Новини

Довідка про непридатність до військової служби: кого не беруть в армію в Україні

Україна вже третій місяць мужньо протистоїть російським загарбникам: з 24 лютого в країні діє воєнний стан та загальна мобілізація, що проводиться у чотири “хвилі”. Разом із тим, закон передбачає певні винятки – не підлягають призову чоловіки, що визнані ВЛК непридатними. Що представляє собою довідка про непридатність до військової служби і хто може її отримати?

Перелік громадян, що не підлягають призову, визначений в статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Зокрема, не підпадають під мобілізацію військовозобов’язані, визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я або ж повністю непридатними з виключенням з військового обліку.

Пам'ятка: хто не підлягає мобілізації

Зауважимо, що у воєнний час відстрочка від призову за станом здоров’я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена на 2 місяці і втретє – на такий самий термін. Після завершення відстрочки має бути проведений повторний медогляд для вирішення питання придатності до військової служби.

Довідка про непридатність до військової служби: хто видає?

Висновок про непридатність до військової служби має право зробити тільки відповідна військово-лікарська комісія (ВЛК).

Зауважимо, жоден діагноз приватної клініки не може бути підставою для виключення особи з військового обліку! Подібну довідку можна лише надати медикам ВЛК у консультативних цілях, аби спростити їм процес встановлення чіткого діагнозу.

Кожен призовник проходить повноцінний медичний огляд хірургом, терапевтом, дерматологом, стоматологом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за умови наявності медичних показань – додатково лікарями інших спеціальностей.

Після завершення огляду кожен лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті – у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті) висновок про придатність, тимчасову непридатність або повну непридатність до строкової військової служби. Медик має вказати відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписати висновок, зазначивши своє прізвище та ініціали, й скріпити його особистою печаткою.

Медкомісія військомат

За результатами медогляду фахівцями лікар – член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров’я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, яке також скріплюється підписом та особистою печаткою лікаря.

Для отримання у військовому квитку запису “непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку”, необхідно, щоб при проходженні медичної комісії ВЛК встановила статтю з Розкладу хвороб, наведеному в Наказі №402 від 14.08.2008 року, з індексом “а”.

У випадку, якщо лікарям важко визначити стан здоров’я призовника, його можуть доправити на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад. У спірних питаннях, коли призовник не погоджується з висновками лікарів комісії, він також може бути направлений на контрольне обстеження до військового лікувального закладу.

Які захворювання надають призовнику право ухилитися від військової служби?

Як уже зазначено вище, перелік захворювань, які дають призовнику право на відстрочку або на отримання довідки про непридатність, міститься у Наказі №402 від 14.08.2008 року.

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10). Варто зазначити, що перелік захворювань, які дозволяють “відкосити” від військової служби у мирний час – суттєво ширший, аніж у воєнний.

Зокрема, розклад хвороб включає наступні типи захворювань:

Деякі інфекційні та паразитарні хвороби, їх наслідки

Наприклад, кишкові інфекційні хвороби, бактеріальні зоонози, вірусні інфекційні хвороби центральної нервової системи, вірусні геморагічні гарячки, вірусні інфекційні хвороби з ушкодженням шкіри та слизових оболонок, гельмінтози, педикульоз та наслідки інфекційних та паразитарних хвороб є протипоказом для військової служби в мирний період. А от у воєнний час такі пацієнти вважаються обмежено придатними.

Своєю чергою, активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини вважається достатньою підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку. Тоді як туберкульоз легень без виділення мікобактерій та розпаду легеневої тканини чи клінічно вилікуваний робить особу непридатною для військової служби в мирний час, але обмежено придатною – у воєнний.

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є хворі на тяжкі форми вірусних гепатитів, а також ті, має зумовлену ВІЛ хворобу, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами тощо.

Туберкульоз

Водночас інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом, так само як і грибкові хвороби, роблять громадянина непридатним до служби лише у мирний час. Проте у воєнний час ідеться лише про тимчасову непридатність чи обмежену придатність.

