляються і водяні лілії (латаття). До води фактично ніде підійти. Це можна зробити з боку маленького села Затишшя. Туристам та охочим оглянути мальовничу красу варто йти саме сюди.

Порізана берегова лінія – найвагоміша характерна риса. Глибина порівняно незначна. Усього вона складає 2 метри, а максимальна не перевищує 3 метрів.

Канали сполучають озеро з іншими водоймами, тому Світязь, Острів’янське та Пулемецьке між собою пов’язані. Наповнення озера водою і підтримка рівня забезпечується за рахунок водообміну. Дно озера піщане з домішками мулу, а у східній частині – вкрите мулом-сапропелем.

Риби у водоймі вдосталь. Карасі, лини, щуки, вугрі є у значній кількості. Спокійні та тих місця полюбляють водоплавні птахи. Лебеді тут частенько господарюють. Навколишні ліси багаті на ягоди та гриби, особливо смачна і велика ожина.

Оріхове

Озеро Оріхове відноситься до басейну річки Західний Буг. Об’єм озера – 5 709 тис м³. Глибина – до 3.6 метра.

Береги у водойми досить низькі. Живлення відбувається завдяки поверхневим водам.

Меліоративний Турський канал впадає в озеро з південно-східного боку. Навколо розташовані села Мале Оріхове, Межисить, Залисиця. Державний кордон між Україною та Білоруссю проходить всього за 2-3 км.

Місцевість з південного та східного боків заболочена. Вона відділена від озера береговими валами.

Впливає й рівень води у озері Турський канал. У перший меліоративний канал на території Волині. Він був проритий наприкінці XIX століття. Його почали створювати ще наприкінці XIX століття. Тоді ж орієнтовно розпочалися роботи над Оріховським каналом, який також має вагоме значення для функціонування водойми. Роботу над функціональною інфраструктурою завершили у 60-х роках ХХ століття.