Волинь Новини

У Шацьку педагоги воюють за надбавки до зарплати

Шацька селищна територіальна громада – маленька частина великої України, яка понад місяць живе в умовах воєнного стану. Війна докорінно змінила усталений уклад життя її мешканців, обмеживши час перебування на вулиці, внісши жорсткі корективи в режим дня, трудову діяльність, навчальний процес; змусивши вчорашніх цивільних взяти до рук зброю, – повідомляє Район. Шацьк

Наша громада межує з Республікою Білорусь, самопроголошене керівництво якої зосередило війська, техніку біля державного кордону і дозволяє Росії спрямовувати на українські міста й села ракети, які вбивають. Більше того, існує загроза вторгнення білоруського війська на нашу територію. Тому на сьогодні питанням номер один є оборона, захист, безпека.

В Шацькій громаді не чекають на підтримку від держави, а будують оборонний щит власноруч, залучаючи на цю справу всі можливі фінансові ресурси, затягуючи паски де тільки можна, закликаючи небайдужих переказувати на рахунки посильні суми коштів. Якщо одні працівники установ та організацій з розумінням сприйняли те, що тимчасово отримуватимуть меншу, як у довоєнний час, зарплату (без надбавок та премій), то педагоги деяких шкіл громади (смт Шацьк, с. Мельники) не захотіли з цим миритися.

25 березня вчителі ініціювали проведення зборів з участю керівництва громади і відділу освіти, молоді та спорту селищної ради. Єдине питання порядку денного – чому саме вчителям Шацької громади зняли деякі доплати і зменшили надбавку за престижність праці. Присутній на заході Сергій Карпук, Шацький селищний голова, надав відповідь:

«Під час війни бізнес у Шацькій громаді працює нестабільно, не повною мірою сплачуються податки. А кошти для військових, які боронять на території громади державний кордон, потрібні досить великі. Нещодавно на укріплення кордонів, територіальну оборону, цивільний захист тощо було виділено з місцевого бюджету понад 3 млн грн. Ми просто вимушені були прийняти непопулярне рішення про зменшення розміру зарплати. Проте як тільки ситуація з війною стабілізується, ми зможемо поновити виплати».

Розпорядженням селищного голови з 1 березня 2022 року встановлено надбавку за престижність праці педагогічних працівників закладів освіти громади у розмірі 5% посадового окладу (було 20%). Також педагогам знято доплати за роботи, які фактично не виконуються під час дистанційного навчання: завідування майстернями, кабінетами, музеями, спортивними залами; гурткову роботу, підвезення учнів до навчальних закладів, перевірку зошитів, а також за шкідливі умови праці. 

Як це загалом позначилося на заробітній платі вчителів, повідомили у відділі освіти, молоді та спорту Шацької селищної ради. Якщо на 1 січня 2022 року фонд оплати праці 70 педагогів Шацького ліцею становив 894 860 грн, то на 14 березня – 770 094 грн. Середня заробітна плата шацьких вчителів у січні – 12 783 грн, в березні – 11 001 грн.

В.о. директора Шацького ліцею Тетяна Сидорук на зборах звернулася до селищного голови з проханням не чинити тиск на вчителів. За її словами, вони допомагають і будуть допомагати Українській армії, але хочуть це робити добровільно, а не з примусу. Наголосила, що доплати варто було залишити, адже, для прикладу, хоч навчання дистанційне, та вчителі все ж перевіряють завдання, в інакшому випадку це буде невиконання програми.

Анатолій Пех, який донедавна очолював відділ освіти, молоді та спорту, а нині несе службу в роті охорони, апелював до колеги: «Триває війна. Навіть держава сьогодні вимушено відійшла від програм, скасувавши ДПА та ЗНО. Процес навчання відбувається в непростих умовах, тому будьте більш лояльні до учнів. Вважаю, що ви своїми діями лише розхитуєте ситуацію, яка, слава Богу, в нас ще стабільна».

Зінаїда Пех як мама двох синів, які зараз стоять на захисті України, і як вчителька, зазначила, що допомагає українським військовим і готова повністю відмовитися від надбавки за престижність. Підкреслила, що конфліктувати – не на часі: «Над нами – мирне небо, не чуємо вибухів, маємо, на відміну від постраждалих у війні мешканців східної і південної України, і житло, і стабільний заробіток. В непростий для країни час ми повинні об’єднатися і зробити все, щоб допомогти нашим військовим».

Отож, всі разом наближаймо велику перемогу України над ворогом, не розділяючись, не конфліктуючи, йдучи на компроміси. Будьмо єдиними в помислах і вчинках, з гідністю долаймо тимчасові труднощі. Цінуймо хиткий мир у нашому озерному краї і робімо все, щоб його зберегти.