Новоутворення, їх наслідки

Підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку є:

  • первинні та вторинні злоякісні новоутворення всіх локалізацій за наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування;
  • швидко та повільно прогресуючі злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної та споріднених їм тканин (лімфогранульоматоз, неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, усі види лейкозів тощо), зі значними змінами у складі крові і періодичними загостреннями;
  • доброякісні новоутворення всіх локалізацій зі значними порушеннями функцій.

Решта онкозахворювань роблять громадянина непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним – у воєнний. Тимчасова непридатність або обмежена придатність у таких випадках визначається індивідуально.

Хвороби крові і кровотворних органів, їх наслідки

Причиною для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку можуть бути швидко прогресуючі зі значними порушеннями функцій анемії, порушення згортання крові, геморагічні стани, інші хвороби крові, порушення з залученням імунного механізму тощо.

Повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями хвороби крові є підставою для непридатності лише у мирний час. А стани після перенесених гострих хвороб крові роблять особу тимчасово непридатною до військової служби.

Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин, їх наслідки

Усі хвороби щитоподібної залози (окрім новоутворень), усі типи цукрового діабету, порушення інших ендокринних залоз, порушення обміну речовин, зокрема всі види ожиріння зі значними порушеннями функцій є підставою для непридатності до військової служби як у мирний, так і у воєнний час.

Ці ж самі хвороби, але з помірними чи незначними порушеннями функцій дають підстави для висновку про непридатність у мирні часи. Але у воєнний час така особа вважається обмежено придатною.

Розлади психіки та поведінки, їх наслідки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є хворі, що мають:

  • різко виражені стійкі психічні розлади;
  • розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю чи наркотиків) при синдромі залежності з різкими, стійкими психічними розладами;
  • шизофренію, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами;
  • невротичні розлади при різко виражених, стійких хворобливих проявах;
  • різко виражені поведінкові розлади, зі схильністю до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій;
  • глибоку та тяжку розумову відсталість.
Психічні розлади

Інші розлади психіки й поведінки можуть бути причиною для непридатності до служби у мирний час, проте у воєнний – придатність призовника оцінюється в індивідуальному порядку.

Хвороби нервової системи, їх наслідки

Підставою для повної непридатності до військової служби можуть бути:

  • швидко прогресуючі, зі значними порушеннями функцій запальні хвороби ЦНС (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний та внутрішньохребтовий абсцес тощо);
  • прогресуючі, зі значними порушеннями функцій системні атрофії, церебральний параліч, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, усі види дистоній (крім вегетосудинної) тощо;
  • епілепсія за наявності частих епілептичних нападів або виражених психічних розладів;
  • швидко прогресуючі, зі значними порушеннями функцій хвороби периферичної нервової системи.

Хвороби ока та придаткового апарату, їх наслідки

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються лише особи, що мають:

  • виражені анатомічні зміни або вади положення повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;
  • різко виражені, з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки; хвороби скловидного тіла та очного яблука; неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів тощо;
  • відшарування та розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;
  • усі форми глаукоми у розвиненій і подальших стадіях на обох очах;
  • стійкий параліч рухових м’язів очного яблука за наявності диплопії;
  • короткозорість або далекозорість будьякого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр;
  • гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоту; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.

Хвороби вуха, їх наслідки

У більшості випадків особи з такими захворюваннями є непридатні до військової служби у мирний час та обмежено придатні – у воєнний час.

Підставою для виключення з військового обліку може бути лише стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота.

Хвороби системи кровообігу, їх наслідки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються пацієнти:

  • із серцевою недостатністю II-Б-III стадії у випадку некоронагенних хворобах серця;
  • із серцевою недостатністю II-Б – III стадії у випадку ішемічних хвороб серця;
  • із гіпертонічною хворобою III стадії;
  • із цереброваскулярними хворобами (наприклад, інфаркт головного мозку чи інсульт) зі значними порушеннями функцій;
  • із хворобами артерій, артеріол та капілярів, вен, лімфатичних вузлів (атеросклерози, тромбози, варикози тощо) зі значними порушеннями кровообігу та функцій.
Кровообіг

Хвороби органів дихання, їх наслідки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються лише ті, хто має хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів та легенів зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання. А також хворі на тяжку персистуючу бронхіальну астму.

