Розпочинається сезон літньої спеки, котрий на Волині, зазвичай, поєднується з високою вологістю повітря. Тому важливо уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями. Не менш небезпечним може бути і перебування у спекотних приміщеннях.
Ці фактори можуть спричинити тепловий, або сонячний удар, йдеться на сайті Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Сонячний удар — це патологічний стан. Відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на нічим не захищену голову.
Тепловий удар — це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Тепловий удар діагностують, спостерігаючи за симптомами й ознаками у людини після впливу екстремальних температур.
Сонячний удар вважають різновидом теплового. Він відрізняється від сонячного тим, що перегрівається все тіло, а не лише голова.
Під час сонячного удару розширюються кровоносні судини мозку, що може викликати ураження нервової системи.
Сонячний удар зумовлює тривале перебування на сонці, тепловий — підвищена температура повітря і надмірна вологість.
Під час теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом. Тепловий удар може виникнути під час високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці і навіть під час надмірного укутування малюків.
Найважливіші заходи для запобігання теплового удару — уникати зневоднення та енергійних фізичних навантажень у спекотну, вологу погоду.
Немовлята, люди старшого віку, спортсмени та люди, які працюють просто неба — найбільш вразливі групи.
Діти і тварини, яких залишили в авто, серйозно ризикують отримати тепловий удар. Навіть у помірну погоду температура всередині закритого автомобіля може досягати небезпечних рівнів.
Ознаки теплового та сонячного удару:
- теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;
- м’язові спазми в руках, ногах або животі;
- короткочасна втрата свідомості;
- підвищення температури тіла;
- нудота;
- блювота;
- втома;
- слабкість;
- головний біль;
- запаморочення;
- відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра;
- швидкий пульс;
- утруднене дихання;
- галюцинації;
- дезорієнтація.
У тієї чи іншої людини симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважними та у будь-якому випадку зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103) за підозри на тепловий чи сонячний удар.