Із початком повномасштабної війни в Україні лише офіційно Волинь прийняла понад 13 тисяч евакуйованих з інших міст громадян. Та є безліч біженців, які, тікаючи із «гарячих» точок, лишаються в нашій області на ніч. Ми дізналися, скільки коштує поселитися у луцьких готелях, чи роблять для біженців знижки та чи приймуть у готель або хостел без грошей.
В арт-хостелі «Адреналін» чисто, є ліжко, телевізор, кондиціонер, мініхолодильник, стільці та комод. На поверсі – декілька санвузлів. Доба проживання у цій кімнаті коштує менш ніж 700 гривень. Утім від 24 лютого, дня початку повномасштабної війни на території України, усі номери у цьому закладі – безплатні. Щоправда, тільки для біженців.
«Багато людей тут не на постійному проживанні, вони їдуть транзитом, багато маленьких дітей вивозять за кордон. Відповідно, мам з дітьми. Також тут триразове харчування, яке теж надається безкоштовно», – розповіла волонтерка Анна Якименко-Поліщук.
Хоч у хостелі не вимагають грошей із людей, які прибули з гарячих точок, є багато тих, хто соромиться жити тут задарма.
«Ми думали тут залишатися тільки на день. Переночувати і відразу на ранок їхати далі. Але тут ніби все поки спокійно. То ми вже думаємо, що будемо тут, народимо, там вже, коротше, будемо дивитися по обстановці, як буде далі», – каже одна із мешканок.
У закладі запевняють: і для дітей, і навіть для мешканців із домашніми тваринами тут усього вдосталь.
«Завдяки волонтерам тут є все і для батьків, і дітей: памперси, трішки корму для тварин, яких теж приймаємо. Вчора знайшли таку велику потребу у візочках для діток, тому що люди просто фізично не змогли з собою все вивезти, а малечу якось треба гуляти-забирати», – пояснює волонтерка.
Нині у хостелі проживає майже сотня біженців. Вільних номерів, кажуть адміністратори, ніколи немає. Бо якщо одні виїжджають, то їхню кімнату одразу ж займають новоприбулі.
Схожа ситуація і в луцькому готелі «Світязь». Два поверхи закладу лишили як платний готель, в інші три безплатно селять біженців. Нині таких у Світязі майже 200. Серед позитиву – ще одне.
«Тут кожен день безплатне харчування свіжою їжею, дуже смачно це все, шокує навіть. Дуже смачно, ми їмо з малою», – ділиться киянка Юлія.
Люди, які можуть заплатити за номер, платять, якщо ж такої можливості немає – їх без проблем селять без грошей.
«Є гості, які приїжджають із певним бюджетом і можуть собі дозволити комфортніші умови, а є гості, які приїжджають без грошей, без нічого, тих ми абсолютно селимо безкоштовно, йдемо назустріч у всьому», – запевняє заступниця керуючого готелем Катерина.
У готелі «Версаль» зачинено. Зв’язуємось із рецепцією телефоном.
«Добрий день. Скажіть, будь ласка, а ви біженців селите?»
«Так, селимо».
«А яка вартість у середньому номера в готелі?»
«Біженців ми селимо в хостел. Номер у нас від 1 100, хостел – безкоштовно».
«А харчування є у вас?»
«Так, може бути».
Харчування, повідомили телефоном, для поселених у хостел біженців, теж безкоштовне.
У от у луцькому готелі «Україна» безплатних номерів для біженців немає. Двомісний номер коштує в середньому 1200 гривень.
«Стараємся робити знижки, тобто по запиту робимо знижки для сімей. Для діток взагалі, ну як би, не беремо додаткової оплати за сніданки. Тобто харчуємо діток безкоштовно», – стверджує менеджерка Ірина Каліщук.
Людей, які не мають грошей оплатити номер в «Україні», адміністратори скеровують у центри для біженців та переселенців, які функціонують на території міста.