Хвороби органів травлення, їх наслідки

Підставами для виключення з військового обліку є:

  • щелепно-лицьові аномалії (крім вроджених), включаючи аномалії прикусу зі значними порушеннями дихальної, нюхової, жувальної, ковтальної та мовної функцій;
  • хвороби стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки, апендикса, кишечнику та очеревини зі значними порушеннями функцій;
  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки зі значними порушеннями функцій;
  • хвороби печінки зі значними порушеннями функцій;
  • різноманітні грижі зі значними порушеннями функцій.

Хвороби шкіри та підшкірної клітковини, їх наслідки

Єдиною підставою для виключення з військового обліку може бути дифузний нейродерміт (атопічний дерматит) з поширеною ліхеніфікацією шкірного покриву, пухирчатка звичайна, герпетиформний дерматит.

Решта шкірних захворювань роблять особу непридатною для військової служби в мирний період або тимчасово непридатною.

Хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини, їх наслідки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є особи, хворі на артропатії, хвороби суглобів та хребта, набуті деформації та дефекти пальців чи кінцівок зі значними порушеннями функцій. А також після двосторонніх ампутацій верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні чи односторонній ампутаціїнижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки.

Хвороби сечостатевої системи, їх наслідки

Підставами для виключення з військового обліку є хвороби нирок та сечостатевої системи зі значними порушеннями функцій та нирковою недостатністю.

Жінки також визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку у випадку запальних хвороб органів малого тазу та незапальних хвороб статевих органів зі значними порушеннями функцій.

Вроджені аномалії (вади розвитку), деформації та хромосомні порушення, їх наслідки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є особи з вродженими вадами розвитку зі значними порушеннями функцій.

Травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин

Підставами для повної непридатності до військової служби є травми голови та шиї, хребта, спинного мозку, органів грудної, черевної порожнин, кінцівок тощо, політравми, а також термічні та хімічні опіки, відмороження, отруєння лікарськими засобами, медикаментами та хімічними речовинами, інші дії зовнішніх чинників зі значним порушенням функцій.

Довідка про непридатність до військової служби “під ключ”: чи законно?

Після оголошення в Україні воєнного стану та загальної мобілізації у соцмережах почастішали оголошення про продаж фейкових довідок для виїзду за кордон чоловікам з інформацією про те, що вони – нібито комісовані. Ціна питання – десятки тисяч гривень із передоплатою.

Фальшива довідка

Автори таких оголошень запевняють: завдяки цій довідці чоловіки буцімто на законних підставах можуть перетнути державний кордон і за потреби – повернутися до України. За окрему плату ділки також обіцяють підвозити клієнтів безпосередньо до пунктів перетину кордону.

Утім, як з’ясували журналісти, вказані довідки – абсолютна фікція. Наприклад, на Волині шахраї пропонували чоловікам довідки з печаткою неіснуючого луцького військомату за 14-18 тисяч гривень.

У Державній прикордонній службі нагадують: згідно з вимогами чинного законодавства, перетинати державний кордон на виїзд з України можуть виключно громадяни, що не підлягають мобілізації:

  • призовники, які отримали право на відстрочку і мають відповідний запис (відмітку) у посвідченні про приписку;
  • військовозобов’язані, за наявності у них довідки ВЛК.

Дані записи (відмітки) мають бути засвідченні підписом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки та скріплені гербовою печаткою.

Інших документів (довідок тощо), які підтверджують дотримання громадянами правил військового обліку, відповідно до вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів України, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки не надається.

Детальнішу інформацію щодо проходження ВЛК можна отримати у військовому комісаріаті за місцем реєстрації або зателефонувавши до колцентру Міністерства оборони України.